КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО ЛОНДОН: Напаѓачите им ги сечеле вратовите на минувачите, шестмина мртви (ВИДЕО/ВО ЖИВО)


3 копии

Ножевите им ги забодувале претежно во лицата и вратовите на жртвите. Тројцата напаѓачи се упатиле кон бар на почетокот од Бороу маркет и почнале да ги напаѓаат луѓето кои биле пред барот Влезе во пабот, крв и бликаше од вратот и од устата, изгледаше како да и го исекле гркланот. Медицинска сестра која се најде во близина, веднаш се обиде да и помогне . Набргу после тоа видовме човек со голем нож во рацете, се слушнаа истрели. Ова е едно од сведоштвата на луѓето кои го преживеале синоќешниот напад во Лондон, кој се случи во близина на Лондонскиот мост и Бороу маркет, место полно со пабови и ресторани, кои во сабота навечер вообичаено се полни со гости. Според информациите од лондонската полиција, во нападот шестмина го загубиле животот, а 48 лица биле однесени со повреди во лондонските болници. Целиот терор траел вкупно осум минути, а извршители биле тројца мажи, вооружени со ножеви чии сечива биле долги околу 30 сантиметри . Мажите на себе имале и метални канистри, кои наликувале на појаси со експлозив, но ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Велика Британија идентификуваше двајца од напаѓачите од Лондон. Првиот е именуван како Хурам Бат, 27 годишен Пакистанец кој и бил познат на полицијата и разузнавачката агенција МИ5, но претходно немале доволно докази за да го обвинат за планирање на терористички напад. Британските медиуми известија и дека постојат сомнежи дека лицето учествувало документарен филм за радикален исламизам. Вториот напаѓач е идентификуван како Рашид Редуан, 30 годишен маж со мароканско и либиско потекло, кој работел како готвач. Претходно полицијата уапси 12 лица кои се сомничат за поврзаност со нападот. Терористичкиот чин се случи во саботата кога тројца напаѓачи убија седум лица, а најмалку 48 се здобија со повреди во Лондон. Напаѓачите прво со бело комбе удриле во пешаци на Лондонскиот мост, а потоа излегле тројца мажи и почнале со ножеви да бодат луѓе викајќи ова е за Алах. Полицијата соопшти дека трите лица носеле лажни самоубиствени елеци, а потоа биле убиени од страна на безбедносните сили. За нападот ...
| | веќе видена | слични

Во возилото на напаѓачите, кои го извршија крвавиот напад во Лондон на 3 спроти 4 јуни, се откриени шишиња со запаллива течност, соопшти Sky News, повикувајќи се на свои извори. Според последните податоци какоо резултат на нападите на “Лондон Бриџ” и на Бороу маркет загинале седум лица, а 48 се повредени. Напаѓачите биле ликвидирани од полицијата. Извршителите на терористичките напади во Лондон се Рашид Редван и 27-годишниот Хурам Бат, соопшти Скотланд Јард. Според ирската телевизија RTE Рашир Редван живеел некое време во Јужен Даблин. Тој се оженил за Британка во 2011 година во Ирска. Во 2016 двојката се разделува. Британскиот весник The Guardian прецизира дека тој бил готвач. Инаку лондонската полиција ослободи десет од приведените. Тие беа уапсени во неделата при претреси во населбата Баркинг во источниот дел на Лондон. Од оваа населба се двајца од тројцата извршители на нападите – Хурам Шазад и Рашид Редван. Другите двајца од уапсените беа ослободени порано. Во меѓувреме, американскиот гигант Apple ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екстремистичката група Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот што се случи во саботата навечер, при што беа убиени седум и повредени речиси 50 лица Трет пат во само три месеци Британците се соочени со терористички напади, кои ја разбрануваа британската јавност, предизвикувајќи страв и вознемиреност, но покренувајќи и низа прашања за тоа кој стои зад овие напади и зошто се случувват токму сега. Во првиот напад, на лондонскиот мост Вестминстер, загинаа пет лица, меѓу кои и странци, кога терористот со своето возило се втурна во пешаци на тротоарот. На 22 мај вкупно 22 лица, меѓу кои и седум деца, беа убиени од бомбаш самоубиец, додека излегуваа од концерт на поп пејачката Аријана Гранде во Манчестер. Во саботата, малку по 22 часот по локално време (23 часот по средноевропско време), тројца мажи со бело комби прво намерно влетаа меѓу луѓе кои чекаа автобус на Лондонскиот мост, кој води кон финансискиот центар Сити, а потоа излегоа од возилото и со ножеви почнаа да ги бодат повредените. Продолжувајќи ...
| | веќе видена | слични

Британската полиција уапси најмалку 12 лица во источниот дел на Лондон, каде што во саботата вечерта седум луѓе беа убиени во терористички напад. Полицијата, како што пренесуваат британските медиуми, буквално го ставила под опсада овој дел од градот. Властите во Британија соопштија дека тројцата напаѓачи, кои беа убиени од полицијата, најверојатно се радикални исламистички терористи. Во инцидентот се ранети и 48 лица, а засега нема информации дали е поврзан со бомбашкиот напад во Манчестер на 22 мај.- Како што рече премиерката, Тереза Меј, ние сме убедени дека тие биле радикални исламистички терористи, според начинот на кој биле инспирирани и затоа сме должни да дознаеме повеќе од каде потекнува нивната радикализација - порача британската министерка за внатрешни работи, Амбер Рад, за телевизијата. Рад не посочи дали џихадистите од претходно им биле познати на британските безбедносни служби како лица што претставуваат потенцијана опасност, порачувајќи само дека продолжува полициската истрага за откривање ...
| | веќе видена | слични

Седум луѓе се загинати во нападот кој се случи на „London Bridge“ и „Borough Market“, кога возило се упатило директно во пешаците. Полицијата реагирала веднаш, а објавено е дека 48 лица биле хоспитализирани веднаш по инцидентот. фото извор: The Indian Express Од полицијата сметаат дека три напаѓачи се вклучени, кои по само неколку минути беа застрелани од полицајците. Што е она што е познато за инцидентот, а што е она што допрва ќе треба да се утврдува? - Полицијата ова го третира како терористички инцидент и спроведува целосна истрага - Еден од прободените бил член на „British Transport Police“ и добил сериозни повреди, но не опасни по живот. - 14 од повредените биле одведени во „King's College Hospital“, а едно лице е и пуштено дома. - Полицијата потврдила дека тројцата напаѓачи кои беа убиени од полицајците биле фотографирани како носат експлозивни елеци. - Станицата „South Eastern Rail“ и Лондонското метро ќе бидат затворени. - Низ градот ќе има дополнителни полицајци во наредните ...
| | веќе видена | слични

Седум луѓе се убиени, а најмалку 48 повредени во терористичкиот инцидент во Лондон, при што полицијата ги уби тројцата напаѓачи. Прво, на Лондон бриџ околу 22.15 часот комбе удри во пешаци, а потоа три лица излегле од возилото и почнале со ножеви да напаѓаат граѓани во Боро маркет кој е во близината. Полицијата рече дека тројцата носеле лажни појаси за бомби. (Фото: АП) Еден од повредените е полицаец кој бил прободен кога помагал, но тој е вон животна опасност. Полицијата ги убила напаѓачите по осум минути откако го добила првиот повик. Конзервативната партија ја суспендира кампањата за престојните парламентарни избори, а премиерката Тереза Меј денеска ќе има состанок со специјалните сили. Меј нападите ги нарече „ужасни“, а лидерот на лабуристите Џереми Корбин рече дека се „брутални и шокантни“. Градоначалникот на Лондон Садик Кан рече дека ова беше „намерен и кукавички напад на невини лондончани“, но градот останува „најбезбедниот глобален град“ и лондончани нема да се исплашат од тероризмот. Фото: (АП) ...
| | веќе видена | слични

Лондонската полиција соопшти во неделата ноќта за значителен напредок во истрагата за терористичкиот напад од саботата ноќта во центарот на британската престолнина во кој беа убиени седум лица и повеќе десетици ранети. Малку претходно агенцијата Reuters пренесе дека одговроноста за терористичкиот напад во Лондон преку своите мрежни страници ја преземала џихадистичката организација Исламска држава. Засега нема потврда на автентичноста на соопштението на терористичката организацација. Претходно беше објавено дека во врска со нападот во кој полицијата ги застрела тројцата напаѓачи, приведени се 12 лица. „Ние веќе дојдовме до значителен напредок, но сѐ уште ни претстои уште многу работа. Исто така, значително напредуваме и во идентификацијата на тројцата напаѓачи“, изјави заменикот на шефот на лондонската полиција Марк Роули. Според него, полицајците испукале 50 куршуми при ликвидирање на терористите. Тоа се должело на тоа што напаѓачите на себе имале лажни самоубиствени елеци. Роули, исто така, призна дека во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Осумте британски полицијаци, кои синоќа ги ликвидираа тројцата извршители на нападот во центарот на Лондон, врз нив истралале околу 50 куршуми, соопшти денеска шефот на Одделот на Скотланд Јард за борба против тероризмот Марк Роули. Тој инфромира дека при стрелањето, полицијаците случајно раниле и еден цивил, кој се наоѓа вон животна опасност. – Постигнавме значителен напредок во истрагта, но ни претстои уште многу работа. Постигнавме суштински напредок во утврдување на идентитетот на напаѓачите, истакна Роули на прес конференција. Нападот се случи синоќа, нешто по 22 часот по локално време (23 часот по средноевропско време), кога троïца мажи, кои на себе носеле лажни експлозивни елеци, со бело комби прво намерно влетаа меѓу луѓе кои чекаа автобус на Лондонскиот мост, кој води кон финансискиот центар Сити, а потоа излегоа од возилото и со ножеви почнаа да ги бодат повредените. Потоа, тие влегоа во привите два локали во блискииот Бороу Маркет, кој е популарно собиралиште за младите во саботните вечери, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лондонската полиција соопшти дека починал еден од повредените во вчерашниот терористички напад, така што бројот на ѓртвите сега изнесува седум. Според последните бројки во болниците беа примени 48 повредени, но податоците се уште не се конечни. Од канцеларијата на францускиот претседател Емануела Макрон објавија дека во нападот биле ранети и двајца француски државјани, од кои едното лице се здобило со сериозни повреди. Тројцата напаѓачи за осум минути беа убиени од полицијата, но нивниот идентитет се уште не се открива. На себе тие имале опрема за самоубиствен напад што најверојатно не успеале да ја активираат. Поддршка на Велика Британија и дадоа веднаш германската канцеларка Ангела Меркел како и претседателот на САД Добалд Трамп кој изрази солидарност со жителите на британскиот главен град, и ја промовираше својата сопствена одлука за забрана за патување со авион од некои муслимански земји како дополнителна мерка за заштита на Американците.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 322 | | | веќе видена

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 405 | | | веќе видена

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 286 | | | веќе видена

Именувањето на Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање се смета за силна „шлаканица” од страна на претседателот Стево Пендаровски за ДУИ, велат ...
сите 262 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО ЛОНДОН: Напаѓачите им ги сечеле вратовите на минувачите, шестмина мртви (ВИДЕО/ВО ЖИВО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: