БЛОКИРАНИ АВИОНИ И ПАТНИЦИ: „Бритиш ервејз“ ги откажа сите летови од аеродромите во Лондон

Имавме голем пад на системот на информатички технологи (ИТ) што предизвика тешки пречки кај нашите воздухопловни операции ширум светот, соопштија од компанијата Британска авиокомпанија „Бритиш ервејс“ соопшти дека ги откажа сите летови од главните лондонски аеродроми „Хитроу“ и „Гетвик“ што беа планирани до седум часот вечерва, заради компјутерски проблем на глобално ниво, пренесоа британските медиуми. - Имавме голем пад на системот на информатички технологи
| | веќе видена | слични
10 копии

Британската авиокомпанија Бритиш ервејз соопшти дека очекува денеска да бидат реализирани сите летови од аеродромот Хитроу по проблемите во компјутерскиот систем поради кои 75.000 патници останаа блокирани во викендот. Хитроу работи заедно со авиокомпанијата за да се достави багажот до патниците што е можно побрзо. – Нашите компјутерски системи сега се во функција и ќе бидат извршени сите летови од Хитроу и Гетвик во вторник 30 мај, соопшти Бритиш Ервејз на веб сајтот. Во саботата авиокомпанијата ги прекина сите летови од Хитроу и од Гетвик.
| | веќе видена | слични

Хитроу работи заедно со авиокомпанијата за да се достави багажот до патниците што е можно побрзо. – Нашите компјутерски системи сега се во функција и ќе бидат извршени сите летови од Хитроу и Гетвик во вторник 30 мај, соопшти Бритиш Ервејз на веб сајтот. Во саботата авиокомпанијата ги прекина сите летови од Хитроу и од Гетвик.
| | веќе видена | слични
2 копии

Извршниот директор на „Бритиш ервејс“, Алекс Круз, изјави дека нема да поднесе оставка и дека откажувањето на летовите нема ништо со кратењето на трошоците. За ББС, тој рече дека проблемот со снабдувањето со струја траел само неколку минути, но системот за поддршка не работел исправно. Круз нагласи дека ИТ проблемот немал врска со технички работи. Тој се извини на илјадниците патници кои сè уште се заглавени на аеродромите низ светот.„Две третини од патниците во текот на денот ќе стигнат до својата дестинација“, рече Круз. Проблемите во ИТ системот, резултираа со масовни откажувања на летови на лондонските аеродроми Хитроу и Гетвик.В.Д (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
14 копии

Продолжуваат проблемите со реализирање на летовите на „Бритиш ервејз“ од лондонскиот аеродром „Хитроу“ по падот на комјутерскиот систем на компанијата во саботата. Авиокомпанијата вчера ги обнови летовите од „Хитроу“ и „Гетвик“, но стотици патници синоќа се уште чекаа по терминалите на аеродормите. Компанијата тврди дека возниот ред на „Гетвик“ денеска ќе биде целосно обновен и изрази надеж дека голем дел од летовите од „Хитроу“ ќе бидат навреме реализирани.
| | веќе видена | слични

Авиокомпанијата вчера ги обнови летовите од „Хитроу“ и „Гетвик“, но стотици патници се уште чекаа синоќа по терминалите на аеродормите. Ангажиран е дополнителен аеродрмомски персонал, кој им дели храна и пијалоци на патниците кои чекаат, соопшти „Бритиш ервејз“. Компанијата тврди дека возниот ред на „Гетвик“ денеска ќе биде целосно обновен и изрази надеж дека голем дел од летовите од „Хитроу“ ќе бидат навреме реализирани.
| | веќе видена | слични
4 копии

Управата на лондонскиот аеродром „Хитроу“ соопшти дека очекува одлагање и откажување на летовите на „Бритиш ервејс“ и им порача на патниците на кои веќе им се откажани летовите, да не доаѓаат на аеродром доколку немаат букирана карта за друг лет, пренесува Ројтерс. Илјадници патници мораа да направат промени во своите планови поради одложувањето или откажувањето на нивните летови. „Бритиш ервејс“ им се извини на патниците поради глобалниот проблем кој го имаат поради проблем со снабдување со електрична енергија на својот ИТ систем и вети рефундирање на нивните трошоци за букирање нови карти.
| | веќе видена | слични

Од авионската компанија им порачуваат на патниците на кои веќе им се откажани летовите, да не доаѓаат на аеродромите доколку немаат букиран билет за друг лет. Илјадници патници мораа да направат промени во своите планови поради одложвањето или откажувањето на нивните летови. „Бритиш Ервејс“ им се извини на патниците поради глобалниот проблем кој го имаат поради проблем со снабдување со електрична енергија на својот ИТ систем и вети рефундирање на нивните трошоци за хотелско сместување и за транспортот. На вториот лондонски аеродром Гетвик состојбата е нормализирана -  нема откажување, но има сериозно доцнење на летовите. До колапсот дојде вчера поради прекин на напојувањето со струја. Од компанијата велат дека нема докази дека станува збор за сајбер напад.
| | веќе видена | слични

Повеќе од една третина од летовите на Бритиш ервејз од лондонскиот аеродром Хитроу се откажани на вториот ден од падот на глобалниот систем на компанијата. Илјадници патници се се уште заглавени на најголемиот британски аеродром, додека на помалиот Гатвик компанијата успеа до некој степен да го стабилизира системот. „Ова е крајно фрустрирачки. Се вратив многу рано утрово и веќе имаше долги редици. Претпоставувам дека луѓето спиеле во редот, преспале тука за да се обидат да се пробијат напред во редот“, вели патничка од САД. Бритиш ервејз им се извини на патниците поради откажувањата на летовите, ветувајќи дека ќе ги рефундираат сите кои не успеале да полетаат. Компанијата соопшти дека непрекинато работи на решавање на проблемот кој бил предивикан од прекин во напојувањето на компјутерскиот систем. „Нашите информатички тимови неуморно работат на поправање на дефектите, кои веруваме дека се предизвикани од поблем во напојувањето и немаме докази за никаков хакерски напад“, уверува извршниот директор на Бритиш ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Причина за падот на системот за информатички технологии (ИТ) на „Бритиш ервејс“, поради што вчера беа откажани сите летови од главните лондонски аеродроми „Хитроу“ и „Гетвик“, е прекин во напојувањето со струја, соопшти оваа британска авиокомпанија. „Веруваме дека причина за прекинот е напојувањето со струја и немаме докази дека станува збор за кибер напад“, изјави Алекс Круз, директор на „Бритиш ервејс“ во видео порака на Твитер, пренесоа британските медиуми. Тој изрази жалење за непријатностите што илјадниците патници ги доживеаја поради откажување на летовите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 211 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БЛОКИРАНИ АВИОНИ И ПАТНИЦИ: „Бритиш ервејз“ ги откажа сите летови од аеродромите во Лондон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: