В ЧЕТВРТОК: Кои делови од Скопје ќе останат без вода и струја

2 копии

Од 9 до 14:30 часот без електрична енергија ќе останат потрошувачите од ул. „Илинденска“ бр. 25 во општина Центар, од 9 до 14 часот дел од улиците „Желево“, „Разловечко востание“, „Волгоградска“ и „Трипун Бузев“ во Општина Карпош Без напојување со електрична енергија утре ќе останат дел од потрошувачите од општините Центар, Ѓорче Петров, Сарај и Петровец. Од 9 до 14:30 часот без електрична енергија ќе останат потрошувачите од ул. „Илинденска“ бр. 25 во Општина Центар, од 9 до 14 часот дел од улиците „Желево“, „Разловечко востание“, „Волгоградска“ и „Трипун Бузев“ во општина Карпош и ул. „Алекса Демниевски“, ул. „25“ во Ѓорче Петров, од 9:00 – 15 часот дел од потрошувачите во село Рашче и од 14 – 16 часот градинката 25 Мај и околината во село Петровец. Утре е најавен и прекин во водоснабдувањето на дел од корисниците во општина Центар. ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на затворач
| | веќе видена | слични
3 копии

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило" од денеска до сабота ќе спроведе активности за чистење на општина Центар Екипи на ЈП „Паркови и зеленило" од денеска до сабота ќе ги уредуваат јавните зелени површини во општина Центар, а екипи од одделението „Дрвореди" ќе работат на сечење стари и суви дрвја, како и кроење на неправилни и неуредени крошни на дрвјата на повеќе локации во оваа општина, соопшти ЈП „Паркови и зеленило". Активностите во општина Центар се во рамки на 14. циклус на „Паркови и зеленило" за посета на скопските општини и дел од пролетнатта акција за чистење на општините во Скопје, со цел зголемување на степенот на чистотата и комуналната хигиена.
| | веќе видена | слични
11 копии

Во периодот од 9 до 14 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од село Рашче, а од 6 до 9 часот корисниците од улицата „Московска“ со броевите 5, 5а, 7, 14, 16 и 115, „СП Маркет“ и објектите до него, а и објектите кај ООУ „Братство“ на истата улица во општина Карпош. Како што соопшти РЦУК - Скопје, прекините се поради технички зафати во електромрежата. 
| | веќе видена | слични

Од вторник до сабота ќе се уредуваат зелените површини во Центар од страна на ЈП „Паркови и зеленило“. Предвидено е сечење на стари и суви дрва, како и кроење на крошни на повеќе локации низ општината. Активностите кои се преземаат се за зголемување на комуналната хигиена на територијата на општината.
| | веќе видена | слични

Од ЈП „Паркови и зеленило" соопштија дека продолжуваат активностите во рамките на четринаесеттиот циклус на посета на скопските општини, каде од денес, 2 мај па до 6 мај ќе се реализираат активности за чистење на општина Центар.„Ова е дел од пролетната акција за чистење на општините во Скопје, каде јавните претпријатија интензивно ќе извршуваат активности од своите надлежности, се со цел зголемување на степенот на чистотата и комуналната хигена во општините“, се вели во денешното сооптение на ЈП „Паркови и зеленило.Така, велат оттаму, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ со соодветна механизација ќе работат на уредување на јавните зелени површини, и екипи од одделението „Дрвореди“ ќе работат на сечење на стари и суви дрвја, како и кроење на неправилни и неуредени крошни на дрвјата на повеќе локации во општина Центар.
| | веќе видена | слични
8 копии

Без струја утре од 08:30 до 15:30 часот, ќе останат корисниците од населеното место во Орешани: Млекарата Маско и објект на Бујото, селата Орешани и Таор, викенд населбата Јане Сандански, Железничката станица во Јане Сандански, како и викенд населбата Орешани, во општина Зелениково Прекините во снабдувањето со струја се заради технички зафати во електро-мрежата од страна на ЕВН Македонија.
| | веќе видена | слични

Андреј Жерновски, градоначалникот на општина Центар, напиша дека Никола Груевски, вчера ги испрати насилниците да тепаат во негово име. Му порача дека за пет дена, на 3 мај, ќе се сретнат на суд, каде е обвинет за организирање и поттикнување насилство во општина Центар. Еве што напиша Жерновски:
| | веќе видена | слични
15 копии

Дел од корисниците од улицата „Благоја Паровиќ“ во општина Чаир утре од 9 до 12 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.Од 8:30 до 15 часот без струја ќе бидат и дел од корисниците од улицата „Прохор Пчински“ во општина Чаир, од 10 до 12 часот корисниците од улиците „Козјак“ и „Франк Хардкорт - Манинг“, како и зградите на улицата „Христо Татарчев“ 47а, 47б, 47в, 47г во општина Кисела Вода, а од 9 до 10 часот корисниците од улиците „Нов Живот“, „Брсјачка Буна“ и „Злетовска“ во општина Шуто Оризари.Во периодот од 6:30 до 7:30 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од улицата „Франклин Рузвелт“ зграда бр. 68 во општина Карпош, од 8 до 10 часот корисниците од улицата „Сава Ковачевиќ“ бр. 22, 24, 26, наспроти „Американ констракшн“ во општина Кисела Вода, од 6:30 до 13:30 часот корисниците од централниот дел од населбата Јурумлери, а од 6:30 до 8, како и од 12:30 до 13:30 часот корисниците од населените места Трубарево, Идризово, и дел од корисниците од Јурумлери кон Драчево.Утре од 8:30 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Без напојување со електрична енергија ќе останат дел од потрошувачите од општина Центар, Ѓорче Петров, Сарај и Петровец. Од 9-14.30 часот без електрична енергија ќе останат потрошувачите од Илинденска бр. 25 во општина Центар, од 9-14 часот дел од улиците Желево, Разловечко Востание, Волгоградска и Трипун Бузев во општина Карпош и улицата Алекса Демниевски во Ѓорче Петров, од 9-15 часот дел од потрошувачите во село Рашче и од 14-16 часот градинката 25 Мај и околината во село Петровец. Најавен е и прекин во водоснабдувањето на дел од корисниците во општина Центар. ЈП Водовод и Канализација информираат дека поради дефект на затварач (шибер) од Ф 80 мм на улица Никола Кљусев бр. 5 прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улица Никола Кљусев од 09:00 часот до завршување на работите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

В ЧЕТВРТОК: Кои делови од Скопје ќе останат без вода и струја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: