И канадска фирма најверојатно собирала податоци на корисници на Фејсбук

Компанијата Фејсбук соопшти дека прекинала соработка со канадска фирма за консултантски услуги во политиката Егригејт Ај-Кју откако е објавено дека е можно таа фирма на несоодветен начин да имала пристап до лични податоци на корисници на Фејсбук.. – Поради неодамнешни наводи дека е можно Егригејт Ај-Кју да е поврзан со Ес-Це-Ел и дека е можно како резултат на тоа, на несоодветен начин да добиле податоци за корисници на Фејсбук, ги додадовме на листата на ентитети со кои прекинуваме соработка додека трае нашата истрага, се вели во соопштение од Фејсбук. Ес-Це-Ел е скратеница за фирмата Лаборатории за стратешки комуникации кои имаат догвоор со владата и армијата и сопственик е Кембриџ аналитика. Според Кристофер Вајли, кој откри за потезите на Кембриџ аналитика, Егригејт Ај-Кју примале пари од групи за кампања за напуштање на Велика Британија на Европската унија пред гласањето за референдумот во 2016 година. Извор: kajgana.com
| | веќе видена | слични
7 копии

Ниту еден граѓанин од Република Македонија досега не се обратил до Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) со преставка или прашање за злоупотреба на лични податоци поврзано со скандалот со Facebook и Cambridge Analytica.. ДЗЛП се обратила до Facebook со официјално барање да добие информации дали лични податоци на граѓани од Македонија се злоупотребени во врска со овој случај. До денеска одговор од Facebook во врска со ова прашање нема. Генералниот секретар на Дирекцијата Игор Кузевски за МИА изјави дека досега нема граѓани кои се обратиле до нив, а во врска со злоупотреба на лични податоци во скандалот со Facebook и Cambridge Analytica, иако до нив секојдневно пристигнуваат преставки од граѓани поврзани со социјалните мрежи конкретно Facebook, Instagram итн. „Без разлика дали на граѓаните им се злоупотребени личните податоци или не, прв совет е тие како превенција да направат промена на своите лозинки на своите Facebook профили. Овој скандал може да го врземе со два пристапа, едниот е улогата на ...
| | веќе видена | слични

Дирекцијата за заштита на лични податоци се обратила до “Фејсбук“ со официјално барање да добие информации дали има злоупотребени лични податоци на граѓани од Македонија во скандалот со “Фејсбук” и “Кембриџ аналитика”, но одговор од “Фејсбук“ се уште немаат добиено. Генералниот секретар на ДЗЛП Игор Кузевски истакна дека досега ниту еден граѓанин не се пожалил за злоупотребени профили на македонски граѓани, иако секојдневно примаат преставки од граѓани поврзани со социјалните мрежи конкретно “Фејсбук”, “Инстаграм” итн. – Без разлика дали на граѓаните им се злоупотребени личните податоци или не, прв совет е тие како превенција да направат промена на своите лозинки на своите фејсбук профили. Овој скандал може да го врземе со два пристапа, едниот е улогата на државата во сегментот на заштита на лични податоци и вториот, што за мене е поважен, е улогата на самите граѓани во однос на нивната приватност. Тие сами со своето поведение довеле или доведуваат да бидат жртви на сајбер-криминал поврзан со социјални ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Дирекцијата Игор Кузевски за МИА изјави дека досега нема граѓани кои се обратиле до нив, а во врска со злоупотреба на лични податоци во скандалот со Фејсбук и Кембриџ аналитика, иако до нив секојдневно пристигнуваат преставки од граѓани поврзани со социјалните мрежи конкретно Фејсбук, Инстаграм итн. - Без разлика дали на граѓаните им се злоупотребени личните податоци или не, прв совет е тие како превенција да направат промена на своите лозинки на своите Фејсбук профили. Овој скандал може да го врземе со два пристапа, едниот е улогата на државата во сегментот на заштита на лични податоци и вториот, што за мене е поважен, е улогата на самите граѓани во однос на нивната приватност. Тие сами со своето поведение довеле или доведуваат да бидат жртви на сајбер криминал поврзан со социјални мрежи, потенцира Кузевски. Исто така, од ДЗЛП потенцираат дека граѓаните треба да ги користат алатките за приватност што ги нуди социјалната мрежа Фејсбук, но и оти повеќе информации и насоки за користење ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европсккиот парламент денеска упати официјална покана до извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг следната недела да сведочи пред неколку парламентарни комисии во Стразбур, соопшти портпаролот на ЕП. Европсккиот парламент денеска упати официјална покана до извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг следната недела да сведочи пред неколку парламентарни комисии во Стразбур, соопшти портпаролот на ЕП. Независно од тоа дали поканата ќе биде прифатена, ЕП на пленарна седница ќе расправа за случајот со незаконско споделување податоци на социјалната мрежа со фирмата „Кембриџ аналитика“. Портпаролот истакна дека не се предвидува усвојување резолуција за ова прашање. Претходно неделава, Закерберг имаше дводновно сослушување во Конгресот на САД, при што призна дека споделувањето лични податоци било грешка и се извини за случајот.
| | веќе видена | слични

Откако Фејсбук се избрука со Кембриџ Аналитика скандалот (кој никако да стивне, сега излегоа информации дека Кембриџ Аналитика можно е да имале пристап и до приватните месинџер пораки на Фејсбук корисници), не престануваат повиците за неговиот престанок, но и напори за „стегнување“ на законите за приватност ширум САД и ЕУ. На европско ниво работите веќе во мај годинава се очекува да доживеат драстична промена. Тогаш во сила влегува новата Регулатива за приватност која ќе има цел да ги заштити европските интернет корисници од глобалниот досег на технолошките гиганти воспоставени во САД. Сепак, овој закон не го решава проблемот кој постои со злоупотребата на приватност. На крајот на краиштата, не треба да ги чуваме нашите податоци само од Фејсбук или Гугл (иако тие се најголемите „собирачи“ на нашите лични информации). Безбедносните агенции ширум светот имаат навика да го прават истото. Веќе знаеме за практиките кои ги употребува НСА. Дури и ние се соочивме со досега невиден скандал во кој беа обелоденети ...
| | веќе видена | слични

 Сега има политичка волја на највисоко ниво и со министрите, земјите се ангажирани на патот на дигиталната трансформација, тоа е дел од нивниот пат во европска перспектива. За време на овој самит ќе зборуваме за конкретни теми, теми кои носат конкретни бенефити за граѓаните на регионот, за претпријатие, и кои даваат можности за регионот преку дигитализацијата да ја забрзаат европската персепктива. Сите знаеме дека ова е процес заснован на заслуга, на реформи, но благодарение на дигитализцијата овие реформи можат да се забрзаат. За време на овој самит ќе зборуваме и за сајбер-безбедноста, за дигитални компетентности, што е многу важно, за мене ова е број еден приоритет. Ќе зборуваме за фирмите, економијата на податоци и ќе биде навистина добра прилика за регионот да го потврди својот ангажман во дигиталната трансформација и потоа да дискутираме за конкретни проекти. Дали може да дадете конкретен пример како дигитализацијата може да помогне да се забрза европската перспектива? Зборуваме сите за реформи во ...
| | веќе видена | слични

На самитот помеѓу ЕУ и Балканот на 17 мај во Софија ќе бидат презентирни првите конкретни чекори за намалување на цените на роамингот со земјите од ЕУ, изјави комесарката за дигититална економија Марија Габриел во интервју за МИА која веќе преговара со мобилните оператори. – Зборуваме за роаминг меѓу земјите од регионот, но и со земјите од ЕУ, затоа е важен проектот. Второ си дадовме за цел патоказот за намалување на цените на роаминот да го презентираме на 17 мај во Софија. Важно е да не се создадат нереалистични очекувања, не може да биде „roam like at home“ за регионот едноставно затоа што има судски пречки, земјите не се дел од економската заедница. Ова е процес кој е доста комплексен и деликатен затоа од првиот ден го започнав штом дојдов на оваа функција во јули 2017. Сега направивме легална студија за да ги имаме предвид сите судски аспекти, започнав дијалог со телеком операторите во регионот. Имав две тркалезни маси со нив, сега дискутираме за деталите, нашата цел е да имаме уште еден состанок до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Марија Грабриел, еврокомесар за дигитализација, во интервју за МИА зборува за дигитализацијата и бенефитите од неа дури и во судството, за очекувањата од поевтин роаминг за регионот и за напредокот на технологијата што никој не може да го сопре, но и за скандалот со фејсбук. Госпоѓо Габриел, следната недела ќе се одржи првиот дигитален самит во Скопје, што очекувате вие од овој настан? – Ова е прв министерски самит, тоа покажува колку е високо на агендата дигиталната трансформација на овие земји. Тоа е добро продолжување на стратегијата на ЕУ, за прв пат е вклучена дигиталната агенда. Сега има политичка волја на највисоко ниво и со министрите, земјите се ангажирани на патот на дигиталната трансформација, тоа е дел од нивниот пат во европска перспектива. За време на овој самит ќе зборуваме за конкретни теми, теми кои носат конкретни бенефити за граѓаните на регионот, за претпријатие, и кои даваат можности за регионот преку дигитализацијата да ја забрзаат европската персепктива. Сите знаеме дека ова е процес ...
| | веќе видена | слични

Facebook во понеделникот ги контактира сите корисници чии лични податоци биле злоупотребени од компанијата „Кембриџ аналитика“. Од социјалната мрежа изјавија дека секој засегнат корисник ќе добие детална порака за тоа што му се случило. Голем дел од погодените корисници, околу 70 милиони, се граѓани на Америка. Покрај нив, „Кембриџ аналитика“ дошла до податоците на повеќе од милион Британци, повеќе од милион Филипинци и повеќе од милион Индонезијци и околу 310.000 Австралијци. Исто така, Facebook ги потсети сите корисници како можат најдобро да ги заштитат своите лични информации додека ја користат социјалната мрежа. Компанијата на врвот на „Њуз фид“ ќе покаже кои апликации ќе имаат пристап до нивните податоци и како овој пристап би можел да им биде ограничен. Оваа одлука Facebook ја донесе по скандалот во кој „Кембриџ аналитика“ во соработка со Александар Коган и апликацијата „thisisyourdigitallife“ дошле до личните податоци на најмалку 87 милиони корисници на оваа социјална мрежа. Стотици илјади корисници ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 166 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 339 | | | веќе видена

 Конкретни информации ќе имал во понеделник. На европската недела посветена на имунизација изјави дадоа министерот за здравство и претседателката на Комитетот ...
сите 338 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И канадска фирма најверојатно собирала податоци на корисници на Фејсбук

Од:
До кого (е-маил):
Порака: