Џафери: Ќе го потпишам Законот и без потпис на претседателот на државата


Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери, денеска имаа свое обраќање по повод настаните од 27 април минатата година во македонскиот парламент.Претседателот на собранието Талат Џафери смета дека нема да го прекрши Уставот ако го објави во Службен весник Законот за јазици само со негов потпис, без потпис на претседателот на државата. Не сум опседнат со времето кога ќе се објави, не е тоа врзано со време, ќе го објавам кога ќе проценам – рече Џафери. Џафери смета дека на овој начин конечно законот ќе стапи во сила, а Собранието ќе си ја врши својата законодавна функција. Сепак, кога тоа ќе го направи не кажа бидејќи, како што рече на брифингот со новинарите, не бил оптоварен со рокови. Простувам, но нема да го заборавам она што се случи – рече Џафери. Наши колеги го правеа тоа. Нема да дозволам да се повтори такво нешто. Вратите во Собранието сега се отворени за сите добронамерници, додаде тој.
| | веќе видена | слични
9 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери се уште не го испратил Законот за употреба на јазиците за објавување во Службен весник и не прецизира кога тоа ќе го направи. – Не сум оптоварен со времето, затоа што нема ограничување во врска со временското одлучување за објавување на законот, рече Џафери одговарајќи на новинарско прашање по потпишувањето на Меморандум за соработка за спроведување на проектот „Развој на парламентарен и независен надзор“. Претседателот на Собранието Талат Џафери на 27 април рече дека ќе го пушти Законот за јазиците за објавување во Службен весник, но и тогаш не прецизираше кога. Во врска со тоа дали има согласност со опозицијата за донесувањето на реформски закони, Џафери рече дека за постоечката соработка говори и тоа што на вчерашната седница биле донесени законите за кои е потребно двотретинско мнозинство. – Има согласност со опозицијата во врска со реформските закони. Впрочем вчера и беа изгласани дел од законите за кои беше потребно двотретинско мнозинство. Во моментот кога ќе ...
| | веќе видена | слични

Законот за јазиците сѐ уште не е испратен до „Службен весник“ во кој треба да биде објавен за да стапи на сила, а собранискиот спикер Талат Џафери и во четвртокот не даде прецизен одговор кога ќе го испрати Законот за објавување кој е без потпис од шефот на државата Ѓорге Иванов. Џафери вели дека не си наметнува временски ограничувања. „Не сум оптеретен со времето затоа што нема временски ограничувања за објавување закон“, рече Талат Џафери.
| | веќе видена | слични
2 копии

Минатата недела Претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека ќе го испрати Законот за јазици во службен весник и тоа без потпис од Иванов. Ова е првата варијанта за решавање на проблемот, а втората е објавувањето на законот во Службен весник со длабоко образложение на овој потег пропратено со кривична пријава против претседателот на државата Ѓорге Иванов, пишува Парламентарното мнозинство во Собранието, составено од СДСМ и ДУИ, се подготвува да поднесе кривична пријава против Ѓорге Иванов за уривање на паралментарниот систем на државата, дознава порталот. „Одбивањето на претседателот на државата да потпише еден закон два пати усвоен од собраниското мнозинство е непримерен со основите на еден парламентарен систем како што е нашиот дефиниран во Уставот на Република Македонија. Не може претседателот на Македонија да се поставува над македонското Собрание, над определбата на мнозинството од народните претставници. Тоа е директно уривање на еден парламентарен систем каков што со години го градиме и ...
| | веќе видена | слични

Законот за јазиците се уште не стигнал до службен весник. Собранискиот спикер Џафери повторно без прецизен одговор кога ќе го испрати законот на објавување во службен весник, без потпис од шефот на државата Ѓорге Иванов. Џафери вели дека не си наметнува временски ограничувања. „Не сум оптеретен со времето затоа што нема временски ограничувања за објавување закон“, вели Талат Џафери – Претседател на собранието Пред неколку дена на таа тема се огласи и поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере. Во интервју за МИА Фуере предупреди дека владата мора во најбрз рок да го испрати законот за јазици до венецијанската комисија. „Жалам што не преземаа иницијатива да го испратат законот до Венецијансата комисија пред да се гласа во Собранието. Сметам дека тоа беше грешка. Сега законот е изгласан, но не стапува на сила затоа што Претседателот на го потпишува. Во меѓувреме законот треба да отиде до Венецијанската комисија. Комисијата има ургентни процедури кои можат да се искористат и какви препораки и да даде тие можат да ...
| | веќе видена | слични

„Не сум оптоварен со времето, затоа што нема ограничување во врска со временското одлучување за објавување на Законот“ – вели спикерот на парламентот Талат Џафери во одговор на новинарско прашање до каде е постапката со Законот за употреба на јазиците за кој претседателот на државата Ѓорѓе Иванов одби да го потпише. Како што јавува МИА , претседателот на собранието Џефери с’е уште не го испратил Законот за објавување во Службен весник и не прецизираше кога тоа ќе го стори. Неодамна Џафери изјави дека Законот за употреба на јазиците, со кој албанскиот станува втор службен, покрај македонскиот, на целата територија на државата, може да се објави и да стапи во сила и без потпис на претседателот Ѓорге Иванов.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Талат Џафери се уште не го испратил Законот за јазиците во Службен весник. Дел од експертите велат дека тој може да го потпише указот кога претседателот Иванов не ги извршува надлежностите. Други сметаат дека Уставниот суд постапката ќе ја врати на почеток. Законот за употреба на јазиците се уште не е испратен во Службен весник, ни изјавија од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери, кој во мината недела најави такви чекори Во изминатиот период тој неколку пати кажуваше дека последна алтернатива што му преостанува е законот, што Собранието го донесе во март, да го испрати во Службен весник само со негов потпис, откако претседателот Иванов по втор пат одби да го потпише. Во дел од јавноста преовладува мислењето дека Џафери може да го потпише указот и да го испрати во Службен весник, со образложение дека претседателот на државата го крши Уставот, но има и согледувања дека со тоа нема да биде решен проблемот, затоа што претстои пречка во врска со примената на тој закон ...
| | веќе видена | слични

Американскиот аналитичар Даниел Сервер, професор на Универзитет за напредни меѓународни студии „Џонс Хопкинс“ и добар познавач на состојбите на Балканот, уверен е дека македонскиот Уставен суд ќе ја разреши ситуацијата околу Законот за употреба на јазиците. „Законот покренува прашања поврзани со Уставот, бидејќи Парламентот двапати го усвои, по што претседателот е должен да го потпише. Но, тој тврди дека законот со кој се проширува употребата на албанскиот јазик од страна на државните институции е во спротивност со Уставот, на кој се заколнал дека ќе се придржува. Луѓе навистина работеа на ова, но јас, едноставно, не гледам како тоа може да се спореди со политичката криза што ја обзеде земјата во 2016 и во 2017 година, кога опозицијата објавуваше снимки што покажуваа злоупотреба на моќта. Се обложувам дека граѓаните и политичарите во Македонија ќе најдат начин како да дојдат до тоа Уставен суд да реши кој е во право. Тоа би било соодветно решение за предизвикот“, смета Сервер.
| | веќе видена | слични

Порталот мкд.мк повикувајќи се на извори од Брисел пишува дека Ахмети притиска на чело на државата да стои Албанец, а за сметка на тоа да ја ослободи фотељата во законодавниот дом. Дали Законот за јазиците е само почеток на финализацијата на планот за исполнување на Тиранската платформа. Бриселски извори од Мала Речица откриваат дека апетитите на ДУИ се зголемуваат, па сега се цели и на претседателската позиција. Порталот мкд.мк повикувајќи се на извори од Брисел пишува дека Ахмети притиска на чело на државата да стои Албанец, а за сметка на тоа да ја ослободи фотељата во законодавниот дом. Иако неодамна тврдеше дека не бил пазарџија од Бит Пазар, сепак се поочигледно е дека Ахмети наголемо се пазари со Заев не само за министерски позиции туку и за заеднички претседателски кандидат на изборите следната година. - Бриселски дипломатски извори велат дека на една од последните средби меѓу Заев и Ахмети, лидерот на ДУИ побарал на наредните претседателски избори СДСМ и ДУИ да излезат со заеднички кандидат за ...
| | веќе видена | слични

По изјавите на претседателот на Собранието дека Законот за јазици ќе го објави во Службен весник, преку социјалните мрежи се огласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој вели дека објавување на Закон за јазици без потпис од Претседателот на државата претставува ново кривично дело за кое доколку се случи сега или подоцна, одговорност мора да има. Во Македонија веќе се воспоставува пракса на владеење со преседани, кои ја подриваат правната држава и владеењето на правото. Не ни треба нов преседан кој ќе стане пракса. Исто така подеднакво важна е и дилемата зошто повторно се актуелизира од страна на власта ова прашање. Премиерот Зоран Заев знае дека Владата нема никакви резултати во поглед на економијата, каде имаме вистинско цунами а во однос на надворешната политика сензитивен период во поглед на прашањето за името, па им треба ново замајување на јавноста со големи теми меѓу нив и етничките прашања кои им служат за колективна хипноза, теми кои во реалноста ниту за еден промил нема да ја подобрат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 148 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џафери: Ќе го потпишам Законот и без потпис на претседателот на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: