Собранието го фати последниот воз: донесен е законот за специјалниот обвинител


Собранието на Република Македонија попладнево со 111 гласа „за“ го донесе Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, по итна постапка, јави МИА. Согласно предложениот закон за Јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, на предлог на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата по претходна согласност на четирите политички партии со најголем број пратеници во Парламентот, Советот на јавни обвинители по предлог на Собранието, без објавување на јавен оглас, го избира Јавниот обвинител, со мандат од 4 години со право на повторен избор. Собранието ќе го утврди кандидатот за Јавен обвинител со двотретинско мнозинство, вклучувајќи и мнозинство од гласовите на пратениците кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство и ќе го поднесе до Советот на јавни обвинители на Република Македонија. Советот ќе го избере јавниот ...
| | веќе видена | слични

Меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, според информациите, има големи несогласувања околу мандатот и составот на ад-хок комисијата за прислушувањето, чие формирање е уредено и со политичкиот договор Големи се несогласувањата меѓу парламентарните партии, особено меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, околу концептот на анкетната комисија која треба да се формира допрва и да ја истражува аферата со прислушувањето. Иако, според информациите, европскиот посредник Питер Ванхауте, им дал рок на парламентарците да постигнат договор - до синоќа околу 18 часот, до затворањето на овој број на весникот остана неизвесно дали координаторите на пратеничките групи успеале да ги приближат ставовите околу прашањето кое е опфатено и со политичкиот договор од Пржино и со извештајот на експертскиот тим на ЕК, предводен од Рајнхард Прибе. Се очекуваше Ванхауте вчера попладне повторно да пристигне во парламентот, на нови консултации со координаторите, веројатно на одвоени средби со нив. Неофицијалните информации за најновите случувања меѓу пратеничките ...
| | веќе видена | слични

Изборите треба и мора да бидат одржани до април како што се договоривме и мора да се држиме до овој датум. Најдоцна до шести октомври треба да има договор за суштината, содржината на новиот изборен законик, рече денеска Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.Според Хан, ваквите рокови се задолжителни, а изборниот законик ќе биде од клучно значење за организирање на избори според европски стандарди.За договорениот краен рок (6 октомври) за усогласување на изборните процес денеска поттврди и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој оствари средба со Хан.„Главната тема ни беа изборите и нивното организирање. На одобрување од Хан и останатите дипломати наиде нашето барање за изворната листа да се реевидентира и да се гласа со отисок од прст. Се договоривме крајниот датум за изборниот процес да биде 6 октомври. Сега сите треба да се фокусираме на изборниот законик бидејќи не гази времето“, рече Тачи. Инаку, по изборот на специјалниот обвинител, работните групи ќе треба да се фокусираат на повеќе точки од договореното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Питер Ванхауте растрчан меѓу Собрание и Клуб на пратеници. Претпладне преговара за анкетната парламентарна комисија што треба да ги истражува „бомбите“, попладне во Клуб на пратеници на билатерални средби го отвора изборниот пакет, преговори кои беа на „стенд бај“ додека не се договори специјалниот обвинител. Координацијата утрово меѓу 4-цата координатори во Собранието, заврши неуспешно. ВМРО ДПМНЕ И СДСМ не се согласиле речиси за ништо освен дека треба да се формира анкетна комсија, па побарале и меѓународна помош. Ванхауте одржал билатерлани средби, но прашањето останува се уште отворено. Медијаторот не сакаше да открие детали како планира да ја надмине новата пречка во преговорите. Според извори од опозицијата СДСМ инсистира комисијата да утврдува политичка одговорност за носители на јавни функции, која произлегува од незаконско следење на комуникациите, така и да се вика. ВМРО ДПМНЕ пак бара комсијата да носи заклучоци и препоралки за подобрување на безбедносниот систем по нарушувањето со снимките, како ...
| | веќе видена | слични

Партиските работни групи за спроведување на политичкиот договор за излез од кризата требаше да ги продолжат во текот на вчерашниот ден преговорите за изборните правила, откако е заокружен процесот околу избор на специјален обвинител. Партиските работни групи за спроведување на политичкиот договор за излез од кризата требаше да ги продолжат во текот на вчерашниот ден преговорите за изборните правила, откако е заокружен процесот околу избор на специјален обвинител. Сепак, за вчера не беше предвидено преговарачите на четирите партии да седнат на заедничка маса, туку на агендата беа т.н. билатерални средби на партиите со странските посредници. Наскоро се очекува да почнат и преговорите за регулацијата на медиумите, како прашање кое се третира посебно и во Извештајот на експертскиот тим на ЕК, предводен од Рајнхард Прибе. Извори од преговорите велат дека е на маса целиот Изборен законик, вклучително со избирачкиот список, кој се посочува како едно од приоритетните прашања што треба да се затворат во очекување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Анкетната собраниска комисија за утврдување на политичка одговорност за прислушувањето ги судри двете поголеми партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Средбата на четирите координатори на пратеничките групи, Илија Димовски, Горан Сугаревски, Талат Џафери и Имер Алиу заврши без договор за ниту едно прашање околу формирањето и составот на Анкетната комисија, објави Алсат-М . Партиите биле принудени да бараат меѓународно посредништво, бидејќи фомирањето ан Анкетна комисија е дел од договорот од 2 јуни кој е гарантиран од ЕУ. Затоа денеска европскиот посредник, Питер Ванхоуте во Собранието се сретна со претставниците на двете македонски партии, но не сакаше да соопшто детали за текот на средбите. Разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е за името на Анкетната комисија и за нејизниот состав. Владејачката партија бара комисијата да ја утврдува политичката одговорност за нелегалното снимање и објавување во јавноста на прислушуваните материјали, а СДСМ инсистира комисијата да утврди одговорност за нелегално прислушување од УБК. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ засега нема договор за формирањето на собраниска ад-хок комисија за прислушувањето која е дел од договорот од Пржино Белгискиот олеснувач Питер Ванхут денеска преговараше со пратеници од овие партии. ДУИ и ДПА оставија одлуката да ја донесат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. „Не можам ништо да ви кажам, одам на состанок. Се извинувам". Со овие зборови на неколкутте новинарски прашања белгискиот експерт и олеснувач во преговорите меѓу власта и опозицијата, Питер Ванхут, замина од Собранието на Македонија каде разговараше со претставници на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Неговото посредување и овојпат беше потребно, зашто двете најголеми партии ниту денеска на собраниската координација не постигнаа договор околу формирањето на анкетна комисија за прислушувањето. Оваа комисија, како обврска од договорот од Пржино, нотинара и во извештајот на експертот Прибе, требаше да биде формирана по враќањето на опозицијата во Собранието, иако формален рок не е даден.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ денеска не се договорија за формирањето на собраниската анкетна комисија за прислушувањето, која е предвидена во договорот од Пржино. Преговорите ги олеснуваше белгискиот експерт Питер Ванхојте, но до договро се уште не е дојдено.Партиите не се договорија ниту за името на комисијата, ниту за тоа кој ќе биде нејзин претседател.. ВМРО-ДПМНЕ инсистирала комисијата да се именува како „Комисија за утврдување на прашањата поврзани со незаконски прибавените и објавени разговори“, додека пак СДСМ стоела на ставот дека името е веќе дадено со договорите со меѓународните посредници, тоа е „Комисија за скандалот со прислушувањето“. СДСМ инсистирала комисијата да утврдува политичка одговорност за носители на јавни функции, која произлегува од незаконско следење на комуникациите, така и да се вика. ВМРО-ДПМНЕ пак барала комисијата да носи заклучоци и препоралки за подобрување на безбедносниот систем по нарушувањето со снимките, како и да го лоцира прекршувањто на човековите права. Копја се кршеле и околу ...
| | веќе видена | слични

До сега се одржале неколку средби. Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека според Деловниот на чело на Комисијата стои претставник на опозицијата, но дека тоа така треба да биде само до 20 октомври кога СДСМ ќе влезе и во власта.  Во моментов партиите го договараат називот на Комисијата. ВМРО-ДПМНЕ предлагаат  таа да се вика Анкетна комисија за заштита на човековите прави и приватноста и проверка за нарушување на безбедносниот систем. А за СДСМ е прифатливо таа да  биде насловена како Анкетна комисија за незаконско следење на комуникациите. И според двете партии насловот е битен бидејќи од него ќе произлезат и надлежностите. За ВМРО – ДПМНЕ во Анкетната комисија треба паритетна застапеност на членовите со бројот на пратеници. Власта смета дека  Комисијата треба да утврди само препораки а не и политичка одговорност.  За СДСМ со формирањето на Анкетната нема дуплирање со надлежностите на специјалниот јавен обвинител бидејќи тој утврдува кривична одговорност а не  политичка. Во меѓувреме ...
| | веќе видена | слични

Работните групи на партиите повторно го отвараат изборниот пакет. На одвоени средби со европскиот експерт Питер Ванхауте се разгледуваат отворените прашања поврзани со Избирачкиот список, ДИК, гласањето на дијаспората и изборниот модел. До крајот на овој месец, на Изборната комисија треба да и се дадат зголемени овластувања. Партиите велат дека структурата е договорена. Таа треба да брои девет члена: тројца експерти, тројца од власта и тројца од опозицијата. Најспорно е гласањето на дијаспората, што, според СДСМ, најдобро се решава со промена на изборниот модел, односно со една изборна единица. За ВМРО ДПМНЕ, најприфатлив е мнозинскиот модел. Пред неколку недели, владеачката партија предложи и бонус од 17 пратеници за партијата која ќе добие најмногу мандати. Денеска, лидерот Груевски не одговори дали има простор за отстапки и кои се црвените линии во преговорите. Наредната недела, како што најави Заев, работните групи ќе отворат и други прашања, поврзани со независноста на медиумите, судството и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 153 | | | веќе видена

Бевме сведоци на многу навредлива кампања кон професорката Гордана Силјановска Давкова, а онаа последната за нејзиниот син кој свири на кавал и собира пари за ...
сите 313 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието го фати последниот воз: донесен е законот за специјалниот обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: