Лани 15 работници умреле поради повреда на работа

Минатата година во Македонија умреле 15 работници како последица на повреда на работното место, а вкупно се регистрирани 1.480 повредени работници при работа. Ова се податоци со кои вчера по повод 28 април, Светски ден за безбедност и здравје на работа, излезе Советот за безбедност и здравје при работа на Македонија. Според Институт за јавно здравје, пак во државата се регистрирани 894 работници кои се здобиле со повреди при работа. Поради две различни статистики за повредени работници при работа, стручњаците се едногласни дека на Македонија и' недостига единствен регистар за следење и пријавување на повредите на работа и професионалните болести кој би овозможил евидентирање и регистрирање на сите повреди на работа и професионални болести. Јованка Караџинска-Бислимовска, претседател на Советот за безбедност и здравје при работа на Македонија, потенцира дека основната цел е да се превенираат повредите и заеднички да се работи на мерки и политики. „Македонија има статистика што се води во Институтот за јавно ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Три лица од кои едно петгодишно девојче се повредени во две сообраќајни несреќи што во текот на вчерашниот ден се случиле во Тетово, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.Според неговите податоци девојчето по потекло од тетовското село Лавце било повредено додека одело пешки при што било удрено од патничко возило „Опел астра“ со тетовски таблици управувано од 31-годишниот П.В. од Фалише. Несреќата се случила околу пладне на улицата „Тодор Циповски-Мерџан“ во Тетово. - Повреденото девојче со друго возило било пренесено во тетовската болница и по укажаната лекарска помош било пуштено дома. Извршен е увид, а причина за несреќата првично е неприлагодена брзина односно пребрзо возење, рече Јосифовски.Втората сообраќајка се случила вчеравечер околу 20 часот на улицата „146“ во Тетово. Во неа учествувале патничко возило „Сузуки свифт“ со тетовски регистерски таблици, што го управувал тетовецот Ф.Џ.(29) и скутер „Јијинг“ со скопски таблици управуван од тетовецот Б.И.(44), а на кој се наоѓал и ...
| | веќе видена | слични

Според неговите податоци девојчето по потекло од тетовското село Лавце било повредено додека одело пешки при што било удрено од патничко возило „Опел астра“ со тетовски таблици управувано од 31-годишниот П.В. од Фалише. Несреќата се случила околу пладне на улицата „Тодор Циповски-Мерџан“ во Тетово. – Повреденото девојче со друго возило било пренесено во тетовската болница и по укажаната лекарска помош било пуштено дома. Извршен е увид, а причина за несреќата првично е неприлагодена брзина односно пребрзо возење, рече Јосифовски. Втората сообраќајка се случила вчеравечер околу 20 часот на улицата „146“ во Тетово. Во неа учествувале патничко возило „Сузуки свифт“ со тетовски регистерски таблици, што го управувал тетовецот Ф.Џ.(29) и скутер „Јијинг“ со скопски таблици управуван од тетовецот Б.И.(44) а на кој се наоѓал и сопатникот Е.И.(24) исто така од Тетово. – Во судирот возачот на скутерот и неговиот сопатник се здобиле, со тешки телесни повреди. Првиот скршеница на левото рамо и стопало на левата ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Еден возач се здобил со тешки телесни повреди во една сообраќајна незгода од вкупно деветте сообраќајки кои се случиле на подрачјето на Град Скопје во текот на изминатите 24 часа. Во пет сообраќајни незгоди имало лица со телесни повреди во кои полесно биле повредени седум лица, а во три сообраќајки причинета е материјална штета. Од страна на полицијата превемени се мерки против осум возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи кои поминале на црвено светло, девет возачи кои возеле со неважечка сообраќајната или без возачка дозвола. Казнети се и 59 непрописно паркирани возила. Санкционирани се и тројца возачи на велосипеди со мотор, мопеди и мотоцикли кои не носеле заштитниот шлем на глава. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 69 непрописно паркирани возила. Во рамки на сообраќајно-воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот”, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со учениците од второ одделение во ПОУ „Кирил Пејчиновиќ“ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во пет сообраќајни незгоди имало лица со телесни повреди во кои полесно биле повредени седум лица, а во три сообраќајки причинета е материјална штета. Од страна на полицијата превемени се мерки против осум возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи кои поминале на црвено светло, девет возачи кои возеле со неважечка сообраќајната или без возачка дозвола. Казнети се и 59 непрописно паркирани возила. Санкционирани се и тројца возачи на велосипеди со мотор, мопеди и мотоцикли кои не носеле заштитниот шлем на глава. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 69 непрописно паркирани возила. Во рамки на сообраќајно-воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот”, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со учениците од второ одделение во ПОУ „Кирил Пејчиновиќ“ во општина „Кисела Вода“.
| | веќе видена | слични
13 копии

Осум лица се полесно повредени во пет од вкупно деветте евидентирани сообраќајки на подрачјето на СВР Скопје во изминатите 24 часа. Во четири од несреќите е причинета само материјална штета. Како што информира денеска МВР, во текот на изминатиот ден се откриени поголем број прекршоци и се санкционирани двајца возачи кои не отстапиле првенство на минување на возила во зона на крстосница, 13 кои биле без возачка дозвола, односно со нерегистриран автомобил, осум кои при возење користеле мобилен телефон, како и 54 за непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 73 возилa. Како дел од сообраќајно-воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот”, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со ученици од второ одделение во ПОУ„Кирил Пејчиновиќ“ во општина „Кисела Вода“. Во спортскиот центар „Борис Трајковски“ вечер во 20 часот во рамки на квалификациите за Европското првенство ќе се одигра меѓународен ракометен натпревар помеѓу репрезентациите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Како што информира денеска МВР, во текот на изминатиот ден се откриени поголем број прекршоци и се санкционирани двајца возачи кои не отстапиле првенство на минување на возила во зона на крстосница, 13 кои биле без возачка дозвола, односно со нерегистриран автомобил, осум кои при возење користеле мобилен телефон, како и 54 за непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 73 возилa. Како дел од сообраќајно-воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот”, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со ученици од второ одделение во ПОУ„Кирил Пејчиновиќ“ во општина „Кисела Вода“. Во спортскиот центар „Борис Трајковски“ вечер во 20 часот во рамки на квалификациите за Европското првенство ќе се одигра меѓународен ракометен натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и Исланд. За непречено и безбедно одвивање на оваа спортска манифестација, МВР најавува дека ќе бидат превземени соодветни мерки за сообраќајно обезбедување и пренасочување на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Еден сопатник е потешко повреден, а со телесни повреди се здобиле двајца возачи на патнички моторни возила и исто толку сопатници во една од вкупно 12 сообраќајни несреќи што се случиле изминатите 24 часа во Скопје. Во седум сообраќајки со полесни телесни повреди се здобиле 14 лица, а четири поминале само со материјална штета. Како што соопшти СВР Скопје, сообраќајната полиција санкционирала двајца возачи кои ги управувале своите возила под дејство на алкохол и веднаш биле исклучени од сообраќај. Тројца возачи поминале на црвено светло на семафорот, а девет возачи ги управувале своите возила по истекот на важноста на сообраќајната дозвола или без возачка дозвола. Осум возачи не се придржувале на ограничувањата, забраните и обврските изразени со поставените сообраќајни знаци. Санкционирани се и пет пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафорот за пешаци. Откриени се 28 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 54 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во седум сообраќајки со полесни телесни повреди се здобиле 14 лица, а четири поминале само со материјална штета. Како што соопшти СВР Скопје, сообраќајната полиција санкционирала двајца возачи кои ги управувале своите возила под дејство на алкохол и веднаш биле исклучени од сообраќај. Тројца возачи поминале на црвено светло на семафорот, а девет возачи ги управувале своите возила по истекот на важноста на сообраќајната дозвола или без возачка дозвола. Осум возачи не се придржувале на ограничувањата, забраните и обврските изразени со поставените сообраќајни знаци. Санкционирани се и пет пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафорот за пешаци. Откриени се 28 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 54 возила. Одделението за превенција заедно со „Училишната сообраќајна единица“ денеска ќе преземаат превентивни мерки од областа на сообраќајот, на улицата „11 Октомври“ на потегот од крстосницата со булеварот „Кочо Рацин“ ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Две 16-годишни девојки се повредени вчера откако возилото марка „Фиат Пунто“ во кое се наоѓале, поради неприлагодена брзина, излетало од патот и неколку пати се превртело во нива. Според МВР, несреќата се случила во 14:55 часот на патот Делчево – Полето во село Киселица, кај Пеловска маала. Со возилото управувал В.И. (21) од село Полето, Делчевско, кој во еден момент изгубил контрола. Поради сериозноста на повредите, едно од девојчињата е префрлено воскопскиот Ургентен центар, додека другото е задржано на лекување во Клиничката болница – Штип. Увид на местото на настанот изврши екипа од Полициската станица Делчево.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 89 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лани 15 работници умреле поради повреда на работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: