Дали социјалната пензија ќе ја намали сиромаштијата кај старите лица во Македонија?

2 копии

Постарите граѓани кои немаат стаж ќе добиваат социјална пензија, а законот е веќе испратен во Собрание. Се предвидува сите граѓани со наполнети 65 години да ...
| | веќе видена | слични

Словенечката Влада планира зголемување на годините за заминување во пензија во рамките на пензиските реформи. Тоа треба да се изведува етапно, до 2034 година, ...
| | веќе видена | слични

Секој ќе има пензија од државата. Сите жени кои ќе наполнат 62 години и сите мажи кои ќе наполнат 64 години, а не ги остваруваат условите за старосна пензија, ...
| | веќе видена | слични

Законот за социјална сигурност на стари лица веќе стигна во собранието, а за него наскоро ќе се гласа по скратена постапка. Со него се предвидува социјалната ...
| | веќе видена | слични

Законот за социјална сигурност на старите лица влегува во собраниска процедура и за него ќе се гласа по скратена постапка. Ако се изгласа, државната социјала ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

* Социјалната пензија влегува во собраниска процедура. Оваа година државна пензија ќе ги израдува оние граѓани кои се постари од 65 години, а кои не ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд денеска ги отфрли како неточни тврдењата на некои лондонски весници дека министри во Владата во Лондон „отворено ...
сите 265 | | | веќе видена

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 252 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Во првите 24 часа, вкупно 1,2 милион биле запрени во фазата на поставување Откако излегоа голем број видеа од крвавиот напад во Нов Зеланд, интернет-гигантот ...
сите 127 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 200 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали социјалната пензија ќе ја намали сиромаштијата кај старите лица во Македонија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: