Скопјанец паднал во провалија во Мариово – полицијата го извлече телото со хеликоптер

Полицијата со хеликоптер вчера околу 19 часот извлече тело на починат 30 годишен маж од провалија во близина на месноста Чебрен кај селото Манастир во Мариово. Станува збор за Дејан Рајковиќ од Драчево. Рајковиќ вчера со уште тројца пријатели биле во посeта на мариовската областа. Телото е префрлено во Прилепската болница.
| | веќе видена | слични

Драчевец паднал во бездна и загинал Дејан Рајковиќ (37) од Драчево, Скопје, завчера паднал во бездна на тешко пристапен терен кај селото Манастир, Мариовско, и починал на самото место. Акцијата за вадење на неговото тело, во која бил вклучен и хеликоптер, траела неколку часа, по што телото на Рајковиќ околу 20 часот било извадено од длабоката бездна. Како што соопшти портпаролот на СВР Битола Ѓоко Стрезовски, на телото на загинатиот немало траги на насилство. За да се утврдат причините за неговата смрт, по налог на истражен судија, телото на драчевецот било испратено на Институтот за судска медицина. Според полицијата, четворица другари, најверојатно, од утрото биле во прошетка или планинареле по Мариово, кога кај месноста Мокра Стена, под селото Манастир, крај Црна Река, најверојатно, на Рајковиќ му се слошило и паднал во провалија со непристапен терен. Бидејќи неговите другари не можеле да му помогнат околу 17 часот, еден од нив ја алармирал полицијата, која повикала и Служба за итна помош. На увид ...
| | веќе видена | слични

Дејан Рајковиќ (37) од Скопје е лицето што завчера попладне го загуби животот по пад во провалија во близина на мариовското село Манастир, соопшти битолската полиција Поради непристапниот терен, безживотното тело на скопјанецот беше извлечено со интервенција на хеликоптерската единица на МВР. Засега не се познати причините за несреќата, а според првичните информации на полицијата на Рајковиќ најверојатно му се слошило , загубил свест и паднал во провалијата. - Кај месноста Мокра Стена, под селото Манастир, крај Црна Река, најверојатно во еден момент на Рајковиќ му се слошило, загубил свест и паднал. Еден од тројцата придружници околу 17 часот пријавил во полиција - рече м-р Ѓоко Стрезовки портпарол на СВР Битола. Тројцата придружници со кои Рајковиќ бил на прошетка, се задржани на разговори во прилепската полиција до целосното расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

ПРИЛЕП - Триесет и седумгодишен скопјанец загина завчера попладне додека бил на прошетка во Мариовско. Според истрагата, Дејан Рајковиќ (37) починал од срцев удар, по што паднал во бездна. Морало да интервенира и полициски хеликоптер за да го извлече мртвото тело. За само неколку месеци, семејството Рајковиќ од Драчево го потресоа две трагедии откако пред неколку месеци постариот брат на Дејан починал во Прага. Четврточната драма се одвивала кај месноста Мокра Стена во атарот на прилепското село Манастирец, поточно во близина на местото каде што ќе се гради хидроцентралата „Чебрен“. Според полицијата, Рајковиќ бил на прошетка заедно со уште тројца пријатели од Скопје. Во еден момент изгубил свест и починал. Поради непристапниот терен, телото на починатиот скопјанец вечерта околу 19,30 часот било извадено со хеликоптер и однесено во прилепската болница. Докторите констатирале смрт, по што била побарана обдукција. Како што велат од истрагата, Рајковиќ починал од природна смрт, односно дехидрирал. Легнал на ...
| | веќе видена | слични

Длабоката провалија била пречка за спасувачките единици, па затоа била повикана хеликоптерската единица која го извлекла телото на настраданиот драчевец Дејан Рајковиќ од непристапниот терен Скопјанецот Дејан Рајковиќ завчера го загубил животот паѓајки во провалија длабока триесетина метри додека бил на рекреативна прошетка со тројца пријатели. Неколку моменти пред да падне триесет и седумгодишниот Рајковиќ се пожалил дека му е лошо, што најверојатно било пресудно за фаталниот пад. Според неговите пријатели по падот драчевецот не бил контактибилен, односно не одговар на нивните повици, наверојатно од добиените повреди починал на самото место. Еден од пријателите веднаш се јавил во прилепската полиција чии тимови заедно со итната помош дошле на местото, но поради непристапниот терен во клисурите каде што треба да се гради езерото Чебрен, тие не можеле да стигнат до телото. Затоа морале да побараат помош од хеликоптерската единица на МВР, која го извадила трупот на починатиот. Тројцата сведоци на трагичниот ...
| | веќе видена | слични

37-годишниот Дејан Рајковиќ од Скопје, вчера го загуби животот кај селото Манастир во месноста Чебрен, Мариовско,паѓајќи во бездна. Тројцата пријатели кои биле со него, сведочат дека на Дејан му се слошило и дека во безсознание се стркалал кон бездна длабока 30-тина метри. Обдукцијата попладнето утврди дека Дејан починал од срцев удар.
| | веќе видена | слични

Скопјанец вчера паднал во бессознание и починал во близина на прилепското село Манастирец. Како што информира МВР, 38-годишниот Дејан Р. Вчера околу 17 часот додека бил на прошетка со пријателите во прилепското село Манастирец кон Црна Река на месноста викана „Мокра Стена“, изгубил свет, паднал и починал на самото место. Увид на лице место извршиле полициско-судски органи, но поради непристапноста на теренот телото било извлечено со хеликоптер и пренесено во Општата болница во Прилеп, каде од страна на доктор е констатирана смрт без траги на насилство. По наредба на дежурниот истражен судија, над телото на починатиот ќе се врши обдукција. Лицата: Р.Ѓ.(1973), Б.А.(1957) и Љ.Т.(1986), сите од Скопје, кои биле заедно со починатиот се повикани и со нив е разговарано во прилепската полициска станица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. (Крај)
| | веќе видена | слични
5 копии

Хроника Полицијата го идентификува човекот чие тело синоќа беше извлечено со хеликоптер од непристапниот терен во Мариово кај селото Манастир во близина на Црна Река. Како што иноформира Ѓоко Стрезовски портпарол на СВР Битола настраданиот е 37-годишниот Дејан Рајковиќ од населбата Драчево во Скопје. Тој со тројца другари бил на прошетка во Мариово. „Кај месноста Мокра Стена, под селото Манастир, крај Црна Река, најверојатно, во еден момент на Рајковиќ му се слошило, загубил свест и паднал. Еден од тројцата придружници околу 17 часот пријавил в полиција“, вели Стрезовски. Веднаш биле ангажирани полициски и медицински екипи, но, поради непристапноста на теренот не можеле да дојдат до Ранковиќ. Напомош бил повикан хеликоптер на МВР И околу 19.30 часот било извлечено безживотното тело на 37-годишниот скопјанец. Лекар констатирал смрт. Телото на загинатиот од синоќа е во прилепската болница. Истражен судија наредил обдукција за да се утврдат причините за смртта. Стрезовски не може да каже дали четворицата биле ...
| | веќе видена | слични

37- годишниот скопјанец Дејан Рајковиќ вчера попладне под неразјаснети околности почина во Мариово кај селото Манастир, паѓајќи во провалија длабока 30-тина метри. Според исказот на неговите тројца пријатели, кои планинареле заедно со него, на Рајковиќ во еден момент ненадејно му се слошило и тој паднал во провалијата, по што тие веднаш повикале помош. Иако на лице место веднаш пристигнала увидната екипа на П.С. Прилеп и Итната помош поради непристапниот терен во клисурите каде треба да се гради езерото Чебрен, тие не можеле да стигнат до телото. Била побарана асистенција на полициски хеликоптер и телото на Рајковиќ било извлечено од провалијата околу 19.30 часот. Лекарите констатирале дека тој починал на лице место, а според првичните информации на телото не се пронајдени траги на насилство. „Полицијата го извлекла телото при што лекарот констатирал дека лицето е починато од повредите здобиени од падот во провалијата, имал повреди на целото тело, на главата, на градите. - Но лекарот кој бил на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопјанецот Дејан Рајковиќ од Драчево е лицето чиешто тело синоќа полицијата го извлече со хеликоптер од провалија во близина на месноста Чебрен кај селото Манастир во Мариово, соопштуваат од СВР Битола. Според нивните информации, триесет иседумгодишниот Рајковиќ вчера со уште тројца пријатели биле во посeта на мариовската областа. Според кажувањата на пријателите, на Рајковиќ одеднаш му се слошило и паднал во безсознание во длабока провалија, по што неговите пријатели повикале помош. Истражниот судија и јавниот обвинител кои пошле на местото за да направат увид, констатирале дека местото било непроодно и дека телото не може да биде извлечено. Синоќа околу 19 часот телото било извлечено со полициски хеликоптер по што било пренесено во прилепската болница. Според првичните информации, на телото не биле констатирани траги на насилство. Врз телото на Рајковиќ денеска ќе биде извршена обдукција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 201 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопјанец паднал во провалија во Мариово – полицијата го извлече телото со хеликоптер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: