Спасувачот на Села, Аљими препозна двајца обвинети во судницата


Собранискиот обезбедувач, Абдулфетах Аљими, кој е и еден од триесетте обвинети за ланскиот насилен протест во Собранието, денеска сведочи во скопскиот Кривичен суд за обидот за убиство на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, кој се случи за време на овој протест.фото: архива,,Во прес центарот влегов една минута после толпата, фрлаа се’ и сешто. Тешко е да се опише тоа, ни во филм не сум видел луѓето да бидат толку насилни”, рече сведокот кој е вработен како обезбедување во Собранието.Тој кажа дека имало едно лице кое сепак ја смирувало толпата што го напаѓала Зијадин Села. Сведокот го препозна ова лице во судница, посочувајќи го Александар Јаневски Тошта кој е еден од десетте обвинети за обидот за негово убиство. Сведокот денеска во судница го препозна и обвинетиот Ќире Ѓорѓиевски, за кого рече дека имал црна фантомка и стоел на стол кој бил поставен врз маса, командувајќи со рака кој да нападне. Аљими раскажа дека и тој бил удрен двапати по што ја изгубил свеста.Откако се освестил, од прес ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април, е прекинато откако му се слошило на Никола Војневски, еден од десетината обвинети во овој предмет. На Војневски му се слоши и изгуби свест за време на сведочењето на новинарот Горан Трпеновски, по што беше повикана итна медицинска помош. Трпеноски, како втор сведок на обвинителството, рече дека критичниот ден известувал од пленарната седница во Собранието, по што се упатил во прес-центарот каде требало да се оддржи прес-конференција по изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот. Трпенски рече дека се сеќава оти Села бил удрен со метален предмет (шипка) по што се наведнал и потоа Села веќе не му бил во фокусот. – Одев низ салата да сликам и известувам. Пратениците беа крвави, а врз нив се фрлаа фотелји, шпипки и сталаци, рече Трпеноски, и посочи дека од присутните обвинети во судницата го препознал само Александар Јаневски-Тошта, кој, како што рече, стоел во живиот ѕид пред пратениците и бранел. ...
| | веќе видена | слични

Среде судење - еден од десетмината обвинети за нападот на Зијадин Села на „Крвавиот четврток“ во Собраниетот се онесвести во судницата. На обвинетиот Никола Војминовски му се слоши, по што беше повикана брза помош. Судијката Славица Андреевска даде пауза - по што рочиштето продолжи. Денеска, имаше тројца сведоци на предлог на обвинителството. Еден од нив, новинар кој што денеска сведочеше рече дека се сеќава оти Села бил удрен со метален предмет, по што се наведнал и потоа Села веќе не му бил во фокусот. Претходно, сведочеше и поранешниот пратеник Александар Стојковски, директор на Клиниката за радиологија кој рече дека не може да каже кој го напаѓал Села, оти не видел директен напад. Единствено го видел Села како лежи на земја пред скалите, а околу него имало група луѓе кои како стампедо се движеле. Во првиот момент бил шокиран и се повлекол, но тврди дека го видел, сега обвинетиот Александар Јаневски – Тошта како ги раздвојува луѓето околу Села, па и тој тргнал да помогне. „Го видов Ацо Јаневски - Тошта ...
| | веќе видена | слични
9 копии

- Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април лани, почна со давање исказ на сведокот Алекснадар Стојкоски, доктор од Клиниката за радиологија во Скопје, кој е сведок на Обвинителството. На прашање од обвинителот Дарко Јакимовски дали на критичниот ден во Собранието, Стојкоски рече дека бил во собранискиот клуб на пратеници каде се задржал 15 минути. Стојкоски рече дека е поранешен пратеник и добро му е позната структурата на Собранието. Бил случајно на поминување во Собранието и тој ден не бил на протести. Кога излегол од клубот на пратеници го видел Зијадин Села како лежи на земја пред скалите, а околу него имало група луѓе кои како стампедо се движеле околу него. Во првиот момнет сведокот рече дека бил шокиран и се повлекол, но кога го видел Ацо Јаневски - Тошта како ги раздвојува луѓето околу Села, а тоа го охрабрило и тој да пристапи и да помогне во раздвојувањето. Села бил во бесознание без движења. Стојкоски рече дека се сеќава оти го тргнал ...
| | веќе видена | слични

На Војневски му се слоши и изгуби свест за време на сведочењето на новинарот Горан Трпеновски, по што беше повикана итна медицинска помош. Трпеноски, како втор сведок на обвинителството, рече дека критичниот ден известувал од пленарната седница во Собранието, по што се упатил во прес-центарот каде требало да се оддржи прес-конференција по изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот. Трпенски рече дека се сеќава оти Села бил удрен со метален предмет (шипка) по што се наведнал и потоа Села веќе не му бил во фокусот. - Одев низ салата да сликам и известувам. Пратениците беа крвави, а врз нив се фрлаа фотелји, шпипки и сталаци, рече Трпеноски, и посочи дека од присутните обвинети во судницата го препознал само Александар Јаневски-Тошта, кој, како што рече, стоел во живиот ѕид пред пратениците и бранел. Трпенски кажа и дека не видел и не слушнал како Села е извлечен од групата пратеници од прес центарот. Претходно, исказ даде Александар Стојкоски, поранешен пратеник, а сега доктор на Клиниката за ...
| | веќе видена | слични

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето на обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села. Случајот е поврзан со настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. За време на рочиштето обвинетиот Никола Војминовски се онесвести, по што прекинато беше судењето. Присутните меѓу кои и останатите обвинети се стрчаат да му помогна на Војминовски, а веднаш беше повикана и брза помош. Војминовски претходно најавил дека боледува од дијабетес и дека е на инсулинска терапија. Во овој судски процес обвинети се Кире и Цеко Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра.
| | веќе видена | слични

Денеска пред Основниот суд Скопје 1 се појавија обвинетите за обид за убиство на Зијадин Села. Пред судот во својство на сведок се појави Александар Стојковски, кој како што кажа на 27 април во Собранието помагал да биде спасен животот на Села. Тој кажа и дека е поранешен пратеник во Собранието, па добро го знае распоредот на законодавниот дом. Како што кажа Стојковски токму тој со неговиот дуксер, му помогнал на Зијадин Села да излезе од Собранието, а да не биде препознаен од другите луѓе. Стојковски кажа дека прво помогнал Села да биде внесен во Клубот на пратеници во Собранието, каде во тој момент ценел дека е најбезбедно да се однесе, бидејќи со тешки повреди лежел на земја на место каде што се спојувале неколку ходници и поминувала голема група луѓе, што според него било небезбедно и ризично место. Тој напомена дека 27 не влегол во прес центарот во Собранието. Кажа и дека во моментот кога се случувале инцидентите бил во Клубот на пратеници, а се сеќава на два сегменти. -Го видов Зијадин Села како лежи ...
| | веќе видена | слични

На прашање од обвинителот Дарко Јакимовски дали на критичниот ден во Собранието, Стојкоски рече дека бил во собранискиот клуб на пратеници каде се задржал 15 минути. Стојкоски рече дека е поранешен пратеник и добро му е позната структурата на Собранието. Бил случајно на поминување во Собранието и тој ден не бил на протести. Кога излегол од клубот на пратеници го видел Зијадин Села како лежи на земја пред скалите, а околу него имало група луѓе кои како стампедо се движеле околу него. Во првиот момнет сведокот рече дека бил шокиран и се повлекол, но кога го видел Ацо Јаневски - Тошта како ги раздвојува луѓето околу Села, а тоа го охрабрило и тој да пристапи и да помогне во раздвојувањето. Села бил во бесознание без движења. Стојкоски рече дека се сеќава оти го тргнал и се обидел да го смири обвинетиот Кире Ѓорѓиевски. Рече дека не може да каже дека Кире го напаѓал Села, затоа што не видел директен напад. Сведокот кажа и дека дека не видел никој од обвинетите дека врши директен напад врз Села. Стојкоски додаде ...
| | веќе видена | слични

Го видов Зијадин Села како лежи пред скалите кај клубот на пратеници во Собранието, а луѓето како стампедо поминуваа по него, сведочеше Александар Стојкоски, поранешен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, на денешното судење за обидот за убиство на лидерот на Алијанса за Албанците на 27 април минатата година. Стојкоски кажа дека на 27 април не бил на протестите, туку случајно поминувал покрај Собранието. „Кога јас влегов во Собранието немаше гужва, луѓето слободно влегуваа. Бев во клубот на пратеници, кога некој рече дека Села е пред просторијата. Излегов и се шокирав, беше во бессознание. Забележав дека Ацо Тошта (обвинетиот Александар Јаневски, н.з.) со рацете ги трга луѓето од Села. Пристапив и јас. Го видов обвинетиот Кире Ѓоргиевски, беше многу вознемирен и викаше. Го тргнав и му реков да се смири. Ми рече: како да се смирам, пукаа на мене. Не можам да се сетам на други лица. Но, знам дека местото и состојбата во која беше Села не беше безбедна оти како поранешен пратеник го знам Собранието. Тука се спојуваат повеќе ...
| | веќе видена | слични

На судењето за убиството во обид на Зијадин Села еден од обвинетите во судница падна во несвест. Се работи за обвинетиот Никола Војминовски на кого му се слоши и пред да падне беше задржан од обвинетиот што седеше до него додека во големата судница во старата зграда на Кривичниот суд траеше сведочењето на новинарот Горан Трпеноски. Околу обвинетиот се собраа присутните кои седеа близу до него во судница, а судијката Славица Андреевска рече веднаш да се повика Брза помош.Во моментов трае пауза и се чекаат лекарите од Итната медицинска помош по што ќе се знае во каква здравствена состојба е обвинетиот и дали денешното рочиште ќе продолжи.К.Д.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 640 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 744 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасувачот на Села, Аљими препозна двајца обвинети во судницата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: