Сибирска зима во Европа - научниците откриваат на што се должи снежната бура


3 копии

Невообичаеното затоплување околу Северниот пол испраќа студен арктички ветар кон Европа и според научници, таквото „ненормално“ време може да се регистрира се почесто поради глобалното затоплување предизвикано од човекот. Невообичаеното затоплување околу Северниот пол испраќа студен арктички ветар кон Европа и според научници, таквото „ненормално“ време може да се регистрира се почесто поради глобалното затоплување предизвикано од човекот.Метеоролошката станица на Морис Џесап во најсеверниот дел на Гренланд, веќе 61 час регистрира температури што се рекордни досега за 2018 година. Таа појава се поврзува со невообичаеното за арктичката зима топење на мразот.Според информации на Данскиот метеоролошки институт, во Арктикот навлегуваат топли бранови како од Атлантскиот Океан така и од Беринговиот проток од каде се носи студен воздух на југ. Во моментов, над целата арктичка област температурите изнесуваат минус осум степени Целзиусови, што е за околу 20 степени над нормата за сезоната.Снежна бура ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предупредувања за екстремни студови се објавуваат ширум Европа. Континентот е погоден од обилни врнежи од снег и ниски температури. Најмалку 45 лица досега ги загубиле животите во Европа како резултат на студот, пишува Дојче веле . Од крајот на минатата недела кога започна студеното време, 18 лица починале во Полска, шест во Чешката Република, пет во Литванија, по четири во Франција и Словачка, по двајца во Италија, Србија и Романија и по едно лице во Словенија и Холандија. Растот на температурите над Арктикот ја ослабнаа воздушната струја која вообичаено го носи топлиот воздух од Атлантикот. Како резултат на тоа, силниот наплив на студен воздух од Сибир донесе снег и виулици од исток. Студеното време си доби и специјални имиња во земјите низ кои минува. Во Велика Британија го нарекуваат „Чудовиште од истокот“ (“Beast from the East”), во Холандија – Сибирска мечка, а во Шведска – Снежен топ. Од Црното море до шпанскиот каталонски брег – речиси цела Европа е под снежна обвивка. Италијанскиот Неапол е прекриен ...
| | веќе видена | слични

Студениот бран што веќе една недела ја тресе Европа, а чиј шпиц за денеска е најавен и во Македонија, според научниците, е последица на глобалното затоплување. А она што допрва може да нѐ очекува е уште пострашно. Нагли брзи промени на температурите, суши, опустошувања на почвите, сѐ повисоки температури налето, услови за природни катастрофи, а со тоа и нови болести и зголемување на бројот на заболени од постојните. Тоа може да се последиците од глобалното затоплување, како еден од најсериозните проблеми што во моментов му се закануваат на човештвото и на сите области од човековото живеење - здравје, земјоделството, шумарството, водостопанството... Поради тоа секоја држава мора да преземе мерки за неговото ублажување. Оваа ледена зима е последица на наглото топење во стратосферата над Северниот Пол, тврдат научниците на Светската метеоролошка организација. Токму тоа топење ни го праќа арктичкиот студ во Европа, а тоа би можело да се случува сѐ почесто. Топењето над Северниот Пол, каде што во моментов трае ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека Европа се мрзне на поларни температури, на Арктикот владее речиси пролетно време. Што се случува и дали ова има врска со глобалното затоплување, пишува Дојче веле . Додека медиумите низ европскиот континент јавуваат за „Сибирскиот експрес“ и т. н. „Чудовиште од истокот“, а температурите се спуштаат далеку под нулата, на крајниот север на земјината топка, на Арктикот се случува „пролет“. Во неделата, температурата на најсеверниот дел на Гренланд се искачи на 6 степени Целзиусови над нулата. И оттогаш постојано е над нулата. Мразот на Арктичкото море исто така се повлекува со рекордна брзина. „Ова е неверојатно за февруари, кога се уште владее постојан мрак“, вели Рут Мотрам, климатски научник во Данскиот метеоролошки институт, која ги следи просечните температури во Арктикот. „Никогаш не била толку висока во ова време од годината“, вели Мотрам за ДВ. „Никогаш не било олку топло. Ова е многу, многу неовообичаено“. Се топи мразот и во Беринговото море Дополнително, речиси една третина од мразот кој го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од Балтикот до Медитеранот, Европа e на удар од ледениот бран од Сибир, во кој за четири дена се регистрирани најмалку 24 жртви. Од Балтикот до Медитеранот, Европа e на удар од ледениот бран од Сибир, во кој за четири дена се регистрирани најмалку 24 жртви. Жртви има во Полска, Франција, Чешка, Романија, Италија и Естонија. Студениот бран, кој британските медиуми го нарекоа „Ѕверот од Истокот“, Холанѓаните - „Сибирска мечка“, Швеѓаните - „Снежен топ“, а во Франција е познат под називот „Москва-Париз“, најмногу го загрозува здравјето на најранливите категории жители, пред се бездомниците и постарите лица, но го попречува и сообраќајот. Од петокот поради студот починале најмалку 24 лица, од кои девет во Полска, четири лица во Франција, петмина во Литванија, тројца бездомници во Чешка, двајца во Романија, од кои 83-годишна жена е најдена на улица покриена со снег, и еден бездомник во Италија, додека во Естонија студот однесе седум животи од почетокот на февруари. Во Лапонија и на италијанските Алпи ...
| | веќе видена | слични
6 копии

И додека Европа е окована од ледениот бран кој го добил името "Ѕвер од истокот", научниците велат дека температурите на Северниот пол пораснале и за 30 степени, што е повеќе од зимскиот просек за ова подрачје. Не само што регионите во близина на Северниот пол моментално минуваат низ најтоплиот февруари уште од 50-тите години од минатиот век, туку и метеоролошките станици забележале високи температури 9 дена по ред. На 25. февруари температурите биле над точката на замрзнување константно 24 часа, што, како што велат, е речиси незамисливо во февруари, бидејќи нема сончева светлина која допира до ова подрачје. Научниците истакнуваат дека ова се случувало и порано, но никогаш често и интензивно како во последните четири години. Причината за ледениот бран е "влезот на топлиот воздух" кој носи голема влага на Северниот пол. Промената на климата на Северниот пол предизвикала поместување на студениот арктички воздух кон Европа, а тоа лесно може да биде и човечки фактор, односно се почеста последица од наглите ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Студениот бран што ја окова Европа и во британските медиуми го доби името „Beast from the East“ (Ѕверот од Исток), научниците го објаснуваат со порастот на температурите во опсег до 30 степени на Северниот пол, што е повеќе од зимскиот просек за ова подрачје. Ваквите временски екстреми се случиле во четири години помеѓу 1980 и 2000 година, а сега се повторуваат четири години по ред во последните пет години. Промената на климата на Северниот пол предизвикала поместувања на студениот воздух кон Европа, а за тоа лесно би можел да биде човечкиот фактор, односно сè почестата последица на брзите климатски промени. Метеоролошката станица „Кејп Морис Џесуп“ на далечниот север на Гренланд, забележала рекордни 61 степен над просекот за ова географско подрачје само од почетокот на 2018 година, а кои се поврзуваат со растопувањето во зимскиот мрак на Арктикот. „Никогаш не било олку екстремно“, вели Рут Мотрам, научничка од данскиот Метеоролошки Универзитет. Ретка снежна бура го погодила Рим во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Додека во Европа дојде студен бран кој го доби името „ Ѕверот од истокот ", научниците известуваат дека на Северниот пол температурите пораснале за 30 степени, што е повеќе од зимскиот просек за тоа подрачје. Не само што регионот близу Северниот пол во моментов го има најтоплиот фебруари уште од 50-тите години на минатиот век, туку и метеоролошките станици забележале високи температури 9 дена по ред. На 25 фебруари температурите бели над точката на замрзнување цели 24 часа, што е незамисливо за месец фебруари затоа што во тој период нема сончева светлина која допира на тоа подрачје. Научниците велат дека ова се случувало и порано, но никогаш не волку интензивно како последните четири години. Причината за студениот бран е „ влезот на топол воздух " кој носи голема влага на Северниот пол. Промена на климата на Северниот пол предизвика поместување на студениот арктички воздух накај Европа, а тоа лесно може да биде и човечки фактор. Метеоролошка станица на северен Гренланд забележала дека 61 час температурата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ледениот бран, кој во британските медиуми го доби називот „Ѕверот од Истокот“ (Beast from the East) ги донесе најниските температури годинава во поголемиот дел на Европа, а во Полска предизвика и нови смртни случаи. Поради температурите кои се спуштија до 22 степени под нулата, во Полска починаа пет лица, со што вкупниот број лица кој годинава починаа од хипотермија се искачи на 58. „Ѕверот од Истокот“ во Рим донесе снежна бура, која го парализираше градот. Училиштата се затворени, а авионскиот, железнички и автобуски сообраќај е во пркеин. Италијанската агенција за цивилна заштита ја мобилизираше војската за да помогне во чистењето на улиците, со оглед на тоа дека градот, навикнат на благи зими, е прекриен со дебела снежна покривка. Холандските власти забранија пловидба по каналите во Амстердам поради големиот студ и дебелиот мраз кој се формираше на површината на водата. Градските власти наведуваат дека тоа ќе им овозможи на граѓаните и туристите слободно да лизгаат по каналите, што се нема случено од 2012 ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Три лица ги загубија животите во сообраќајна несреќа во Линколншир, а уште едно лице настрада во невремето во Кембриџшир. Патиштата во Велика Британија се покриени со снег, а полицијата предупредува на опасни услови откако земјата ја погоди сибирскиот студен бран наречен „Ѕверот од истокот“. Петстотини училишта во земјата денеска се затворени, а откажани се и возовите во повеќе делови од Британија. „Бритиш ервејз“ откажа стотина летови од аеродромот „Хитроу“. Во некои делови од Велика Британија се очекува температурата да падне под минус 15 степени Целзиусови. „Ѕверот од истокот“ донесе во Европа рекордно ниски температури и предизвика смртни случаи. Во Полска загинаа најмалку 5 лица поради ниските температури, кои се спуштија под минус 22 степени. Во Рим студениот бран донесе снежна бура, а војската беше мобилизирана за да помогне во чистење на улиците во градот. Рим одамна не видел ваков студ, жителите на градот се навикнати на благи зими. И каналите во Амстердам замрзнаа поради што властите забранија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сибирска зима во Европа - научниците откриваат на што се должи снежната бура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: