Чилиќ го оствари најголемиот успех во кариерата освојувајќи го УС Опен

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ го постигна најголемиот успех во кариерата откако успеа да ја освои титулата на последниот Грен слем во сезоната, УС Опен. Чилиќ, во финалниот меч, за еден час и 56 минути игра го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 3-0. Хрватот сите три сета ги доби со идентични 6-3. Чилиќ од првиот до последниот поен доминираше на теренот, слично како на претходните два мече против Бердих и Федерер , додека Јапонецот беше премногу импресиониран од финалето и беше далеку од играта која ја имаше во претходните три меча против Раониќ, Вавринка и Ѓоковиќ. Марин Чилиќ е вториот хрватски тенисер кој успеал да освои грен слем титула, претходно неговиот сегашен тренер Горан Иванишевиќ во 2001 година победи на Вимблдон.
| | веќе видена | слични

ОСВОЈУВАЧОТ НА ЈУ-ЕС ОПЕН СО СПРЕМАЛ СО СЕЕМЕН ПСИХОЛОГ Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ имаше голема подрршка на патот кон првиот грендслем трофеј во кариерата. Покрај неговиот тим на чело со легендарниот Горан Иванишевиќ, настапите на Ју-Ес Опен ги следеше и неговата долгогодишна девојка Кристина Милковиќ. Дубровчанката се најде во центарот на вниманието на светските медиуми после неговата победа во финалето против Јапонецот Нишикори. Покрај убавината, медиумите се импресионирани од нејзиното образование. 24-годишната девојка на Чилиќ дипломирала психологија и политички науки, а Марин не крие дека таа често пати му дава совети како стручно лице. Милковиќ со него помина тешки моменти откако Хрватот беше суспендиран на четири месеци поради допинг. Хрватските медиуми веќе спомнуваат брак, но Кристина и Марин чија љубовна приказна трае четири години, засега тоа не го коментираат.
| | веќе видена | слични

Потврда на менувањето на тежата на силите во тенисот претставува фактот што осум различни тенисери и тенисерки ги освоија гранслемите сезонава, што последен пат се случи во 1998 година ПО УСПЕХОТ НА ХРВАТСКИОТ ТЕНИСЕР НА „САД ОПЕН“ Триумфот на Марин Чилиќ (25) на гранслем-турнирот „САД опен“ би можел да означи почеток на доаѓањето на нова генерација талентирани тенисери, кои ќе ја прекинат доминацијата на големата четворка што ја сочинуваат Роже Федерер, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј и која трае од 2005 година. Хрватот покажа дека може да се натпреварува со најдобрите, совладувајќи го Федерер во полуфиналето, за потоа лесно да се справи со Кеи Нишикори со 6-3, 6-3 и 6-3 по сетови во мечот за трофејот, одигран во Њујорк во понеделникот. Потврда на менувањето на тежата на силите во белиот спорт е и фактот што осум различни тенисери и тенисерки ги освоија гранслемите сезонава, што последен пат се случи во 1998 година. Тениските експерти тврдеа дека Чилиќ има квалитет за успех (брз сервис, силни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кристина Милковиќ е убавицата која ги освои срцата и симпатиите на медиумите и пошироката јавност. Станува збор за понежната половина на хрватскиот тенисер Марин Чилиќ, кој е овогодишен победник на УС опен. Фоторепортерите не го тргнаа фокусот од неа, а за неа постојано се пишува и во балканските медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Чилиќ се закити со првата грен слем титула во кариерата, откако во финалето на САД Опен го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 6:3, 6:3, 6:3. Тој е првиот хрватски тенисер кој освоил грен слем титула по Горан Иванишевиќ во 2001 година Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ се закити со првата грен слем титула, откако во финалето на САД Опен го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 6:3, 6:3, 6:3. Чилиќ е првиот хрватски тенисер по Горан Иванишевиќ, кој успеал да освои грен слем титула. Иванишевиќ, кој моментно е тренер на Чилиќ првата грен слем титула за Хрватска ја освои во 2001 година кога го подигна пехарот на Вимблдон. -Ова е остварување на мојот сон. Уживам во мојот најдобар тенис во кариерата, но морам да кажам дека освојувањето на титулата се должи и на многу напорна работа, изјави Чилиќ. Но, хрватските медиуми открија дека зад успехот на Чилиќ, освен напорна работа на теренот улога има и неговата поубава половина Кристина Милковиќ. Убавицата е од Дубровник, а беше и во ложата на Чилиќ за време на полуфиналето и ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ ја освои својата прва Гренд слем титула во кариерата, откако во финалето на Отвореното првенство на САД го декласира Кеи Нишикори со 6:3, 6:3, 6:3. Тоа е втор пат во историјата Хрватска да има шампион во Гренд слем во машки сингл, по титулата на Горан Иванишевиќ на Вимблдон во 2001 година. Иванишевиќ е еден од најзаслужните за успехот на Чилиќ, тој како негов тренер од играта на Марин го извлече максимумот, му ги стабилизира сервисот и психата, а сето тоа е крунисано со максимални победи над Федерер и Нишикори за историски трофеј. Марин одигра одличен меч, на Јапонецот му дозволи само еден брејк, и тоа во вториот сет, кога веќе имаше двојна брејк предност. Сите останати шанси на Нишикори Чилиќ ги неутрализира, од тие во првиот гем-меч, до трите спасени брејк топки при резултат од 4:2 во третиот сет. Нишикори не беше ниту блиску до нивото кое го доведе до финалето – нервозата и заморот го направија своето, многу слабо се движеше и во ниеден момент не делуваше како да може до ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ го освои гренд-слем турнирот САД опен откако во финалето го победи Јапонецот Kеи Нишикори со 3-0 во сетови (6-3, 6-3, 6-3). Ова е 12. освоен турнир на 25-годишниот Чилиќ, но прв гренд-слем. Хрватскиот тенисер беше надмоќен и подобар од Нишикори во текот на целиот меч. Со триумфот Чилиќ освои парична награда од 3 милиони долари и ќе се пробие на деветтото место на АТП-листата. Иако поразен, Нишикори ќе остане едно место пред Чилиќ, на осмата позиција. Марин сега е рамо до рамо со легендарниот хрватски тенисер Горан Иванишевиќ, успевајќи да освои гренд-слем трофеј. Токму Иванишевиќ е тренерот што успеа да ја подигне формата на Чилиќ и да го насочи кон шампионските височини. - Ова е производ на напорната работа изминативе неколку години, а особено последната. Мојот нов тим ми донесе нешто многу специјално, а за тоа е „виновен“ Горан. Работевме многу напорно, но, најважно од с`, имавме забава на тренинзите. Уживав во мојот тенис на овој опен, кој дефинитивно е најдобриот што сум ...
| | веќе видена | слични

Марин Чилиќ ја крена спортска Хрватска на нозе. Фудбалската репрезентација на Хрватска вечерва со почеток од 20,45 часот на домашен терен ја пречекува селекцијата на Малта, во првиот меч од квалификациската група „Х“ за пласман на Европското во Франција 2016-та. Фудбалерите на Хрватска не можеа а да не одолеат на финалето на УС Опен, односно да го проследат нивниот сонародник Марин Чилиќ кој играше во дуел со јапонецот Кеј Нишикори. „Нема да ги контролираме играчите, тие ќе се заклучат во своите соби и ќе го гледаат мечот. Се надевам дека Марин што е можно побрзо ќе го реши мечот за моите играчи да се наспијат во пресрет на дуелот со Малта...“ истакна селекторот на Хрватска, Нико Ковач во пресрет на вечерашниот меч. Во текот на вчерашниот тренинг, „коцкестите“ низ видео прилог му посакаа среќа на својот сонародник. Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ ја освои својата прва Грен Слем титула во кариерата откако триумфираше на УС Опен, совладувајќи го јапонецот Кеј Нишикори со 3-0 во сетови во големото финале.
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден вљубеник на тенис од Загреб, кој потекнува од Сараево, уплатил ливче во обложувалница дека хрватскиот тенисер Марин Чилиќ ќе го освои УС Опен, што малку кој го очекуваше пред почетокот на турнирот. Извесен Стефан само еден ден по почетокот на турнирот во една обложувалница уплатил 20 куни (околу 2,6 евра), обложувајќи се дека 25-годишниот хрватски тенисер по потекло од Меѓугорје, БиХ, ќе го освои својот прв Грен Слем турнир во кариерата, пишува босанскиот портал klik x. Со оглед дека обложувалниците не верувале премногу дека Марин ќе биде победникот, за таков успех нуделе кофициент од 150, па Стефан освоил 2.640 куни (по пресметан данок). „Се обложив дека Марин може да го освои УС Опен затоа што видов дека има добар ждреб и дека би требало да дојде до полуфиналето, а потоа се е можно. Покрај тоа, навистина игра добро од Ролан Гарос“. Хрватскиот тенисер ноќта во понедленикот кон вторникот го победи во три сета Јапонецот Кеи Нишикори и ја освои својата прва Грен Слем титула во кариерата.
| | веќе видена | слични

Понежната половина на овогодинешниот победник на УС опен во фокусот на медиумите. Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ ја освои својата прва Грен Слем титула во кариерата откако триумфираше на УС Опен, совладувајќи го јапонецот Кеј Нишикори со 3-0 во сетови во големото финале. Покрај Марин Чилиќ, голема слава по неговата победа на УС Опен, стекна се разбира и неговата понежна половина, Кристина Милкович која на синоќешното финале беше мета на бројните фоторепортери, а се разбира, убавата Кристина вниманието го привлече и со својата убавина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 179 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 260 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 131 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чилиќ го оствари најголемиот успех во кариерата освојувајќи го УС Опен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: