Албанија: Продолжува „канабис“ војната во Лазарат


Албанија: Продолжува „канабис“ војната во Лазарат Во албанското село Лазарат, кој од неделата е место на жесток судир на полицијата со на марихуана, денеска пристигнаа дополителни полициски сили во обид да го скршат отпорот на напаѓачите. Според албански извори, вчера биле уапсени шестмина напаѓачи на полицијата, а еден припадник на одделот за брзи интервенции бил ранет. Полицијата не се откажува и ја продолжува акцијата што ја започна доцна во неделата. Полициски извори соопштуваат дека рано изутрината од селото Дервицан кај Ѓирокастро, во наскока на „одметнатото“ село Лазарат каде состојбата е напната, тргнале пет блиндирани возила. Вкупно 800 полицајци од Тирана, Ѓирокастро, Фиер и Скадар, како и припадници на РЕНЕА, Делта одредот и специјалци, напредуваат куќа по куќа во преземање на контрола над селото, а престрелките ниту денеска не престанале. Во соопштението на албанската полиција се вели дека специјалните сили биле дочекани со оган од тешко оружје, противтенковски ракети, митралези и минофрлачи. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Полициската акција во селото Лазарат, која почна минатата недела и се уште трае, предизвика скок на цената на тоа наркотично средство на грчкиот нарко-пазар. Извори од Генералната управа на грчката полиција потврдиле дека грчките агенти од анти дрога секторот веднаш забележале дека цената на марихуаната пораснала на домашниот пазар. Врз тоа секако влијание имаат и зајакнатите мерки на контрола на грчко-албанската граница, која ја надлетуваат и хеликоптери на грчката полиција. Сепак, колкава е сегашната цена не се наведува. Според последните информации од албанската полиција во селото Лазарат уништени се 40 тони марихуана и хашиш, над 120 илјади стебла на марихуана а запленет е цел арсенал оружје и муниција. Акцијата сеуште трае и се контролира секој објект во селото, како и пошироката територија. Акција на октривање насади со марихуана и нивно уништување се проведува и во други делови на земјата.
| | веќе видена | слични

Грчките медиуми пренесувајќи информации од полицијата обвјавија дека по големата акција на албанската полиција во селото Лазарат цената на марихуаната во Грција скокнала, без да пренесат детали за колку. Медиумите пишуваат и дека влијание имало и зајакнатите мерки на контрола на грчко-албанската граница, која ја надлетуваат и хеликоптери на грчката полиција. Акцијата која им нанесе огромен удар на криминалните организации од регионот кои се бавеа со трговија на дрога, ќе предизвика недостаток и ќе ја зголеми цената на дрогата како во Македонија така и во земјите каде што албанската марихуана се продаваше или пак транзитираше, објави Вечер . Акцијата во Лазарат предизвика огромен интерес како во Албанија, така и во Македонија, Грција и Италија, земји низ кои минува и каде се продава марихуаната од ова село. Проценките се дека во Лазарат годишно се произведуваат меѓу 700 и 900 тони марихуана со исклучително добар квалитет кој им носи профит од околу 4 милијарди евра годишно на криминалните организации во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Акцијата која им нанесе огромен удар на криминалните организации од регионот кои се бавеа со трговија на дрога, ќе предизвика недостаток и ќе ја зголеми цената на дрогата како во Македонија така и во земјите каде што албанската марихуана се продаваше или пак транзитираше, пишува Вечер . Акцијата во Лазарат предизвика огромен интерес како во Албанија, така и во Македонија, Грција и Италија, земји низ кои минува и каде се продава марихуаната од ова село. Проценките се дека во Лазарат годишно се произведуваат меѓу 700 и 900 тони марихуана со исклучително добар квалитет кој им носи профит од околу 4 милијарди евра годишно на криминалните организации во регионот и во ЕУ. Во Лазарат не може да се купи еден килограм марихуана, но може да се купи еден тон секој ден во годината по цена од 500 евра па нагоре.
| | веќе видена | слични
14 копии

По петдневна пресметка со криминалните банди албанската полиција воспостави контрола врз селото Лазарат, познато како фабрика за марихуана. Во селото повеќе не се слушаат пукотници, но и понатаму продолжуваат претресите на куќите и други објекти во кои полицијата наоѓа скриена дрога. Според полициски извештаи уништени се над 23 тони марихуана и хашиш, околу 80 илјади стебла на ова растение, запленета е поголема количина на оружје, минофрлачи, снајпери, лесни и тешки митралези, антитенковски гранати, откриени четири лаборатории за преработка на дрога, уаспени петнаесетина опасни криминалци. Дел од нарко босовите сепак успеале да ѝ избегаат на полицијата. Вредноста на уништената дрога се движи од 37 до 40 милиони евра. Во акцијата на полицијата во селото, кое цели две децении беше нарекувано фабриката за марихуана, република на дрогата, мека на дрогата, беа вклучени илјада полицајци, пет оклопни и 60 други полициски возила, два хеликоптера. Во последните два дена од акцијата се вклучија и италијански ...
| | веќе видена | слични

Албанските полициски сили ја презедоа контролата врз селото Лазарат кое е центар за производство на марихуана. Во рамките на операцијата се уапсени 14 лица, осомничени за оружени напади врз полициските сили, за одгледување канабис, спречување на службени лица и за уништување на имот. Медиумите во Албанија соопштуваат дека дел од останатите кои пукаа кон полицијата се смета дека го напуштиле селото. Во меѓувреме жителите на Лазарат и понатаму самите ги палат парцелите со марихуана и складираните количини. Досега се уништени над 8о илјади корени и околу 23 тони марихуана. „Упатувам силен и јасен повик до главниот републички обвинител да се ангажира себе и сите здрави сили околу него и да се оди до крај во втората фаза од оваа операција. Тоа е расветлување и казнување на целата оваа долгогодишна криминална дејност, сè до запленување на последната валкана пара и богатство стекнати на овој начин врз грбот на обичните луѓе кои биле претворени во робови и врз грбот на цела Албанија. Овие криминалци треба да го ...
| | веќе видена | слични

Албанската полиција вчера ја презеде контролата над Лазарет, кој го имаше епитетот „прсетолнина на марихуаната“ и каде досега владееше безредие. Како што соопштува денеска полицијата, претресени се 130 куќи и други објекти во Лазарет , и запленети и уништени 23,4 тони марихуана и 81.300 садници на таа билка, како и четири лабаратории за производство на дрога. Полицијата исто така запленила и голема количина на оружје, меѓу кое биле и рачни гранати, автоматски пушки и една снајперска пушка. Уапсени се 15 припадници на локалната банда. Околу 800 полицајци се испратени оваа недела во Лазарет, 230 километри јужно од главниот град Тирана, во склоп на националната акција против дрогата. Тешко наоружани припадници на локалната банда одговорија со тешко оружје, гранати и минофрлачи. Во судирите се повредени еден полицаец и тројца селани.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 10 тони марихуана се запалени и потоа уништени во Лазарат, во Албанија, кадешто веќе три дена трае опсежна полициска акција. Во акцијата учествуваат околу 800 полицајци, кои во понеделникот тргнаа во акција во „кралството на марихуаната“, како што го нарекуваат местото Лазарат, оддалечено повеќе од 200 километри од Тирана. Дополнителни полициски сили биле упатени во Лазарат вчера, еден ден откако биле осомничени за одгледување на марихуана во текот на рацијата полицајците биле нападнати со бомби и минофрлачи и митралези. Полицијата претходно навела дека се уапсени шест лица заради учество во судирите и заради напади на една телевизиска екипа. Во Лазарат живеат околу 2200 луѓе, тоа е најголемиот центар за производство на канабис. Се верува дека годишно произведува околу 900 канабис со вредност од 4,5 милијарди иевра, што е износ кој одговара на половината од бруто домашниот производ на земјата. Изминатите недели албанските власти отворија сопфатна акција со цел искоренување на производството на ...
| | веќе видена | слични

Албанија:Полицијата презеде контрола над дилерското дувло Лазарат Албанската полиција соопшти дека заплениле огромни количини марихуана и тешко оружје што го користеа дилерите, откако воспоставија контрола над дилерското дувло – селото Лазарат во јужниот дел од земјата. Во полициското соопштение издадено денеска се наведува дека полицијата извршила претреси во 130 куќи и други објекти во селото и оти биле запленети и уништени 23,4 тони марихуана и над 81.000 садници канабис, како и четири лаборатории за производство на дрога. Во полициското соопштение се додава дека била запленета и поголема количина оружје, вклучувајќи ракетни минофрлачи, тешки митралези и снајперски пушки. Вкупно 15 лица се уапсени под сомнение дека се членови на дилерската банда. Околу 800 полицајци на почетокот на неделата беа испратени во Лазарат, село во јужна Албанија што се наоѓа на околу 230 километри јужно од престолнината Тирана во настојување на властите да се прекине со беззаконието во тоа село и да им се стави крај на ...
| | веќе видена | слични

Како што денес соопшти полицијата, претресени се 130 куќи и други згради во Лазарат, и запленети и уништени се 23,4 тони марихуана и 81.300 садници од тоа растение, како и четири лаборатории за производство на дрога. Полицијата исто така заплени и голема количина оружје, меѓу кое имало и рачни гранати, автоматски пушки и една снајперска пушка. Исто така, уапсени се 15 припадници на локална банда. Околу 800 полицајци беа испратени неделава во Лазарат, 230 километри јужно од главниот албански град Тирана, во рамки на националната акција против дрогата. Тешко вооружени припадници на локалните банди одговориле со тешко вооружување, гранати и минофрлачки оган. Во судирот повредени се еден полицаец и тројца селани.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 380 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Британската премиерка ќе ја напушти функцијата на 7 јуни, соопшти таа во обраќањето пред познатиот број 10 во Даунинг улицата, во Лондон. Таа рече дека длабоко ...
сите 217 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија: Продолжува „канабис“ војната во Лазарат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: