Експлозија во близина на седиштето на СДСМ во Карпош, нема повредени


Експлозија во близина на седиштето на СДСМ во Карпош, нема повредени Непозната експлозивна направа била фрлена на улица доцна попладнево во близина на канцелариите на една компанија и Социјал-демократскиот Сојуз , потврди полицијата, додавајќи дека во инцидентот нема повредени. Портпаролот на МВР Иво Котевски изјави дека „експлозивна направа била фрлена на улица во скопската населба Карпош, во близина на канцелариите на една компанија и Социјал-демократскиот сојуз“. Тој додаде дека неколку возила се оштетени од експлозијата и е причинета минимална материјална штета. Портпаролот на СДСМ Петар Шилегов изјави дека „бомба екпслодирала пред нивна канцеларија, во моменти кога состанок одржувале 30-тина преставници на партискиот подмладок“. Шилегов потврди дека никој не е повреден, но оти во експлизијата биле оштетени пет возила. Тој ги повика државните органи во најкраток можен рок „да го пронајдат сторителот на ова гнасно, кукавичко, можеби и терористичко дело со цел да се расчистат сите шпекулации на оваа ...
| | веќе видена | слични

Сѐ уште нема осомничени за експлозијата на бомба ниту, пак, таа била наменета за партијата во чија близина се наоѓа партиски штаб, вели МВР за неделниот инцидент Увидот на форензичарите траеше до доцна во ноќта ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ „Нешто светна и потоа се слушна пукот. Не знаевме што се случи. Само погледнавме кон небото и кон светлината и видовме дека лисјата од дрвјата почнаа да паѓаат“, со овие зборови млада брачна двојка што во неделата, околу 20 часот, шетала во близината на местото на инцидентот ја раскажа детонацијата на бомба на улицата Варшавска. Силната експлозија што ги стресе жителите на скопските населби Тафталиџе 1 и 2 оштети шест патнички автомобили што биле паркирани на улицата. Повредени нема, но шрапнелите од експлозивната направа причиниле поголема материјална штета на возилата и на бараката во непосредна близина на местото на инцидентот. ВОЗНЕМИРЕНИ МИНУВАЧИ По инцидентот, на местото на експлозијата веднаш пристигнаа полициски сили, кои го обезбедија реонот. Заедно со полицијата ...
| | веќе видена | слични

Објаснување дека експлозијата во Карпош не се случила пред партиски штаб, туку на улица, не може да ја релативизира тежината на актот-не е помалку опасна и експлозија пред „ничија врата“, велат експерти за безбедност. „Падна бомба од небото“. Овој наслов во дневниот весник „Слободен печат“ засега најилустративно го отсликува „напредокот“ во истрагата за експлозијата, која според МВР се случила на улица „Варшавска“, а според СДСМ, во близина на нивниот штаб во општина Карпош, во време кога таму биле присутни триесетина членови на партискиот подмладок. Шесте оштетени возила се најмалата последица од тој чин, ако се има предвид колку други може да произлезат кога фокусот за настанот е целосно изместен. Наместо за прашањата - кој и зошто, институционалната енергија е насочена кон објаснување дека експлозијата не се случила пред партиски штаб, туку во мала, неосветлена улица, со што посредно се релативизира тежината и опасноста на тој акт. Дури и да е така, дали експлозија пред „ничија врата“ е помалку опасна – ...
| | веќе видена | слични
12 копии

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува активирањето на експлозивна направа што се случи доцна синоќа во Скопје. ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите на системот во најбрз можен рок да го расветлат случајот на активирањето на експлозивната направа и виновниците да ги изведат пред лицето на правдата. Од партијата апелираат до сите политички субјекти да се воздржат од политичка злоупотреба на овој настан, да овозможат институциите да ги откријат сторителите, за да се утврди вистинската позадина и цел на овој настан.
| | веќе видена | слични

СДСМ бара итно расветлување на инцидентот во кој бомба експлодираше пред штаб на оваа партија во општина Карпош. Лидерот на партијата Зоран Заев денеска ги повика на разговор активистите од локалниот клуб на социјалдемократската младина за да дознае како се случил настанот. „На почетокот не верувавме дека станува збор за експлозија на бомба. Сепак ние овде секојдневно се дружиме, во близина има и спортско игралиште, училиште и од тие причини не поверувавме дека некој се осмелил овде да фрли бомба“, објаснуваше претседателот на Клубот во Карпош, Владимир Станивуковиќ. „Јас се гордеам со вас. Вие демонстриравте трезвеност, зрелост и храброст. Ова е пример дека младите социјалдемократи се оние кои секогаш бескомпромисно и непоколебливо застануваат во одбрана на мирот, на вистината и на правдата, со цел Македонија да се врати на вистинскиот пат. Тоа е патот кон демократијата, безбедноста и просперитетот“, рече претседателот Заев. Лидерот на СДСМ побара од полицијата итно да ги открие извршителите на овој чин. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На почетокот не верувавме дека станува збор за експлозија на бомба. Сепак ние овде секојдневно се дружиме, во близина има и спортско игралиште, училиште и од тие причини не поверувавме дека некој се осмелил овде да фрли бомба. Вака претседателот на Локалниот клуб на СДММ во Карпош, Владимир Станивуковиќ објаснуваше за вчерашниот бомбашки инцидент, на денешната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и генералниот секретар, Оливер Спасовски. Состанокот се одржа попладнево. - Јас се гордеам со вас. Вие демонстриравте трезвеност, зрелост и храброст. Ова е пример дека младите социјалдемократи се оние кои секогаш бескомпромисно и непоколебливо застануваат во одбрана на мирот, на вистината и на правдата, се со цел Македонија да се врати на вистинскиот пат. Тоа е патот кон демократијата, безбедноста и просперитетот – рече претседателот Заев. Претседателот на СДММ, Стефан Богоев чиј матичен локален клуб е СДММ Карпош и добро ги познава своите сопартијци и другари истакна дека младите ниту се заплашени ниту ...
| | веќе видена | слични

Опозициската СДСМ и владејачката ВМРО-ДПМЕ најостро го осудија активирањето на бомба пред партиското седиште на социјалдемократите во населбата Карпош во Скопје. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија најостро го осуди бомбашкиот инцидент што се случи синоќа (23.02.) пред партиското седиште во населбата Карпош во Скопје и го повика МВР што побрзо, поефикасно и поефективно да го расветли случајот и да ги пронајде сторителите, изјави денеска Стефан Богоев, претседател на СДММ. „Во моментот на експлозијата, внатре, во седиштето на СДСМ во Карпош имаше состанок на Локалниот клуб на Социјалдемократската младина на Македонија, на којшто присуствуваа околу 30-тина млади, од кои едниот од младите влегол непосредно пред експлозијата на бомбата. Чиста среќа е што се сите живи и здрави и неповредени“, рече Богоев. СДСМ, нагласи Богоев, уште еднаш апелира и бара од МВР професионално, ефикасно и ефективно да ја заврши истрагата и да ги пронајде сторителите. Богоев одговарајќи на новинарски прашања информира дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пред просториите на општинската организација на СДСМ Карпош синоќа во 19 часот и 30 минути е фрлена експлозивна направа, од која нема повредени, но се оштетиле стакла на просториите, како и возила, соопшти СДСМ. Според информациите од партијата експлозијата одекнала за време додека во канцеларијата на СДСМ се одржувал состанок на подмладокот на партијата во Општина Карпош. Во моментот во објектот се наоѓале триесетина млади лица кои за среќа останале неповредени. Од СДСМ најостро го осудија овој инцидент за кој поднесена е пријава и до Министерството за внатрешни работи од каде побараа да бидат преземени брзи и ефективни мерки за откривање на сторителите и расветлување на случајот.
| | веќе видена | слични

Состанок на кој имало триесет млади активисти се одржувал во седиштето на СДСМ во скопски Карпош, во време кога на улицата е фрлена бомба, вели претседателот на Социјал – демократската младина Стефан Богоев. Само среќата спасила еден од членовите на СДСМ кој непосредно пред експлозијата влегол на состанокот, додава Богоев и од МВР бара да открие кој ја фрлил експлозивната направа. Она што нас не загрижува е што Министерството за внатрешни работи вчера излезе со став дека цел на нападот можеби не било седиштето на СДСМ иако истрагата сеуште била запозната, сето ова фрла црна дамка на предизборниот процес која мора да помине мирно – вели Стефан Богоев, претседател на СДММ Од МВР велат дека се уште немаат сознанија за експлозијата пред штабот на СДСМ. Засега нема осомничени, ни очевидци на настанот. Владеачката ВМРО – ДПМНЕ го осуди инцидентот и ги повикува институциите во најбрз можен рок да го расветлат случајот и виновниците да ги изведат пред лицето на правдата, а слична порака и осуда дојде и од ДУИ. ...
| | веќе видена | слични

Остатоци од стакло насекаде по улицата „Варшавска“ и повеќе од 20 дупки од шрапнели во излогот на компанијата „Озон“, е денешната слика по експлозијата на бомбата која вчера беше фрлена во скопската... Остатоци од стакло насекаде по улицата „Варшавска“ и повеќе од 20 дупки од шрапнели во излогот на компанијата „Озон“, е денешната слика по експлозијата на бомбата која вчера беше фрлена во скопската населба Тафталиџе во близина на средното училиште „Георги Димитров“. Од силината на експлозивната направа,има големо оштетување на излогот на компанијата „Озон“,а голема материјална штета имаат и шест автомобили на членовите на Социјалдемократската младина, кои биле паркирани пред локалното седиште на партијата. Автомобилот на претседателот на младинската организација на СДСМ во Карпош кој, бил паркиран на самиот тротоар пред бараките, има најголемо оштетување. Членовите на СДММ, кои вчера биле присутни, велат дека за време на експлозијата во партиските простории се одржувал состанок на кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 275 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Зоран Заев очекува Договорот од Преспа до крајот на неделава да биде ратификуван во грчкиот Парламент, а до средината на февруари да биде ...
сите 239 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 91 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, по интервенција на ...
сите 160 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експлозија во близина на седиштето на СДСМ во Карпош, нема повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: