Владата со став: Во моментов не се разговара за промена на уставот на барање на Грција


5 копии

Нова средба на премиерите на Република Македонија Зоран Заев и на Република Грција Алексис Ципрас сеуште не е закажана, информира на денешната прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Во врска со најавите од официјална Атина дека во рамки на преговорите за спорот за името дека ќе побара менување на членовите 3 и 49 од Уставот на Република Македонија, Бошњаковски одговарајќи на новинарско прашање истакна дека во моментов не се разговара за такво нешто. Коментирајќи за информации во грчки медиуми дека македонската страна на средбата во Давос прифатила се што било побарано од грчката страна, Бошњаковски посочи дека средбата во Давос на премиерите на двете земји беше јасна и транспарентна и се што било договорено било соопштено на прес-конференцијата по средбата. – Се што беше договорено јавно на прес-конференција го кажаа премиерите која можеше и јавно да се проследи. Тоа што е направено во Давос е сериозен исчекор кон изнаоѓање решение на проблемот кој што Република Грција го има во врска со ...
| | веќе видена | слични

Ова е објаснувањето на професор Љубомир Цуцуловски, кој во емсијата Ѕид на Алфа, објасни зошто Заев изјави ние сме подготвени за географска одредница. Заев се однесува како кралот Сонце и во манирот на Луј 14-ти употребува „Ние“ наместо јас. Ова е објаснувањето на професор Љубомир Цуцуловски, кој во емсијата Ѕид на Алфа, објасни зошто Заев изјави ние сме подготвени за географска одредница.
| | веќе видена | слични
4 копии

Ниту една географска одредница не е прифатлива за повеќето од граѓаните што ги анкетира екипата на „Макфакс“. Некои од нив, сепак, се согласуваат дека треба да биде избрано решение, но кое нема да допира во идентитетот и јазикот, а како најприфатливо некои од граѓаните го оценуваат Република Македонија Скопје. – Република Македонија Скопје, најмалку губиме со тоа – вели еден граѓанин. – Ниту една, јас сум Македонка и ќе останам!, вели граѓанка. – Не гледам смисла, сигурно ќе биде некое решение донесено на сила, но сето тоа е силување на логиката, за жал, изгледа немаме сили, ниту политички ниту државни, да се избориме за уставното име – вели друг граѓанин. (Makfax)
| | веќе видена | слични
3 копии

Портпаролот на Владата на РМ, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција рече дека не се разговара за отстранување на членови на уставот и го повтори ставот на премиерот Зоран Заев дека се подготвени за географска одредница во името, но не откри за која одредница станува збор.– Преговорите се од сериозно значење за Република Македонија. Нема што да додадам од тоа што го кажа премиерот Заев дека сме подготвени за географска одредница, рече Бошњаковски.На новинарското прашање дали се точни информациите дека се бара или се разговара за отстранување на двата члена, тој рече дека во процесот на преговори околу името во моментов не се разговара за отстранување на членовите 3 и 49 во Уставот, кои се однесуваат државните граници и македонските малцинства во други земји.Бошњаковски немаше коментар ниту за останатите прашања поврзани со преговорите за името и додаде дека нема да шпекулираат со информациите што се објавени во медиумите.Тој не одговори ниту за информациите дека македонската страна ги прифатила сите ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните револтирани, велат не сакаме да го смениме името, ниту да му се додаде некаква географска одредница, ние сме Македонија и сакаме Македонија да останеме. Граѓаните револтирани, велат не сакаме да го смениме името, ниту да му се додаде некаква географска одредница, ние сме Македонија и сакаме Македонија да останеме. Пред камерата на телевизија Алфа вознемирено зборуваа дека тие не се подготвени за додавење на географска одредница како што соопшија од Владата. Велат без име, јазик и идентитет остануваме без ништо. И аналитичарите согласни со македонските граѓани. Не смееме да дозволиме да се промени името на државата. Аналитичарот Вангел Божиновски вели дека со додавање на географска одредница се прават отстапки кои во иднина би биле насочени кон чистење на името Македонија од употреба.Тој смета дека не смее да се попушти на ваквиот притисок и да се дозволи да ни се одземе достоинството. Дека народот не е подготвен за додавање на географска одредница потврди и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Нема договорено нова средба помеѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски и ги отфрли шпекулациите дека во процесот на преговори околу името се разговарало за отстранување на членовите 3 и 49 во Уставот, кои се однесуваат на државните граници и македонските малцинства во други земји. Тој не откри ниту која географска одреница е прифатлива за македонската влада. -Знаете дека детали околу преговорите во оваа фаза не откриваме. Преговорите се процес од сериознно значење, се работи за проблем што е многу долг и што води кон решение, кое ќе биде резултат на заемен компромис, достоинствено решение кое ќе го заштити дигнитетот на граѓаните од двете земји. Како Влада нема да си дозволиме да навлегуваме во шпекулации по однос на тоа што е објавувано во медиумите и не би имал што да додадам надвор од изјавата на премиерот – изјави Бошњаковски на денешната прес-конференција. Вчера премиерот Заев изјави дека Македонија е подготвена да прифати име со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На изјавата „подготвени сме за име со географска одредница“ од премиерот Зоран Заев, писателот, режисер и колумнист Александар Русјаков одговори на „Фејсбук“. -А јас сум подготвен за македонска пролет, напиша тој, алудирајќи на „арапска пролет“, како што беа наречени низата протести и демонстрации што почнаа во Тунис во 2010 година и брзо се проширија во десетина арапски земји. Русјаков минатиов викенд беше во Торонто на покана од најстарата македонска организација во дијаспората „Обединети Македонци“, каде што во рамките на одбележувањето на роденденот на македонскиот револуционер Гоце Делчев имаше обраќање за состојбата во Македонија. На враќање кон татковината тој сподели објава од своја пријателка на „Фејсбук“. „Е мој Алекса! Од еден аеродром одлета, на друг ќе слеташ утре. И тоа само за неколку дена во потполно истиот град. Кој знае, можеби до утре ќе слеташ и во друга држава. Можеби и ние ќе бидеме во таа друга држава, а при тоа да не мрднеме од место. Каков историски феномен!“, гласи постот.
| | веќе видена | слични

Владата очекува чиста препорака за преговори, за влез во Европската Унија, соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Тој посочи дека Македонија направила значителен прогрес и потенцираше дека Владата прави се, за Македонија да добие чиста препорака за отпочнување на преговорите за влез во Унијата. Бошњаковски подвлече дека на разговорите во Давос всушност е постигнато откочување на евроинтегративните процеси на државата кои беа блокирани од 2009 година. Додаде дека според договореното во Давос, како што вчера истакна и премиерот Заев, Владата ги донесе одлуките за преименување на автопатот и на скопскиот аеродром. Премиерот Заев вчера соопшти дека се подготвени за географска одредница, но додаде дека прашањето е суштествено и треба да се даде шанса низ преговори да се најде решение. Според него, сѐ што може да помогне во затворање на спорот треба да се искористи. Премиерот Заев вели дека е задоволен од стратегијата бидејќи во неа се истакнува оти Република Македонија направила значителен напредок ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија бележи значителен прогрес, тоа беше фокусот што беше утврден вчера во стратегијата, а ние правиме сѐ за да добиеме чиста препорака за датум за преговори за членство во Европската унија, рече во средата на редовната прес-конференција Миле Бошњаковски, портпарол на Владата. „Тоа што е направено во Давос е сериозен исчекор кон пронаоѓање на решение на проблемот којшто Република Грција го има со нашето уставно име Република Македонија“, изјави Бошњаковски. Сепак по повтореното новинарско прашање, не откри повеќе детали по вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, дека во Владата се подготвени за име со географска одредница. „Како Влада нема да си дозволиме да навлегуваме во шпекулации по однос на тоа што е објавувано во медиумите и не би имал што да додадам надвор од изјавата на премиерот“, рече Бошњаковски.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нова средба на премиерите на Република Македонија,Зоран Заев, и на Република Грција, Алексис Ципрас, сѐ уште не е закажана, а во оваа фаза од преговорите нема да се соопштуваат детали во врска со предлозите за името на земјата, одговори на редовната прес-конференција во средата владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Во врска со најавите од официјална Атина дека во рамки на преговорите за спорот за името дека ќе побара менување на членовите 3 и 49 од Уставот на Република Македонија, Бошњаковски одговарајќи на новинарско прашање истакна дека во моментов не се разговара за такво нешто. Коментирајќи за информации во грчки медиуми дека македонската страна на средбата во Давос прифатила се што било побарано од грчката страна, Бошњаковски посочи дека средбата во Давос на премиерите на двете земји беше јасна и транспарентна и се што било договорено било соопштено на прес-конференцијата по средбата. „Сѐ што беше договорено јавно на прес-конференција го кажаа премиерите која можеше и јавно да се проследи. Тоа што е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 198 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата со став: Во моментов не се разговара за промена на уставот на барање на Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: