Еврозоната очекува да најде излез од ќорсокакот за планот за Грција

10 копии

Министрите за финансии на еврозоната денеска ќе оддржат средба во Брисел, на која се очекува да најдат излез од ќорсокакот поврзан со планот за спас на Грција, во пресрет на неколкуте значајни избори во Европа кои би можеле да се одразат врз грчкиот проблем. Преговорите меѓу Грција и нејзините меѓународни кредитори – ЕУ и Меѓународниот монетарен фонт, (ММФ) веќе неколку месеци се во застој што предизвикува нервоза на финансиските празари. Грчката Влада минатата недела соопшти дека очекува на денешната средба во Брисел да биде постигнато „принципиелно политичко решение“ меѓу Атина и кредиторите, додека претставник на Брисел истакна дека во најдобар случај може да се очекува „времен договор“. Сепак, според аналитичарите, ваквиот „времен договор“ нема да претставува излез од ќорсокакот во кој сега се наоѓаат преговорите, оценувајќи дека за исплата на нова траша од помошта на Грција треба да биде постигнат целосен и конечен договор. Во вакви услови Грција би можела да функционира до јули годинава кога и доспева ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговаал со шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, во пресрет на нејзината посета на Германија и средбата со канцеларката Ангела Меркел. Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговаал со шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, во пресрет на нејзината посета на Германија и средбата со канцеларката Ангела Меркел. Како што јави дописникот на МИА од Атина, грчки владини извори соопштија дека Ципрас и Лагард разговарале за напредокот на Грција во менувањето на фискалната политика што го бара Фондот по завршувањето на тековната програма. Во исто време, ММФ презеде чекори кон прифаќање на мерките кои ќе бидат фискално неутрални. Тие исто така истакнале дека е на ред Германија да преземе конкретни мерки што се однесуваат на целите за примарниот суфицит по завршетокот на тековната програма и олеснување на долгот. Во врска со долгот, Лагард изјавила дека ММФ инсистира на тоа дека мерките за грчкиот долг мора ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе го разгледа прашањето за даде свој финансиски придонес во спасувачката програма за Грција, дури откако ќе има сеопфатна дебата за економските реформи и преструктурирањето на долгот, изјави денеска претставникот на Фондот Џери Рајс. - Пред ММФ да може да ги преземе обврските за наше учество во програмата, имаме потреба да спроведеме дебата за мерките и олеснување на долгот, нагласи Рајс, одговарајќи на прашања на редовна прес конференција. - Шефицата на ММФ Кристин Лагард и американскиот министер за финансии Стивен Мнучин во телефонски разговор, покрај многу прашања, разговарале и за ситуацијата во Грција, истакна Рајс, одбивајќи притоа да наведе повеќе детали.
| | веќе видена | слични
12 копии

Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард изјави дека засега нема потреба за намалување на грчкиот долг и доаде дека властите во Атина треба да направат значаен напредок во спроведување на реформите. Лагард која престојува во Берлин, изјави дека ММФ се оптимистични по напредокот на грчките власти додавајќи дека се неопходни реформи на пензискиот систем и даночниот систем, како и во неколкку други области. – Во овој момент не е потребно намалуавње на долгот, изјави таа за германската телевизија АРД. Според неа, подоцна веројатно ќе биде потребно реструктуирање на долгот како и намалување на каматните стапки. На неодамнешен состанок на Еврогрупата овозможено е делегации на кредиторите да се вратат во Атина во средината на март и да разговараат за продолжување на преговорите за решавање на грчкиот долг. Од 2010 година Грција помина низ неколју прграми за помош од ММФ и други држави од еврозоната, но нејзиниот јавен долг е зголемен поради ослабената економија на 315 милијарди евра што е ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) смета дека реструктуирањето на долговите на Грција не е задолжителна постапка. Во моментов „нема потреба“ да се отпишува дел од долговите на Атина, изјави директорот на Фондот, Кристин Лагард по средбата со сојузниот канцелар Ангела Меркел во Берлин. Во исто време Лагард нагласи дека тековниот долг ќе биде реструктуиран со намалување на каматите и промената на роковите за отплата на кредитите. Директорот на ММФ генерално гледа позитиво на работата на грчката влада, која се обидува да ги исполни барањата на меѓународните кредитори. „Денес сме многу оптимисти“, рече Лагард во интервју за германската телевизија А Ер Де. Во исто време таа повика Атина да продолжи и понатаму со реформите на даночниот и пензискиот систем. Во моментов ММФ не учествува во програмата за финансиска помош на Грција. Германската влада има интерес од вклучувањето на фондот во новата програма за кредитирање на Атина. Но по ова прашање постојат сериозни несогласувања меѓу ММФ и европските донатори. Фондот ...
| | веќе видена | слични

Лагард која престојува во Берлин, изјави дека ММФ се оптимистични по напредокот на грчките власти додавајќи дека се неопходни реформи на пензискиот систем и даночниот систем, како и во неколкку други области. Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард изјави дека засега нема потреба за намалување на грчкиот долг и доаде дека властите во Атина треба да направат значаен напредок во спроведување на реформите. Лагард која престојува во Берлин, изјави дека ММФ се оптимистични по напредокот на грчките власти додавајќи дека се неопходни реформи на пензискиот систем и даночниот систем, како и во неколкку други области. – Во овој момент не е потребно намалуавње на долгот, изјави таа за германската телевизија АРД. Според неа, подоцна веројатно ќе биде потребно реструктуирање на долгот како и намалување на каматните стапки. На неодамнешен состанок на Еврогрупата овозможено е делегации на кредиторите да се вратат во Атина во средината на март и да разговараат за продолжување на преговорите за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Долгот на Грција треба да биде преструктуиран, изјави во среда директорот на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) Кристин Лагард, јави AFP. „Размерот(на долгот) треба да биде преструктуиран“, коментираше Лагард по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Лагард појасни дека во моментот нема потреба странските кредитори да го простат долгот. Таа уште додаде дека сега е „многу поуверена“ во однос на перспективите за разрешување на кризата со грчкиот долг.
| | веќе видена | слични

Официјален Берлин смета дека преговорите на Грција со кредиторите ќе завршат со успех Параметрите за понатамошно финансиско учество на Меѓународниот монетарен фонд
| | веќе видена | слични

Параметрите за понатамошно финансиско учество на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во програмата за помош на Грција се уште не се одредени, изјави денеска портпаролката на германското Министерство за финансии. Таа додаде дека според германската Влада учеството на ММФ во програмата за Грција е задолжотелно. Портпаролот на германската Влада, Штефен Зајберт истакна дека Берлин смета оти преговорите на Грција со кредиторите ќе завршат со успех. Германската канцеларка денеска во Берлин ќе се сретне со директорката на ММФ, Кристин Лагард и со претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Една од темите е третиот пакет на спас на Грција.
| | веќе видена | слични

Владата на Грција ја повика денес Германија да се откаже од „ирационалните“ буџетски барања во врска со програмата за финансиска помош, ден откако Атина и европските кредитори постигнаа согласност за продолжување на разговорите за новите реформи. Портпаролот на грчката влада Димитрис Цанакопулос истакна дека министрите за финансии на еврозоната на вчерашниот состанок постигнале напредок во разговорите за финансиската помош за Атина. Според неговите зборови, постоеле отстапки од сите страни за реформите кои Грција мора да ги изврши пред да добие нов заем. „Сега е време Грција да продолжи по патот на реализмот“, нагласи Цанакопулос. Тој ја повика Германија да се откаже од барањата Грција во наредната деценија секоја година да оствари 3,5 проценти од примарниот суфицит во буџетот. Тој, исто така, упати апел до Берлин да „усвои поконструктивен став“ за постигнување на договор за некаков облик за отпис на долговите на Грција. Атина вчера се согласи со спроведувањето на дополнителните реформи кои ќе стапат на сила ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
сите 270 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 268 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 225 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори. Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 255 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврозоната очекува да најде излез од ќорсокакот за планот за Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: