Историчарот Велјановски за изјавите на Заев: Македонците се ист народ со Србите и со Бугарите? Смешно и апсурдно


4 копии

Неприфатливи, неосновани, апсурдни и смешни се тврдењата на Зоран Заев дека сме истовремено ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира вчера познатиот македонски историчар Новица Велјановски . Реакцијата дојде по вчерашното објавување две интервјуа во кои лидерот на СДСМ, Заев, направил два гафа давајќи две контрадикторни изјави во одделни интервјуа за бугарски и српски медиуми. Првин во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС тој рече дека Македонците се еден народ со Бугарите, а потоа и дека се ист народ со Србите. На ова се надоврза и изјавата со која тој го обвини актуелниот српски премиер дека води националистичка политика. – Ние сме братски народ, еден народ. Македонија сака нормализација. Kако потенцијален мандатар испраќам пријателски пораки до Бугарија од соседна Македонија која сака да стане полноправен член на ЕУ и НАТО. Тоа единствено може да стане ако ги продлабочи пријателството и соработката со Бугарија – рече во интервјуто за БГНЕС. За српскиот весник „Kурир“, чии газди од неодамна станаа и ...
| | веќе видена | слични

Началникот на Генералштабот на Република Србија, генерал Љубиша Диковиќ, може да биде прв на “листата за отстрел” кога Александар Вучиќ ќе ја презеде функцијата претседател на земјата, пишува Данас. Ова е проценка на воени аналитичари кои потсетуваат дека Диковиќ во 2011 година беше назначен од тогашниот претседател Борис Тадиќ, а потоа се потпираше на поддршката на досегашниот претседател Томислав Николиќ. Воениот аналитичар Александар Радиќ за Денес вели дека смената на шефот на срспкиот Генералштаб е политичко прашање дека единствено за тоа ќе одлучува Александар Вучиќ. Радиќ потсетува дека според законот Диковиќ може да остане на чело на војската се до наполнување на 58 години, а оваа возраст тој ја исполнува во мај следната година. Тој верува дека уште е рано да се каже кој би можел да биде замена за Диковиќ. Радиќ не веруваа дека Вучиќ, кога ќе ја преземе функцијата претседател ќе направи и промена на министерот за одбрана Зоран Ѓорѓевиќ, бидејќи, како што вели тој, во изборот за Ѓорѓевиќ лично Вучиќ ...
| | веќе видена | слични

Французинките отсекогаш важеле за жени со стил, а новата прва дама на Франција, Бриџит Троњо, е уште еден парадигматичен доказ за тоа. Иако е 25 години постара од нејзиниот сопруг, новиот претседател на Франција, Емануел Макрон , а истовремено е и баба, Бриџит изгледа многу помладо од своите 64 години. Во создавањето на тој впечаток голема улога игра нејзиниот стил, бидејќи првата дама често може да се види во фармерки, но има и некои други трикови со кои се послужила. Иако никогаш јавно не проговорила за начините на кои го одржува својот младешки изгелд, лекарот Рос Пери, основач на Cosmetics Clinics, за Daily Mail изјави дека нејзиното главно оружје за витката и атлетска фигура е мудро одбраната фризура која го отвора лицето, а го сокрива вратот и сите оние знаци на стареење. Други експерти тврдат дека има навлаки на забите, дека има вбризган ботокс и дека се подложува на „фејслифтинг“. Нејзиниот ормар би го посакале и оние кои се половина помлади од неа. Бриџит најчесто може да се види во елегантни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Српскиот премиер и нов претседател, Александар Вучиќ вчера изјави дека е загрижен поради идејата за „Голема Албанија“, тензиите во Босна и Херцеговина и судбината на хрватската компанија Агрокор. За состојбата во регионот, Вучиќ вели дека најмногу е загрижен поради односите во БиХ. „Што се однесува до односите со Албанците, тие се тешки, но мораме да разговараме и да правиме амбиент за иднината. Мораме да разговараме и со Хрватска и го разбирам нивното инсистирање за решавање на судбината на исчезнатите, но и тие пред својата јавност мора да говорат за исчезнатите Срби, кои ги има многу повеќе отколку Хрвати“- рече Вучиќ. Тој смета дека форматот на дијалогот со Приштина може да се менува само преку консензус. За најавите на Приштина во врска со продолжувањето на дијалогот и ангажирањето на Марти Ахтисари и Медлин Олбрајт, Вучиќ кажа дека и Србија има „светски познати“ имиња на своја страна, кои не се помалку угледни.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот премиер и претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија има направено сè за да ја зачува стабилноста и во тоа таа засега е успешна.Гостувајќи на ТВ Прва, Вучиќ изјави дека Србија ќе продолжи да инвестира во својата војска. Вучиќ утре ќе присуствува на одбележувањето на Денот на српската армија, Денот на победата и Денот на Европа, што ќе се одржи во Никинци. Таму ќе се одржи вежбата „Челик 2017 година”, каде што, како што рече Вучиќ, ВС ќе ги прикаже сите достапни моќни алатки, но исто така и многу новини. „Луѓето велат дека ништо не се случува во војската, а се случува тоа што не постојат повеќе оние ужасни чизми кои ги носеше ЈНА во 1988-1989. Сите имаат два или три пара, повеќе униформи и подобри плати… ќе добиеме повеќе војници”, рече тој . Вучиќ рече дека српската армија успеа, исто така, да ги изработи и „алас ракетите”. „Утре ќе може да се видат т.н. водени проектили, кои драматично го менуваат својот курс и одат кон целта. Ќе видите гаѓање од десет до 12 километри, а се подготвуваме и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Макрон ја победи противничката за функцијата претседател на Франција, Марин Ле Пен. Сега Франција ќе се здобие со необичната прва дама во лицето на Бриџит Макрон. Карла Бруни – манекенка и пејачка беше една од најатрактивните први дами во најновата историја на Франција. Нејзината визија многу потсетува на онаа на Меланија Трамп, која несомнено е најпровокативната прва дама на САД. Од своја страна Бриџит Макрон е нејзиниот апсолутен антипод. Што ја прави Бриџит толку интересна? За разлика од претходните први дами на Франција, ниту една не одиграла толку централна улога во годините на формирање на нејзиниот сопруг како Бриџит во животот на Емануел Макрон. Историјата на Франција познава многу интересни случаи – контроверзниот лик на кралицата Марија Антоанета и царицата Жозефина, која се разведува, бидејќи не може да му даде на Наполеон наследник. Во 1914 година сопругата на францускиот премиер Жозеф Кајо – Енриет, го убива главниот уредник на весникот Le Figaro, бидејќи е политичка закана за нејзиниот сопруг, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Влада во која ќе бидат партиите на Албанците сигурно нема да гласа неутрално за членството на Kосово во УНЕСKО, му порачаа вчера потенцијалните владини партнери ДУИ, „Алијансата за Албанците" и Беса на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пишува Дневник. Заев за српската телевизија „Прва" завчера изјави дека на следното гласање за членство на Kосово во УНЕСKО, доколку дотогаш се формира влада во која тој ќе биде премиер, Македонија ќе гласа неутрално. Српските медиуми ја пренесоа изјавата со наслови „Македонија го промени својот став во врска со Kосово" и потсетија дека земјата на претходниот Извршен совет на УНЕСKО во Париз пред две години била меѓу тие што гласале за прием на Kосово. Заев и пред да ја формира новата влада доби црвен картон од потенцијалните партнери Али Ахмети, Зијадин Села и Билал Kасами, барем кога станува збор за меѓусоседските односи со Kосово и Албанија. Пораката од нив, и пред да седнат на „Илинденска", е Заев да не се обидува да помисли да ги наруши односите со Kосово и со Албанија. И ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Српскиот премиер Александар Вучиќ и го честиташе денот на победата на Русија говорејќи на руски јазик. Притоа тој изјави дека ова е еден од најважните денови на човештвото. “Рускиот народ го понесе најголемиот товар на големата патриотска војна, и тоа секогаш ќе остане пример за исклучително херојство и патриотизам. Со својот хероизам во Втората светска војна тој успеа да го уништи фашизмот и да го спаси светот од силите на темнината”, рече српскиот премиер. Тој рече дека војниците на Црвената армија заслужуваат благодарност, почит и вечна меморија во нашите срца: “Драго ми е што на српскиот народ, рамо до рамо со другите народи на светот, придонесе за освојување на мирот и слободата. Им го честитам на рускиот народ и на целото слободољубиво човештвото Денот на победата над фашизмот. Да живее Денот на победата!”, порачал Вучиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Заев за српската телевизија „Прва“ завчера изјави дека на следното гласање за членство на Kосово во УНЕСKО, доколку дотогаш се формира влада во која тој ќе биде премиер, Македонија ќе гласа неутрално. Српските медиуми ја пренесоа изјавата со наслови „Македонија го промени својот став во врска со Kосово“ и потсетија дека земјата на претходниот Извршен совет на УНЕСKО во Париз пред две години била меѓу тие што гласале за прием на Kосово. Заев и пред да ја формира новата влада доби црвен картон од потенцијалните партнери Али Ахмети, Зијадин Села и Билал Kасами, барем кога станува збор за меѓусоседските односи со Kосово и Албанија. Пораката од нив, и пред да седнат на „Илинденска“, е Заев да не се обидува да помисли да ги наруши односите со Kосово и со Албанија. И покрај обидите од ДУИ, вчера не добивме официјален став за изјавата на лидерот на социјалдемократите што остава мала доза на зачуденост. Сепак, неофицијално, од ДУИ порачаа дека тешко оти новата влада на Македонија ќе гласа воздржано или неутрално за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Низа од обвинувања на сметка на СДСМ и Зоран Заев, упатува партијата ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател, се претворал во штаб на ДУИ. „ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува последните изјави на криминалецот Зоран Заев со кои ја оспорува посебноста на македонскиот народ и им дава аргументи на сите оние кои го негираат македонскиот идентитет. Зоран Заев во пракса покажува дека ја реализира неговата политика со која го обвини македонскиот народ дека имал валкано лице. Криминалецот и патолошки лажго Зоран Заев со секој свој јавен настап ги загрозува националните и државните интереси на Република Македонија, го руши угледот на државата, а истовремено го негира и сопствениот народ. Последната скандалозна изјава го доведува во прашање идентитетот и посебноста на македонскиот народ, а од друга страна ги подрива и односите со соседна Србија, директно мешајќи се во нивните внатрешни работи“, вели пратеникот Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. На прес-конференцијата, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 331 | | | веќе видена

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ...
сите 158 | | | веќе видена

Ме водеше желбата да ја пренесам, до секој од вас, пораката за обединување и заедништво, правда и еднаквост за сите. По стотици километри поминати, по многу ...
сите 203 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска - Давкова. ...
сите 207 | | | веќе видена

Како што најавивме веќе во текот на следната недела и покрај тоа што не очекуваме целосна стабилизација на атмосверата што значи дека и понатаму ќе има локална ...
сите 197 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 100 | | | веќе видена

Нема никаква опасност од растурање на државата, напротив, со тоа ја јакнете кохезијата на општеството и граѓаните кои имаат право сега да го користат ...
сите 178 | | | веќе видена

Да гласаме за сигурна иднина на нашата земја, за просперитет и економски развој. Да гласаме за младите луѓе,за идните генерации. Да избереме претседател со кој ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Историчарот Велјановски за изјавите на Заев: Македонците се ист народ со Србите и со Бугарите? Смешно и апсурдно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: