10-та титула на Надал на Ролан Гарос

Рафаел Надал, со освојувањето на 10-тата титула на Ролан Гарос стана првиот што освоил 10 титули на ист гренд-слем турнир. Во финалето тој го победи Швајцарецот Стен Вавринка и со тоа се искачи на второто место на АТП-листата, веднаш зад Енди Мареј. Досега само Маргарет Корт има освоено 11 титули на „Австралија опен“. За својот противник, Вавринка изјавил дека игра подобро и од кога и да е.
| | веќе видена | слични

Fédération Française De Tennis и Eurosport претставуваат ексклузивни и никогаш претходно невидени снимки од Рафаел Надал на неговиот пат до историската десетта победа на Ролан Гарос. Еуроспорт во соработка со Француската Тениска Асоцијација ( Fédération Française de Tennis FFT) го претставува ексклузивниот документарец „Ла Децима“ , кој го следи Рафаел Надал на патот до неговата десетта победа на Роланд Гарос. Надал на камерите на Еуроспорт и ФТА им дозволи целосен пристап во текот на овогодишниот турнир. Камерите го следеа додека се подготвуваше за потврда на позицијата, најголем тенисер на сите времиња на земјена подлога, и освојување на 15 Гранд Слем титули. La Décima - The Story се емитуваше на ТВ и дигиталните платформи на Еуроспорт (понеделник, 12 јуни) во 20:30. Документарецот ќе ни открие што го мотивираше „Кралот на земјената подлога“ во подготовките за освојување на десеттата победа на Ролан Гарос и прата Гранд Слем титула од 2014 година. La Décima - The Story на фановите ќе обезбеди место во прв ...
| | веќе видена | слични

Француската тениска федерација и Еуроспорт на љубителите на тенисот им донесуваат ексклузивен материјал, патувањето на Рафаел Надал до неговата десетта титула на Ролан Гарос. Еуроспорт во соработка со Француската тениска федерација го прикажува ексклузивниот документарец „La Décima – The Story”,кој го следи Рафаел Надал на неговото патување кон историската, десетта титула на Ролан Гарос. Во текот на годинешниот турнир камерите на Еуроспорт биле покрај Надал за да забележат како тој се подготвува да го зацврсти своето место како најдобар играч на земја на сите времиња и да ја освои својата 15. Грен слем титула. Документарецот „La Décima – The Story”,кој вечерва во 20:30 часот ќе биде емитуван на Еуроспорт 2 донесува единствен увид во животот на „кралот на земја“ додека се подготвувал да ја освои својата десетта титула на Ролан Гарос и првата Грен слем титула од 2014. година. #CHAMP10N pic.twitter.com/BV0M1qE7NE — Rafa Nadal (@RafaelNadal) June 11, 2017 „La Décima – Приказна” на фановите им дава увид не само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рафаел Надал во неделата со импресивна игра стигна до 10-та јубилејна и историска титула на Ролан Гарос, турнир на кој засекогаш ќе се слави името на шпанскиот тениски великан кој направи неверојатен подвиг од 2005 година па се до ден денес. Шпанскиот тенисер успеа да ја комплетира популарната „Ла Десима“ откако во големото финале не му даде никаква шанса на Станислас Вавринка, но додека сите на големо пишуваат за големиот успех кој одново го оствари на терените во Париз, Надал се потсети на еден тежок момент во неговата кариера. Рафа се наврати во 2005 година кога имаше тешка повреда на стапалото, и кога докторите му прогнозираа црно сценарио за кариерата. – Кога имав 22 години, му кажав на Франсис Роиг (еден од неговите тренери) дека ќе се повлечам најдоцна до 27 години. На таа возраст веќе неколку години бев дел од тенисот. Никогаш не го очекував ова, не очекував дека ќе стигнам до тука, дека ќе можам да се натпреварувам на 31 година. Имав голем проблем со левото стапало. Во 2005 година го уништив во ...
| | веќе видена | слични

Овогодинешното издание на “Ролан Гарос” влезе во историјата поради Десеттата титула на Рафаел Надал, но и поради фактот дека бил поставен рекорд по посетеност на турнирот – 472 илјади гледачи. 21 000 од нив ги набљудувале квалификациските натпревари, како бројките се подобрување на претходниот рекорд од 2015-та, кога вкупно 456 000 луѓе ги гледаа натпреварите на трибините. Фактот дека токму ова издание на “Ролан Гарос” е со невидена посетеност е малку чуден, под услов дека имаше критики во врска со бројот на гледачите во полуфиналните натпревари кај дамите. Покрај тоа на турнирот не присутвуваа и Роџер Федерер и Серена Вилијамс. Еве ги сите победници на Ролан Гарос во сите категории годинава: МАЖИ: Рафаел Надал (Шпанија) ЖЕНИ: Елена Остапенко (Латвија) ПАРОВИ МАЖИ: Рајан Харисон и Мајкл Венус (САД) ПАРОВИ ЖЕНИ: Бетани Матекс-Сандс (САД) и Луција Шафаржова (Чешка) МЕШАНИ ДВОЈКИ: Габриела Дабровски (Канада) и Рохан Бопал (Индија)
| | веќе видена | слични
2 копии

Се попопуларната Бела Хадид не може, а да не привлече огромно внимание. Овојпат се појави на големиот тениски турнир Ролан Гарос во Париз и на трибините изведе секси шоу за паметење. Фотографиите во галеријата продолжение се доказ за тоа.
| | веќе видена | слични

Најдобриот шпански тенисер на сите времиња, Рафаел Надал, не го криеше своето задоволство од освоената 10. титула на Ролан Гарос. „Кралот“ на земјената подлога вчера во финалето во Париз по атомски тенис го сруши Стан Вавринка и стана единствениот тенисер кој може да се пофали со двоцифрен број на титули од еден Грен слем. – Совршен Ролан Гарос. Играв одлично низ текот на целиот турнир. Не го променив стилот на игра во однос на претходната сезона, а не играв ниту повеќе агресивно, но кога играш добро резултатите си доаѓаат сами по себе. Добро што не минав долго на терен и сетовите ги решавав навремено. Нема посебна тајна. Успехот се постигнува со секојдневна работа. Мене тој успех ми се случи десет пати тука и заради тоа сум пресреќен. Се чувствувам одлично, минат тежок период со многу повреди и падови, но ете пак се вивнав до врвот – изјави Надал. 31-годишниот тенисер од Мајорка овој успех на Ролан Гарос му донесе драстичен скок на АТП листата и од денес е вториот рекет на светот.
| | веќе видена | слични

Бјорн Борг засекогаш ќе важи за еден од најдобрите тенисери кои некогаш го заиграле овој спорт, не само поради стилот на играта, туку и поради титулите кои ги има освоено, особено на Ролан Гарос. Се до 2012 година, легендарниот Швеѓанец беше рекордер со освоени шест титули на грен слем турнири во Париз, но оттогаш, Рафа го подигна трофејот на „Филип Шатрие“ уште четирипати со што стигна до нестварната „Ла Десима“. Шпанецот стигна до јубилејната десетта титула откако вчера во големото финале го надигра Станислас Вавринка, а бидејќи начинот на кој играше беше неверојатен, со изјава се огласи и Борг. – Никогаш не сум видел да игра некој вака во едно финале во Париз. Надал е најдобар играч во историјата на земјена подлог. Тој едноставно нема слаба точка на земја, тој на секое топче оди со 110 проценти. Го гледав мечот на телевизија и не пропуштив ниту еден поени. Рафа одигра на неверојатно ниво, никој не одиграл подобро еден меч во Париз. Не заборавајте дека за противник го имаше феноменалниот Вавринка, – ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал лесно го совлада Станислав Вавринка, во финалето на Ролан Гарос и ја освои десеттата титула на турнирот ов Париз. -Ова беше совршен Ролан Гарос. Играв добро во текот на целиот турнир. Ако ме прашувате околу тајната за овој победнички ритам, нема тука ништо посебно. Успехот не доаѓа сам, но се постигнува со секојдневна напорна работа. Мене тој успех овде ми се случил десет пати, и затоа сум пресреќен. Се чувствувам прекрасно, минав бројни тешки моменти поради повреди и се останато, но сега тоа е зад мене – вели Надал. Шпанецот, кој има 31 година, по три години се врати на втората позиција на АТП листата. -Не сум една од оние екстремно организирани личности кои секогаш знаат што ќе прават следно. И натаму одам чекор по чекор, се додека тоа ме прави среќен. Ако едно утро станам и повеќе немам мотив за тренинг и натпреварување, тогаш ќе ја завршам кариерата. Но, не се грижам за тоа. Јас сум среќна личност. Кога ќе се случи крајот, ќе се случи, но засега се уште имам огромна ...
| | веќе видена | слични

Младата летонска тенисерка Јелена Остапенко (20), ја освои својата прва титула во кариерата и прва на еден гранслем-турнир, откако на престижниот Ролан Гарос, во Париз, Франција, во финалето со 2-1 во сетови ја победи Романката Симоне Халеп.Остапенко е сензационална победничка на земјените терени на Ролан Гарос, оти до победата стигна како прва нерангирана тенисерка, што е рекорд во т.н. нова ера од 1968 година наваму, а и прва по 84 години, поточно од 1933 година кога како нерангирана на Ролан Гарос, победила Британката Пеги Скривен.Остапенко стана првата Летонка со победа на гранслем, наедно и најмлада победничка на Ролан Гарос по 20 години, по победата на Хрватката Ива Мајоли (1997 год.). Наедно таа е прва дама што на гранслем-турнир стигнала до својата ВТА-пратитула по 38 години, по победата на Барбара Џордан (1979 год.) на Австралија опен. Во оваа статистика, пак, последен што успеал првата тениска титула во кариерата да ја освои на гранслем-турнир, било маж или жена, е Бразилецот Густаво Куертен, кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

10-та титула на Надал на Ролан Гарос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: