Ердоган и Путин разговараа за наводниот хемиски напад во Идлиб


3 копии

Претседателите на Турција и на Русија, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин разговараа за наводниот напад со хемиско оружје во Идлиб, кој е под контрола на сириските бунтовници, соопштија денеска извори блиски до турскиот претседател. Според здраствените работници и набљудувачите, во нападот, за кој се верува дека е изведен од сириски воени авиони, загинале најмалку 58 луѓе, меѓу кои 11 деца помлади од осум години. – Ердоган се осврна на употребата на хемиско оружје кон цивилите во Идлиб. Тој истакна дека таквите нехумани напади се неприфатливи, изјави неименуван извор. Ердоган и Путин го истакнале и значењето за одржување на примирје во Сирија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон смета дека би требало да се воведат нови санкции за Русија, доколку Москва не ја повлече поддршката за сирискиот претседател Башар Ал Асад. Во изјава, пред министерскиот состанок на групата Г7, посветена, главно, на сириската ситуација, Џонсон рече дека е време Владимир Путин да се соочи со вистината за тиранинот Асад. Русија веќе е изложена на санкции, по анексијата на Крим во 2014-та година и кризата во Источна Украина. Министерот џонсон, требаше денеска да отпатува во Москва, но ја откажа посетата, оправдувајќи го тоа со најновиот развој на ситуацијата во Сирија, по нападот со хемиско оружје врз бунтовниците.
| | веќе видена | слични

Според медиумите во Лондон, Борис Џонсон се повлекол од договорената средба со Лавров во Москва, за да не биде првиот што ќе разговара за сириската криза и за она што че биде зборувано на Г7. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека би требало да се воведат нови санкции за Русија, доколку Москва не ја повлече својата поддршка за сирискиот претседател Башар ал Асад. Во изјава, пред министерскиот состанок на групата Г7, овој пат посветена, главно, на сириската ситуација, Џонсон реко дека е „време за Владимир Путин да се соочи со вистината за „тиранинот“ (Асад) што го има издигнато“. Русија веќе е изложена на санкции , по анексијата на Крим во 2014 година и кризата во Источна Украина, со кои се опфатени поединци, од политикта и бизнисот, блиски до владеачката елита, како и најзначајните сектори од руската економија. Министерот Џонсон, требаше денеска да биде во Москва, во првата посета на еден шеф на Форин Офисот на Русија, после пет години, но тој откажа посетата, оправдувајќи ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон изјави дека Вашингтон може да нанесе нов ракетен напад врз Сирија, соопштува таблоидот Sun. Во интервју за весникот министерот вели дека САД со своите дејствија во Сирија “дале јасен и заеднички сигнал на Западот”. Важно е дека тие можат да го направат тоа повторно “, вели Џонсон. Претходно денеска Џонсон изјави дека Велика Британија ќе инсистира да бидат воведени” силни кривични санкции “против Русија, ако Москва не ги прекине врските со сирискиот претседател Башар ал-Асад , соопштува The Times. Проект за такви санкции веќе е изготвен од Лондон за самитот на министрите за надворешни работи на земјите групата на седумте (Г-7) во градот Лука, Италија, кој започнува во понеделник.
| | веќе видена | слични

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон упати критики кон Русија, за која вели дека како сојузник потфрлила да ја спречи Сирија да изврши напад со хемиско оружје врз цивили во Кај Шеикун, кој е под контрола на бунтовниците. – Русија се согласи да обезбеди уништување на хемиското оружје на Сирија, и тоа што потфрли го овозможи последниот напад, вели Тилерсон. Министрите за надворешни работи во рамките на Г7 самитот ќе се сретнат денес, а според најавите, фокусот ќе биде кон Русија и Сирија, односно Владимир Путин да престане да го брани Башар Ал-Асад. Дете се бори за живот по нападот со хемиско оружје По самитот, Тилерсон продолжува во Москва, каде таму ќе се сретне со рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров. Во нападот минатата среда загинаа 89 луѓе, по што САД самостојно изврши воздушни напади врз воени бази на Сирија, бидејќи како што изјави претседателот на Америка, Доналд Трамп, убиството на невини деца од страна на Асад, ги премина сите можни граници. Русија е најголем сојузник на сиријската влада, ...
| | веќе видена | слични

Официјална Москва смета дека причината за откажувањето на посетата шефот на британската дипломатија Борис Џонсон е бесмислена, изјавила потпаролката на руското министерството за надворешни работи Марија Захарова. „Откажувањето на посетата на Џонсон следеше после неколку одложувања а причините се различни“, рече таа. „Впечатокот е дека нашите западни партнери живеат во некоја посебна реалност, во која најпрво се обидуваат да ги создадат колективните планови а потоа едноставно ги менуваат, измислувајќи апсурдни причини“, рекла руската потпаролка. Британскиот министер за надворешни работи ја откажа посетата на Москва предвидена за 10-ти април заради случувањата во Сирија, наведувајќи дека ситуација драстично се има променето со нападот со хемиско оружје во Идлиб и ракетниот напад на САД во Сирија. Џонсон претходно ја осуди Русите поради поддршката на претседателот Башар ал Асад и нападот кои сириските сили го извршија врз невини цивилни жртви.
| | веќе видена | слични

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фелон во неделата изјавил дека Русија е виновна за „секоја цивилна жртва“ во Сирија во нападот со хемиско оружје, како и тоа дека таа е „главната поддршка“ на претседателот Башар ал Асад, пренесуваат светските агенции. Изјавата на Фелон доаѓа ден откако шефот на британската дипломатија Борис Џонсон ја откажа посетата на Москва, планирана за 10-ти април. Како причина за откажувањето на оваа посета, Џонсон ја наведе состојбата во Сирија. Фелон минатонеделниот напад со хемиско оружје го оцени како варварски, неморален и незаконит, додавајќи дека нападот кој потоа дојде од страна на САД бил исправна одлука. Коментирајќи ја улогата на Русија, пак, тој рекол дека нападот „се случил пред нивни очи“ и дека сириските власти можеле да ја спречат граѓанската војна во Сирија. „Во Сирија е потребна влада во која Асад нема да учествува, тоа нема да се постигне лесно, но не е невозможмо“, додал Фелон. Руското министерство за надворешни работи, пак, оценило дека причината за ...
| | веќе видена | слични

Фото: Reuters 86 лица загинаа во сириската провинција Идлиб поради наводната примена на хемиско оружје. Сириската опозиција и Западот го обвинуваат Баша ал-Асад дека стои позади нападот, а Русија и официјален Дамаск ја обвинуваат опозицијата. Експертите сметаат дека овој сомнителен инцидент ја поткопува перспективата за решавање на конфликтот во Сирија по мирен пат. Информацијата дека во градот Кан Шеикхоун (провинција Идлиб, северна Сирија), на 4 април бил извршен напад со хемиско оружје во кој 86 лица го изгубиле животот прва беше објавена од лондонската Организација за заштита на човечките права „Syrian Observatory for Human Rights“, која инаку е позната по тоа што редовно пласира скандалозни дезинформации од Сирија. „Еден регион на градот Кан Шеикхоун е ракетиран со проектили за кои се верува дека содржат гас кој предизвикува гушење“, објави интернет страницата на организацијата. Светските медиуми за брзо време ги презедоа и објавија снимките на кои се гледа како цивили, а меѓу нив и деца се гушат и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека е апсурден поводот на шефот на британската дипломатија Борис Џонсон за откажување на посетата на Русија. - Пред да биде отакажана посетата беше презакажана за нов датум. Велика Британија наведе различни причини. Имаме впечаток дека нашите западни колеги живеат во сопствена реалност, во која се обидуваат да измислат колективни планови, а потоа истите да ги сменат, измислувајќи апсурдни поводи, посочи Захарова. Џонсон денеска соопшти дека ја откажал посетата на Москва планирана за 10 април поради најновите настани во Сирија, каде напад со хемиско оружје врз подрачје под контрола на бунтовниците предизвика САД да извршат ракетен напад. - Развојот на состојбата во Сирија во основа ја промени ситуацијата, Сега мој приоритет е да ги продолжам контактите со САД и другите пред состанокот на Г-7, што ќе се одржи на 10 и 11 април, за да изградиме координирана меѓународна поддршка за прекин на огнот на терен и да се интензивира ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Шефот на британската дипломатија денеска соопшти дека ја откажал посетата на Москва планирана за 10 април поради најновите настани во Сирија, каде напад со хемиско оружје врз подрачје под контрола на бунтовниците предизвика САД да извршат ракетен напад. - Развојот на состојбата во Сирија во основа ја промени ситуацијата, Сега мој приоритет е да ги продолжам контактите со САД и другите пред состанокот на Г-7, што ќе се одржи на 10 и 11 април, за да изградиме координирана меѓунардона поддршка за прекин на огнот на терен и да се интензивира политичкиот процес, се наведува во соопштението на Џонсон.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 302 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган и Путин разговараа за наводниот хемиски напад во Идлиб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: