По идеите на Нимиц се јави владата: Посветени сме достоинствено да се решат отворените прашања


2 копии

Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република Грција, со јасна цел достоинствено да се решат отворените прашања на двете соседни европски земји, велат за МИА од македонската Влада во врска со вчерашниот протест во Атина. – Веруваме дека и во Грција и во Македонија мнозинството граѓани сакаат добрососедство кое води кон пријателство и кон цврста стабилност и економски развој на целиот регион – наведуваат од Владата. Македонската Влада, посочуваат, ги застапува ставовите кои придонесуваат кон унапредување на соработката и перспективите меѓу двете земји.
| | веќе видена | слични

Повеќечасовна средба на посредникот на Обединтетите нации во разговорите за името, Метју Нимиц со шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Разговорите со Нимиц во во канцеларијата на ОН во Виена за првпат се водат на ниво на шефови на дипломатии, како дел од договореното на средбата во Давос меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас минатиот месец. Најновата средба на Нимиц со Димитров и Коѕијас доаѓа по неговата неодамнешна посета на Атина и на Скопје. И претходеше министерски тет-а-тет меѓу Димитров и Коѕијас, за пеглање на разликите во пресрет на денешните разговори. Средбата под покровителство на Нимиц е дел од разговорите за наоѓање на заемно прифатливо решение за името. Се очекува Димитров и Коѕијас да имаат почести средби во наредниот период. Тие најверојатно ќе се сретнат и на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во Софија, во чеврток и петок. Ирина Гелевска
| | веќе видена | слични

Во тек и по речис шест часа состанокот на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грцизја, Никола Димитров односно Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц во Виена, а според она што може да се дознае, главно од извори блиски на разговорите на грчките медиум, двајцата министри во понеделникот вечерта на итниот ненајавен состанок ги утврдувале деталите од преговарачкиот процес, темелени на договореното на средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос. Засега нама информации дали на денешниот состанок ќе се разгледува грчкиот нацрт-договор, кој Коѕијас го најави за средината на февруари. Минатата седмица грчкиот министер за надворешни работи потврди дека Атина го подготвила теренот за прифаќање на конкретна одредница во која ќе биде вклучен терминот Македонија. Коѕијас тогаш обелоден дека во Давос двете страни се договориле да се подготви спогодба под негова одговорност, а во која ќе бидат вклучени името, јазикот, националноста и Уставот. Во понеделникот и грчкиот премиер Ципрас побара сложено ...
| | веќе видена | слични

Нашата позиција е јасна - сложено име за севкупна употреба, и кога велиме за севкупна употреба мислиме и во внатрешноста на соседната земја, за што предуслов е промена на Уставот, вели заменикот-министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, и предупредува дека Атина нема да отстапи од овие позиции. Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели Санторињос во врска со средбата на шефоите на дипломатиите на двете земји во Виена, без притоа да открие дополнителни детали за разговорите меѓу двајцата шефови на дипломатиите и медијаторот Метју Нимиц. Санторињос во интервју за грчката телевизија SKAIкај, ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. „Нашата позиција е јасна сложено име за севкупна употреба и кога велиме за севкупна употреба мислиме и во внатрешноста на соседната земја. Кога велиме за севкупна употреба, предуслов е промена на ...
| | веќе видена | слични

Во тек е состанокот на шефовите на дипломатиите Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц во Виена. Во тек е состанокот на шефовите на дипломатиите Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц во Виена. Министрите за надворешни работи вчера на средба ги утврдувале деталите од преговарачкиот процес, темелени на договореното на средбата на премиерите Заев и Ципрас во Давос. Нема информации дали на денешниот состанок ќе се разгледува грчкиот нацрт-договор, кој Коѕијас го најави за средината на февруари. Тој пред една недела потврди дека Атина го подготвила теренот за прифаќање на конкретна одредница во која ќе биде вклучен терминот Македонија. Објави дека во Давос двете страни се договориле да се подготви спогодба под негова одговорност, а во која ќе бидат вклучени името, јазикот, националноста и Уставот. И премиерот на Грција, Ципрас вчера побара сложено име за севкупна употреба и за меѓународна и за внатрешна. За грчкиот премиер рамка која ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни детали за разговорите меѓу двајцата шефови на дипломатиите и медијаторот Метју Нимиц. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Санторињос, во интервју за грчката телевизија Скај, ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. -Нашата позиција е јасна сложено име за севкупна употреба и кога велиме за севкупна употреба мислиме и во внатрешноста на соседната земја. Кога велиме за севкупна употреба, предуслов е промена на Уставот, вели Санторињос и додава дека Атина нема да отстапи од овие позиции. Заменик министерот за поморство, вели дека е особено важно тоа што Македонија направи промени во имињата на аеродромот и автопатот, што според него е важен чекор и отстапување од ...
| | веќе видена | слични

Како што јави дописникот на МИА од Атина, Санторињос, во интервју за грчката телевизија Скај, ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. -Нашата позиција е јасна сложено име за севкупна употреба и кога велиме за севкупна употреба мислиме и во внатрешноста на соседната земја. Кога велиме за севкупна употреба, предуслов е промена на Уставот, вели Санторињос и додава дека Атина нема да отстапи од овие позиции. Заменик министерот за поморство, вели дека е особено важно тоа што Македонија направи промени во имињата на аеродромот и автопатот, што според него е важен чекор и отстапување од иредентизмот. Во однос на несогласувањата од коалициониот партнер во владата, Панос Каменос, Санторињос вели дека Грција, веќе одамна има прифатено име со терминот Македонија. -Во овој момент, немаме една земја што нема име. Има име, секако привремено име за кое имаме потпишано ние, во кое е ...
| | веќе видена | слични

Засега нема информации дали состанокот ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на министерствата за надворешни работи. Денешната средба доаѓа откако синоќа двајцата шефови на дипломатиите имаа те-а-те средба исто така во Виена, која беше најавна во последен момент синхронизирано од двете министерства. Оваа рунда се смета за почеток на суштинските преговори за точките кои остануваа спорни. Двете влади веќе јасно ги исцртаа позициите.. Заев минатата недела кажа дека прифатливо е географска одредница, но за идентитетот не може воопшто да се разговара Грчкиот премиер Ципрас пак вчера пред пратениците на неговата партија Сириза, повтори дека рамката што гарантира затворање на пробелмот е сложено име  и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови. Од овие две позиции, јасно е дека ќе се постигне согласност за основото прашање- името. Од 5 те што Нимиц на маса, како реални опции остануваат Северна и Горна Македонија. Она што ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Веќе неколку часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на министерствата за надворешни работи. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси тридеценискиот спор за името на Македонија. Преговорите прв пат по обновувањето се водат на ниво на министри за надворешни работи, откако за тоа се договорија премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на средбата во Давос минатиот месец. Димитров и Коѕијас вчера имаа средба во Виена, на која ги усогласуваа позициите пред денешниот состанок со Нимиц. Нема информации дали на денешниот состанок ќе се разгледува нацрт-договорот, кој за средината на февруари го најави Коѕијас. Фото: МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалниот посредник на Генералниот секретар на Обединетите нации во разговорите за разликата за името, Метју Нимиц денеска претпладнево ја почна заедничката средба со министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во канцеларијата на ОН во Виена. Најновата средба на Нимиц со шефовите на дипломатиите на Грција и на Македонија доаѓа по неговата неодамнешна посета на Атина и Скопје. Разговорите со Нимиц во Виена за првпат се водат на ниво на шефови на дипломатии како од дел од договореното на средбата во Давос меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас минатиот месец. Грчкото МНР веќе објави фотографија од средбата на Твитер профилот на Коѕијас, со кратко објаснување дека средбата под покровителство на Нимиц е дел од разговорите за наоѓање на заемно прифатливо решение за името. Димитров и Коѕијас вчера имале средба со Нимиц во Виена на која се усогласувале позициите во пресрет на денешните разговори. Нема информации дали на средбата Коѕијас ќе ја претстави на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По идеите на Нимиц се јави владата: Посветени сме достоинствено да се решат отворените прашања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: