Трибина „Предизвиците во третманот на најчестиот карцином – ракот на кожата“


„Предизвиците во третманот на најчестиот карцином – ракот на кожата“ е темата на трибината која ќе се одржи денеска на Медицинскиот факултет во Скопје, а која ја организира Министерството за здравство и Универзитетската Клиника за пластична и реконструктивна хирургија.На трибината, како што е најавено, ќе се обратат министерот за здравство Венко Филипче и директорката на Универзитетската Клиника за пластична и реконструктивна хирургија, д-р Софија Пејкова, а ќе учествуваат доктори од неколку клиники и институти.Мај е месец за подигнување на јавната свест за заштита од ракот на кожа. Карциномот на кожата ако се открие навреме, третманот може да биде успешен. Може најлесно да се превенира, а неговата појава може да се спречи со менување на навиките и избегнување на директна изложеност на Сонце, порачуваат докторите.
| | веќе видена | слични

Децата помали од 6 месеци да не се изложуваат на сонце, велат педијатрите и дерматолозите. Тие предупредуваат на штетното влијание на сонцето и УВ зраците, а особено внимателни треба да бидете со малите деца, кои се уште немаат развиен заштитен систем за заштита од сонце. Кај нив потемнувањето како механизам за заштите на кожата од УВ зраците не е присутно во потполност, а оштетувањата на кожата ќе започнат да им се собираат во текот на целиот живот, затоа што кожата ќе стане подложна. Секоја опекотина, но и претераното изложување на УВ зраците во текот на детството го зголемува ризикот за настанок на карцином во повозрасна доба. Во првите шест месеци не се препорачуваат ниту заштитни креми, а во вториот дел од првата година се користат исклучиво оние кои содржат минерална заштита од сонце. Таквите креми создаваат физичка бариера и спречуваат УВ зраците воопшто да дојдат до кожата. Во секој случај, потребно е да се избегне престој на сонце меѓу 9 и 16 часот.Особено внимателни треба да бидете ако детето е на ...
| | веќе видена | слични

Според истражувањата во последните неколку години стапката на смртност од рак на кожата загрижувачки се зголемува, а најчестата причина поради која умираат голем број пациенти е фактот што немало навремено дијагностицирање на болеста. Кожниот карцином почесто се јавува кај лица што имале во своето блиско семејство болен од кожен карцином и самите тие се со бенки на кожата. Според статистиките, почесто се јавува кај мажите отколку кај жените. Сончевите ултравиолетови зраци се главен фактор на ризик за појава на кожен карцином. Најчесто ракот на кожата се јавува на региите што се изложени на сонце или на други извори на ултравиолетово зрачење. Изложувањето на сонце се смета дека е главен фактор за појава на кожниот карцином. Од голема важност за рано откривање на ракот на кожата е самопрегледот. Тој треба да се изведува еднаш месечно. Промените на бемките понекогаш може да бидат мошне очигледни, а друг пат сосема банални, па токму затоа е потребно редовно да го прегледувате своето тело. – Меланомот најчесто се ...
| | веќе видена | слични

Загрижувачки се податоците дека од година во година расте бројот на пациенти со рак на кожа. Доколку се открие навреме, шансите за излекување се поголеми и од 90 отсто, но доколку се открие во доцен стадиум, стапката на преживување е ниска. За причините и последиците од ова заболување, зборува директорката на Клиниката за дерматологија, Нина Цаца Билјановска.
| | веќе видена | слични

Околу колку пет милјарди години, сонцето на ист начин свети, но секое лето размислуваме колку е штетно, а колку корисно и дали треба да се плашиме од сонцето и неговите зраци. Светските експерти пред неколку години посочија дека во изминатата декада нивото на озонот во атмосферата се намалил за околу 0,3 насто со што е зголемен ризикот за рак на кожа поради поголемото ултра-виолетовото зрачење. И професорот Михаил Кочубовски од Институтот за јавно здравје потенцира дека поради истенченоста на озонскиот слој мора да се заштитиме од високото зрачење на сонцето кое што не предизвикува само изгореници, туку и катаракта, но и дека во заштитата треба да го вклучиме методот на колективна меморија која го имале нашите предци. „Порано како се штителе луѓето кога озонскиот слој не бил оштетен, земјоделците одел на нива рано сабајле, сонцето кога се качува високо, тоа е таа колективна меморија, тогаш тие одмарале во длабока сенка. И природното сонце и солариумот е ризик, природното сонце е ризик кога УВ индексот е ...
| | веќе видена | слични

 Нема човек кој не ужива во пролетните сончеви денови. Вообичаено сакаме да седнеме и уживаме на отворено, додека нежните сончеви зраци ја галат нашата кожа. Сонцето го подобрува нашето расположение, ја подобрува циркулацијата, метаболизмот на нашето тело, продукцијата на витаминот Д, но ги поттикнува и одбранбените механизми на нашата кожа кон УВ-те зраци. Го планираме јунскиот одмор, со цел да ги искористите останатите денови од годишниот одмор. Целото семејство е возбудено, и се радува на деновите покрај море, езеро или пак на планина. За дерматолозите нема никави дилеми дека сонцето е важно како и водата: без сонцето како и без водата нема живот. Меѓутоа, тие се погласно апелираат да се чуваме од штетното дејството на УВ зраците Кога сме надвор, во основа треба да ги следиме т.н. златни правила, а тоа се: да го избегнуваме силното пладневно сонце, да не ги изложуваме бебињата и малите деца до 3 години на прејака сончева светлина, да избереме производ за заштита од сонце според нашиот фототип на ...
| | веќе видена | слични

Се препорачува чување на новороденчињата од директно сонце во првите 6 месеци. К ај возрасните изгорениците од сонце може да предизвикаат оштетување на кожните ткива што може да доведе до рак на кожата. Но кај новороденчињата и бебињата, изгорениците од сонце може да бидат медицински итен случај, предизвикувајќи дехидратација, висока температура, пликови, инфекции, треска и топлотни удари, како и значително зголемување ризикот за рак на кожата . Бебињата не само што можат да сериозно да се разболат од прекумерна изложеност на сонцето, туку тие се и повеќе склони кон изгореници бидејќи нивната чувствителна кожа содржи помалку меланин , пигментот којшто ја дава бојата на кожата, косата и очите боја и обезбедува одредена заштита од сонце. Со други зборови, родителите мора да се погрижат за подобро да го заштитат своето новороденче (0-6 месеци) или бебе (6-12 месеци) од сонцето и неговото ултравиолетово зрачење. Што треба да обезбедат родителите за да го заштитат своето новороденче и бебе од сонце? Сенка ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Жената која вели дека е зависна од сончање и понатаму се изложува на сонце и покрај тоа што добила рак на кожата на лицето. Откако ѝ бил дијагностициран канцер, 51 годишната Сара Бојтон подлегна на хируршка операција во која тим на доктори ѝ го отстрани ракот под окото. Таа има голема лузна, но не планира да се откаже од сончањето. Сара признава дека и понатаму сака да се сонча без крем со заштита, бидејќи како што вели, целиот свој живот користела солариум и не ја штитела својата кожа од сонцето. "Сакам да лежам на сонце, да ја чувствувам топлината на кожата, знам дека не би требало да излегувам надвор и да не се сончам", истакна Сара. "Зависна сум од "испржено" тело и не можам да престанам да се сончам сè додека не го добијам природниот сјај. Додека растев никогаш не употребував креми за сончање, дури имав солариум во куќата, па можев да се сончам кога и да посакам. Сега ставам крем за сончање, но со заштитен фактор 10, а веќе на крајот на патувањето го заменувам со масло". На Сара ѝ бил дијагностициран ...
| | веќе видена | слични
2 копии

13 годишно дете е најмладиот пациент со рак на кожата опериран на Клиниката за пластична хирургија. Болеста му била откриена во рана фаза и после хируршкиот зафат е под лекарски надзор. Но, загрижува статистиката што половина од новооткриените случаи со меланом многу доцна се дијагностицираат. Една од причините е и неразвиената дермоскопска мрежа со регионалните центри. -Се уште кај нас не е развиена дермоскопската мрежа, бидејќи треба да се доопремат регионалните центри, проект кој го почнала претходната влада, но сега застанал, изјави д-р Небојша Пешиќ, раководител на онколошка амбуланта на Клиниката за кожни болести. Навременото откривање на болеста значително го продолжува животот на пациентите со рак на кожата. -Пациентите што се во низок стадиум на болест се лекуваат само со хируршка интервенција и тие во 95 отсто од случаите преживуваат над пет години, изјави д-р Софија Пејкова, директор на Клиниката за пластична хирургија. Министерот за здравство најави дека ќе го продолжат овој проект и во тек ...
| | веќе видена | слични

За една година регистрирани 200 нови случаи на карцином на кожа во Македонија. Освен наследниот фактор, главна причина за оваа болест се сончевите зраци. Ова заболување на кожата се поврзува со бенките по телото или други флеки предизвикани од сонцето, и доколку не се внимава на нив, последиците можат да бидат фатални. Дерматолозите препорачуваат повремени контроли на бенките, нивната боја, форма и големина. Доколку не се третира навреме карциномот на кожата или меланомот, резултатите може да бидат фатални. Меѓутоа, дерматолозите велат дека во нашава земја е покачено нивото на свесноста и дека граѓаните се грижат за здравјето на кожата. Оваа болест може да се појави и кај децата, но таквите случаи се ретки. Превентивни мерки се заштитните креми за сончање со висок фактор. Месец мај е месец за подигање на свеста и заштита од овој вид канцер. Алмедина Исмајли
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 226 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трибина „Предизвиците во третманот на најчестиот карцином – ракот на кожата“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: