Внуката на Мисирков: Ние се уште се соочуваме со истите нешта како и пред 100 години


3 копии

Македонската пијанистка и внука на Крсте Петков Мисирков, Eлена Mисиркова денеска од името на Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија упати порака за семакедонско и сеграѓанско помирување. Таа повика да се смират страстите и да се осознае она што е од виш интерес за сите оние кои живеат и творат во Р. Македонија. Мисиркова зборуваше во името на нејзините предци, во името на Крсте Петков Мисирков основоположникот на македонскиот литературен јазик и на автохтоноста на македонската национална свест. -Зборувам во името на заветот на моите предци, во името на делото на Крсте Петков Мисирков кој што не завети сите нас со неговите постулати пред 100 години од денес,а ние се уште се соочуваме со истите нешта како и пред 100 години. Од мошне есенцијален интерес е тоа да се осознае, во нашите настапи, јас сум концертен пијанист, настапувам на секаде низ светот, го носам наделеку нашиот македонски глас преку делата на македонските композитори и творци и на тој начин сведочам за нашето постоење овде, рече ...
| | веќе видена | слични

СДСМ очекува Иванов да се премисли и да им го довери мандатот за влада. Претседателот и по средбата со Могерини не сака да го додели мандатот на новото парламентарно мнозинство. Содржината на договорот меѓу Заев и Ахмети предизвик за уставните експерти. Протестите против федерализација продолжуваат. Могерини со порака од Брисел – не ве оставаме сами! Кризата во Македонија ги загрижува соседите. Кои се наредните чекори? Вечерва во Клик Плус на овие теми д ебатираат: Елена Мисиркова, Ѓорѓи Спасов, Зоран Бојаровски и Љупчо Петковски. Гледајте Клик Плус вечерва, 21.30 часот. во ЖИВО на ТВ21!
| | веќе видена | слични

СДСМ очекува Иванов да се премисли и да им го довери мандатот за влада.Содржината на договорот меѓу Заев и Ахмети предизвик за уставните експерти.Протестите против федерализација продолжуваат.Могерини со порака од Брисел – не ве оставаме сами! Кризата во Македонија ги загрижува соседите. Кои се наредните чекори?Вечерва во Клик плус на овие темиДебатираат: Елена Мисиркова, Ѓорѓи Спасов, Зоран Бојаровски и Љупчо Петковски.21:30 на ТВ21.
| | веќе видена | слични
8 копии

Да појдеме повторно по нашата маршута за да го спречиме разнебитувањето на Македонија, да направиме сè што е во наша моќ, бидејќи се е во наша рака за нашата држава да остане унитарна, да остане наша, да живееме тука и понатаму слободно, истакна на денешниот протестен марш Елена Мисиркова од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Пред огромниот број присутни граѓани таа истакна дека е горда што може да ги поздрави и заедно со нив да го сочува она што нашите предци со пролеана крв и по мачен пат го стекнале. -Постулатите од нашиот проглас се упатени до секој граѓанин, секој е добредојден тука, посочи Мисиркова. Кон граѓанската иницијатива денес освен жителите на Скопје, се придружија уште четири града. Протестен марш за зачувување на унитарноста на Македонија се одржува и во Прилеп, Кичево, Штип и Куманово.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се е во наша рака за нашата држава да остане унитарна, да остане наша, да живееме тука и понатаму слободно, истакна на денешниот протестен марш Елена Мисиркова од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ повикувајќи ги сите граѓани да појдат повторно по маршутата за да го спречат разнебитувањето на Македонија. Да направиме сè што е во наша моќ, истакна таа пред огромниот број присутни граѓани, додавајќи дека е горда сум што може да ги поздрави и заедно со нив да го сочува она што нашите предци со пролеана крв и по мачен пат го стекнале. -Постулатите од нашиот проглас се упатени до секој граѓанин, секој е добредојден тука, посочи Мисиркова. Кон граѓанската иницијатива денес освен жителите на Скопје, се придружија уште четири града. Протестен марш за зачувување на унитарноста на Македонија се одржува и во Прилеп, Кичево, Штип и Куманово.
| | веќе видена | слични

Пред огромниот број присутни граѓани таа истакна дека е горда сум што може да ги поздрави и заедно со нив да го сочува она што нашите предци со пролеана крв и по мачен пат го стекнале. -Постулатите од нашиот проглас се упатени до секој граѓанин, секој е добредојден тука, посочи Мисиркова. Кон граѓанската иницијатива денес освен жителите на Скопје, се придружија уште четири града. Протестен марш за зачувување на унитарноста на Македонија се одржува и во Прилеп, Кичево, Штип и Куманово.
| | веќе видена | слични

Елена Мисиркова, внука на македонскиот деец Крсте Мисирков, во дебатната емисија на ТВ Нова посочи декс одредени елементи од албанската платформа се вистинска закана и не смеат да бидат прифатени, па затоа протестите на За заедничка Македонија ќе продолжат. – Очекуваме будење на свеста за нашите интереси што понатаму ќе го увидат сите оние кои се стремат да нè прекројат, впрочем тоа се случува години наназад во историјата на Македонија. На пример, татко ми почина и не успеја да си го види родното место, Постол (Пела на грчки), воедно и родно место на Крсте Петков Мисирков. Тоа го носам како грутка, такви судбини имаме многу и не смееме да допуштиме да се повторуваат, истакна Мисиркова.
| | веќе видена | слични
5 копии

Сите малцинства се добредојдени да се приклучат кон граѓанската иницијатива, изјави македонската пијанистка и правнука на Крсте Петков Мисирков, Елена Мисиркова – дел од Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија што стои зад денешниот сеграѓански собир на коишто излегоа илјадници луѓе. -Очекуваме сеграѓанко обединување. Сите оние на кои им е драгоцен овој простор, на којшто живееле нивните предци и ќе живеат нивните потомци треба да сторат нешто да си го сочуваме. Сите Македонци, Албанци, Власи, Роми, Срби и други малцинства се добредојдени да се приклучат кон нашата граѓанска иницијатива, тоа се однесува на здруженијата, уметниците… Нам ни треба овој простор што за нас е единствен бидејќи немаме алтернатива, изјави Мисиркова. Во интервју за ТВ НОВА Мисиркова додаде дека зад иницијативата стојат голем број уметници од земјата, кои ги обединил државниот интерес и љубовта кон татковината чија што иднина во моментов зависи од платфома подготвена во друга држава.
| | веќе видена | слични
5 копии

Не смееме да ја доведеме во прашање уставноста поради негување на туѓи интереси, од туѓи држави, смета македонската пијанистка и правнука на Крсте Петков Мисирков, Елена Мисиркова. Како дел од Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија што стои зад денешниот сеграѓански собир, таа во интервју за ТВ НОВА изјави дека е недопустливо некој да се меша во внатрешните работи на земјата и да го доведува во прашање нашиот идентитет. -Очекуваме будење на свеста за нашите интереси што понатаму ќе го увидат сите оние кои се стремат да нè прекројат, впрочем тоа се случува години наназад во историјата на Македонија. На пример, татко ми почина и не успеја да си го види родното место, Постол (Пела на грчки), воедно и родно место на Крсте Петков Мисирков. Тоа го носам како грутка, такви судбини имаме многу и не смееме да допуштиме да се повторуваат, истакна Мисиркова.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Гергели Гулаш, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ...
сите 378 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 62 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Внуката на Мисирков: Ние се уште се соочуваме со истите нешта како и пред 100 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: