ЛОКВИ КРВ, МРТВИ ТЕЛА И ВРЕСОЦИ: Седум лица го загубија животот при експлозија пред градинка во Кина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)


Државната новинска агенција Синхуа јавува дека не се знае колку деца има меѓу жртвите Седум лица го загубија животот,а најмалку 60 луѓе се повредени при експлозија во близина на детска градинка во регионот Фенсиан, на истокот на Кина, пренесуваат кинеските медиуми. Државната новинска агенција Синхуа јавува дека не се знае колку деца има меѓу жртвите. Nursery school blast which killed eight in China 'caused by home-made bomb' https://t.co/4ZYLAKjAUZ pic.twitter.com/KMYCRRqfm8 — BreakingNews.ie (@breakingnewsie) June 16, 2017 Експлозијата се случила кај штанд за храна на влезот во објектот, додека родителите доаѓале да си ги земат децата. Не е познато дали експлозијата е намерна или станува збор за несреќен случај. Полицијата соопшти дека истрагата е во тек. Две лица загинале на лице место, додека пет на пат кон болница, јавува Синхуа. Девет од повредените се во критична состојба. Од фотографиите кои се појавија на социјалните мрежи се гледаат деца и возрасни како лежат во локви крв. Минатиот месец 11 дена ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Слаба експлозија одекна утрово крај објект на НАТО во западниот турски округ Измир, јави Си-Ен-Ен Турк. Според телевизијата, при експлозијата, што се случила околу 8 часот по локално време (7 часот по средноевропско време) во реонот на Ѓултепе, нема човечки жртви, но се предизвикани штети на ѕидот на воениот објект. Веднаш по експлозијата, турската полиција го болкираше реонот околу објектот на НАТО. Во тек е истрага за утврдување на причините за експлозијата. Агенцијата Анадолија, повикувајќи се на изјава на очевидец, јави дека непосредно пред експлозијата на тоа место минало воено возило. Од експлозијата е оштетен ѕидот што го раздвојува објектот на НАТО од соседните локални гробишта, а искршени се и прозорци на неколку околни згради. Досега никој не презеде одговорност за експлозијата. Во минатото разни курдски, исламиситички или екстремно левичарски групи преземаа одговорност за бомбашки напади на територијата на Турција.
| | веќе видена | слични

Како што е објавено, во експлозијата бил оштетен ѕидот на воениот објект на НАТО. Слабата експлозија одекнала утрово во близина на воениот објект на НАТО во градот Измир - западна Турција, пишуваат турските медиуми. Како што се наведува во соопштението, оштетен е ѕидот на воениот објект на НАТО, но нема повредени. Жителите кои живеат во регионот ја информирале полицијата за експлозијата, која се случила веднаш откако поминале патролирачки возила од местото. Експлозијата одекнала на гробиштата во осум часот по локално време. Полицијата ја обележила областа па сега ја истражуваат причината за експлозијата, пренесуваат новинските агенции.
| | веќе видена | слични

Најмалку три жени загинаа, а десет лица се повредени вчера во напад во трговскиот центар Андино во Богота. Една од загинатите е 23-годишна Французинка. Уште една жена е во тешка состојба, но нејзиниот живот е надвор од животна опасност. Експлозијата одекнала во женски тоалет во момент кога трговскиот центар бил полн со луѓе, кои купувале подароци за одбележување на Денот на таткото. Според полицијата експлозивна направа била поставена во ВЦ школка на вториот кат. Улиците околу трговскиот центар се затворени, а зградите се евакуирани. Силите за безбедност се обидуваат да утврдат кој стои зад нападот, а деминери ја пребаруваат околината. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку три жени загинаа, а најмалку 9 лица беа повредени синоќа во напад во трговски центар “Енди” во Богота, пренесуваат светските агенции. Една од загинатите е 23-годишна Французинка што работела во Колумбија како доброволка во училиште во сиромашен кварт на Богота, објавија локалните медиуми, цитирајќи го градоначалникот на колумбиската престолнина Енрике Пенјалоса. Уште една жена е во тешка состојба, но нејзиниот живот е надвор од опасност. Експлозијата избувна во женскиа тоалет во момент кога трговскиот центар бил полн со луѓе, кои купување подароци за одбележување на денешниот Ден на таткото. Според полицијата експлозивна направа била поставена во тоалет шолја на вториот кат, соопштува Ројтерс, цитирана од светските агенции. Улиците околу трговскиот центар се затворени и зградите се евакуирани од полицијата. Силите за безбедност се обидуваат да утврдат кој стои зад атентатот, а деминери ја пребаруваат околината, барајќи други бомби. Претседателот Хуан Мануел Сантос изрази сочувство на Твитер и веднаш ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Најмалку три жени загинаа, а девет лица беа повредени вчера во напад во трговскиот центар Андино во Богота, кој е мошне популарен меѓу странците. Една од загинатите е 23-годишна Французинка, која работи во Колумбија како доброволец во училиште во сиромашен кварт на Богота, изјави градоначалникот на колумбискиот главен град Енрике Пењалоса. Уште една жена е во тешка состојба, но нејзиниот живот е надвор од животна опасност, додаде тој. Експлозијата одекнала во женски тоалет во момент кога трговскиот центар бил полн со луѓе, кои купувале подароци за одбележување на Денот на таткото. Според полицијата експлозивна направа била поставена во ВЦ школка на вториот кат. Улиците околу трговскиот центар се затворени, а зградите се евакуирани. Силите за безбедност се обидуваат да утврдат кој стои зад нападот, а деминери ја пребаруваат околината. Претседателот Хуан Мануел Сантос изрази сочувство на Твитер и веднаш му нареди на началникот на началникот на националната полиција генерал Хорхе Нието да спроведе истрага. ...
| | веќе видена | слични

Најмалку три лица загинале а уште единаесет се повредени во експлозија на боба во трговски центар во колумбиската престолнина Богота, изјави градоначалникот Енрике Пењалоса. Првите информации коишто ги објави градоначалникот на Богота, Енрике Пењалоса, зборуваа за една жртва, француска државјанка и за 11 ранети. Пењалоса го осуди „кукавичкиот напад во трговскиот центар Андињо“, додавајќи дека „загинала 23-годишна Французинка, а 11 лица се повредени“. Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос веднаш му нареди на директорот на колумбиската полиција, генералот Хорхе Нието, да спроведе истрага за да се утврди причината за експлозијата. Според првичните информации коишто ги објави полицијата, експлозијата се случила околу 17 часот по локално време, или по полноќ по средноевропско време, во тоалет во трговскиот центар во кварт на Богота кој е посетуван од голем број странски туристи, ден пред локалниот празник Ден на татковците. Две жени, на возраст од 27 и 31 година, чиешто државјанство засега не е познато, „им ...
| | веќе видена | слични

Во силна експлозија во трговски центар во Богота загинаа три девојки, меѓу кои и Француска студентка дојдена во Колумбија на размена. Властите активирањето на бомбата го сметаат збор за терористички напад кој најверојатно е изведен од страна на бунтовниците кои чекаат преговори со владата за предавање на оружјето и целосна амнестија за борбите во изминатите децении. Бројот на жртви можел да биде и поголем со оглед на фактот дека во моментот на експлозијата на импровизираната бомба, трговскиот центар бил преполн со луѓе кои купувале подароци за денешниот ден на таткото. Уште 11- мина се повредени,меѓу кои и средовечна државјанка на Франција. Претседателот на Колумбија,= Хуан Мануел Сантос доцна синоќа го посети трговскиот центар и рече дека станува збор за кукавички напад и побара да се пронајдат одговорните. Ги повика граѓаните да не паничат, зошто токму тоа го сакаат терористите.
| | веќе видена | слични

Една од загинатите е 23-годишна Французинка, која работи во Колумбија како доброволец во училиште во сиромашен кварт на Богота, изјави градоначалникот на колумбискиот главен град Енрике Пењалоса. Уште една жена е во тешка состојба, но нејзиниот живот е надвор од животна опасност, додаде тој. Експлозијата одекнала во женски тоалет во момент кога трговскиот центар бил полн со луѓе, кои купувале подароци за одбележување на Денот на таткото. Според полицијата експлозивна направа била поставена во ВЦ школка на вториот кат. Улиците околу трговскиот центар се затворени, а зградите се евакуирани. Силите за безбедност се обидуваат да утврдат кој стои зад нападот, а деминери ја пребаруваат околината. Претседателот Хуан Мануел Сантос изрази сочувство на Твитер и веднаш му нареди на началникот на началникот на националната полиција генерал Хорхе Нието да спроведе истрага. Според првичните информации изнесени од полиција експлозијата се случила вчера околу 17 часот по локално време (22:00 часот по Гринич).
| | веќе видена | слични
2 копии

Три девојки, меѓу кои и Француска студентка дојдена во Колумбија на рзазмена , загинаа во силната експлозија во трговски центар во Богота. Властите сметаат дека станува збор за терористички напад.Бројот на жртви можел да биде и поголем ,со оглед на фактот дека во моментот на експлозијата на импровизираната бомба, трговскиот центар бил преполн со луѓе ,кои купувале подароци денешниот ден на таткото. Уште 11- мина се повредени,меѓу кои и средовечна државјанка на Франција. Претседателот на Колумбија,Хуан Мануел Сантос доцна синоќа го посети рговскиот центар и рече дека станува збор за кукавички напад и побара да се пронајдат одговорните. Ги повика граѓаните да не паничат , зошто токму тоа го сакаат терористите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛОКВИ КРВ, МРТВИ ТЕЛА И ВРЕСОЦИ: Седум лица го загубија животот при експлозија пред градинка во Кина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: