Европските лидери дадоа согласност за приклучување на Хрватска во ЕУ

10 копии

Европските лидери денеска дадоа зелено светло за присоединување на Хрватска кон ЕУ, одобрувајќи го завршувањето на преговорите за членство, водени со Загреб од 2005 година досега. На средбата на врвот на ЕУ во Брисел европските лидери донесоа декларација, во која се бара да бидат преземени сите потребни решенија за завршување на преговорите за приклучување на Хрватска во Унијата до крајот на овој месец
| | веќе видена | слични

Шефовите на држави и влади на државите-членки на ЕУ вчера на самитот во Брисел поддржаа завршување на преговорите со Хрватска до крајот на јуни. Балканската земја договорот за прием во Унијата би го потпишала до крајот на годинава, а би станала 28. полноправна членка на ЕУ најверојатно во јули 2013 година На самитот е усвоена декларација во која Хрватска е пофалена за интензивните напори што овозможиле претпристапните преговори да дојдат до финална фаза. Во заклучоците од средбата на лидерите на ЕУ се нагласува дека Хрватска, која е втора држава од бивша Југославија по Словенија што ќе биде примена во евроклубот, да продолжи да ги спроведува реформите, особено во областа на правосудството и основните права. Хрватска ќе биде првата земја што по барање на Франција и на неколку други земји, ќе биде под надзор, кој ќе ги осигура актуелните членки дека ќе продолжи да ги спроведува реформите во периодот од завршувањето на преговорите до полноправното членство. До официјалното членство на Хрватска е потребно да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Ѓорге Иванов вчера оствари телефонски разговор со претседателот на Република Хрватска, Иво Јосиповиќ и притоа му честиташе за одлуката на Европскиот совет за присоединување на неговата земја кон Европската унија. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, во разговорот Иванов рекол дека заокружувањето на хрватските преговори со ЕУ е добра вест не само за граѓаните на Хрватска, туку и за целиот регион. Европските лидери вчера дадоа зелено светло за присоединување на Хрватска кон ЕУ, одобрувајќи го завршувањето на преговорите за членство, водени со Загреб од 2005 година досега. На средбата на врвот на ЕУ во Брисел европските лидери донесоа декларација, во која се бара да бидат преземени сите потребни решенија за завршување на преговорите за приклучување на Хрватска во Унијата до крајот на овој месец.
| | веќе видена | слични

На самитот на лидерите на Унијата во Брисел "Што се однесува до Хрватска, Европскиот совет го отвори патот за прием на Хрватска во Европската унија како 28. членка. Од Советот очекуваме да ги заврши преговорите пред крајот на месецов, а потоа ќе го потпишеме пристапниот договор пред крајот на годинава"-рече претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј Европските лидери вчера на Самитот во Брисел дадоа зелено светло за присоединување на Хрватска кон ЕУ, одобрувајќи го завршувањето на преговорите за членство до крајот на месецов. Тоа практично значи, доколку се биде во ред, дека Хрватска на први јули 2013 година ќе стане 28. полноправна членка на европското семејство. На средбата на врвот на ЕУ во Брисел, европските лидери донесоа Декларација во која се бара да бидат преземени сите потребни решенија за завршување на техничките преговори. Потпишувањето на Договорот за присоединување би требало да се случи пред крајот на годинава, се потврдува во текстот на Декларацијата, во која се настојува Хрватска да ...
| | веќе видена | слични

Загреб, 24 јуни - Одлуката на шефовите на европските земји во Брисел, со која се најавува завршување на хрватските преговори за членство до крајот на јуни и потпишување на пристапен договор до крајот на година, има историско значење, изјави денеска хрватскиот претседател Иво Јосипповиќ. Тој истакна дека Хрватска без оглед на успехот во досегашните реформи има уште многу работи кои треба да ги направи, не само поради Европската унија, туку и поради самата себе. „Фактот дека се затвораат преговорите дава дополнителен ветер во грбот на европејството на Хрватска“, посочи Јосиповиќ. Успехот на Хрватска го честиташе и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. /
| | веќе видена | слични

Хрватска влегува во ЕУ Европските лидери денеска се согласија за присоединување на Хрватска кон ЕУ, поздравувајќи го скорешниот крајот на преговорите за членство што со властите во Загреб ги водат од 2005 година.. За таа цел , европските лидери денеска во Брисел донесоа декларација во која се истакнува дека треба да бидат преземени сите потребни решенија за завршување на преговорите за приклучување на Хрватска во Унијата до крајот на овој месец. Согласни европската традиција, тоа претставува равенство со давање дозвола за приклучување на една земја-кандидат во Унијата. Потпишувањето на договорот за присоединување би требало да се случи пред крајот на годинава. Во текстот на декларацијата се сугерира Хрватска да ги продолжи напорите за реформи, посебно во секторите судство и човекови права. По потпишување на договорот за присоединување, Хрватска треба да организира референдум , а потоа 27-те земји членки ќе се изјаснат преку своите парламенти или пак исто така со референдуми за тоа дали го ...
| | веќе видена | слични

На средбата на врвот на ЕУ во Брисел европските лидери донесоа декларација, во која се бара да бидат преземени сите потребни решенија за завршување на преговорите за приклучување на Хрватска во Унијата до крајот на овој месец. Во пракса тоа е еднакво на давање дозвола за влез на една земја кандидат во ЕУ. Потпишувањето на договорот за присоединување би требало да се случи пред крајот на годинава, се потврдува во текстот на декларацијата, во која се настојува Хрватска да ги продолжи напорите за реформи, посебно во однос на судскиот сектор и основните права. По потпишување на договорот ќе биде организиран референдум во Хрватска, а потоа 27-те земји членки ќе се изјаснат по парламентареен пат или преку референдуми за членството на Загреб. Доколку процесот се одвива нормално, Хрватска може да стане 28-та земја членка на ЕУ на 1 јули 2013 година.
| | веќе видена | слични

Одлука која води кон прием на Хрватска во ЕУ во 2013 година, искажана солидарност и ветување за нова помош за Грција, избор на нов директор на Европската централна банка, одлуки на Самитот на ЕУ во Брисел. Хрватска ќе стане 28-ма земја-членка на ЕУ. Шефовите на држави и влади на Унијата денеска (24.06.2011) во Брисел донесоа одлука за завршување на пристапните преговори со Загреб, кои се водат од 2005 година. Преговорите треба да бидат завршени до крајот на месецот со цел договорот за членство да може да биде потпишан до крајот на годината. Официјалниот влез на земјата во европското семејство потоа треба да се случи на 1. јули 2013 година. Во усвоените заклучоци на Самитот уште се истакнува дека до приемот Хрватска ќе остане под надзор на експерти на ЕУ, кои треба да утврдат дали земјата навистина ги исполнува сите критериуми за присоединување. Неодминлива тема-Грција Иако одлуката за Хрватска во други времиња би била без сомнение најважна на Самитот, тоа овојпат не е случај поради драматичната должничка ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на земјите или владите на Европската унија побарале во Брисел окончување на техничките преговори и да даде зелено светло за влез на Хрватска во Унијата како 28 членка, веројатно на 23 јули 2013 година и нагласиле дека Србија со екстрадиција на Ратко Младиќ направила “нов чекор“ на пат кон Унијата. Како што се наведува во заклучоците, лидерите на ЕУ “повикуваат на завршување на преговорите околу членството на Хрватска до крајот на месецот“, на основа на оценката на Европската комисија, “со цел Договорот за членство да се потпише пред крајот на годината“. Лидерите на ЕУ исто така го поздравиле апсењето на хашкиот злосторник Младиќ нагласувајќи дека “Србија со тоа направила нов чекор кон Европската Унија“. Хрватска е прва земја во постапката на проширување во која ЕУ на крајот од преговорите не дефинирала точен датум за влез, а понатамошните реформи ќе бидат ставени по посебен “надзор“. Таков пристап за потенцијалната земја членка побарале Франција, Германија, Велика Британија и Холандија, а Лондон ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шефовите на државите или влади на Европската Унија денеска на самитот во Брисел дадоа поддршка за затворањето на преговорите со Хрватска до крајот на месецот. Европските лидери ја усвоија декларацијата со која и се даваат пофалби на Хрватска за нејзините „интензивни напори кои што овозможија претпристапните преговори да дојдат до финалната фаза“, пренесе Франс прес. Лидерите на членките на ЕУ повикаа до крајот на месецот да бидат усвоени сите неопходни одлуки за затворање на претпристапните преговори со Хрватска, а потпишувањето на пристапниот договор да се склучи до крајот на годината. Доколку овој процес продолжи без непредвидени проблеми, Хрватска би можела да стане 28-ма членка на ЕУ на 1-ви јули 2013 година. На барање на Франција и на неколку други држави ќе биде воспоставен надзорен систем, кој ќе овозможува Хрватска да продолжи со реформите во правосудството во периодот додека не стане полноправна членка на унијата. Врати се назад
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европските лидери дадоа согласност за приклучување на Хрватска во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: