Одржана панихида за загинатите припадници на полицијата во „Диво Насеље“


Во Соборниот Храм Свети Никола во Куманово, денеска се одржа панихида за осумте загинати припадници на полицијата кои учествуваа во оружената пресметка во кумановско „Диво Насеље“ пред две години. Панихидата ја организираше општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ.Во престрелките животот го загубија Љубиша Аранѓеловиќ, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Жарко Кузмановски, Исамедин Османи, Сашо Самојловски, Ненад …
| | веќе видена | слични

Доколку се докаже „непресметливост“, кривичниот закон предвидува поблага казна за делата кои им се ставени на товар на обвинетите или пак Судот може да пресуди за нив лекување во психијатриска установа. Со приватен психијатар од Косово, одбраната на двајца обвинети за терористичкиот напад во кумановското Диво Насеље бара да докажува дека биле непресметливи кога пукале кон специјалците на МВР. После 2 години поминати во притвор, за прв пат одбраната спомнува дека двајцата обвинети имале лекарска белешка дека се непресметливи и не биле свесни дека со тоа што пукаат кон полицијата прават кривично дело. Адвокатите до судот доставиле белешка за наводната непресметливост на нивните клиенти. Сега обвинителството за гонење на организиран криминал ќе треба да се произнесе за овој доказ, а потоа Судот да пресече дали оваа предложена белешка потпишана од лекар од Косово, ќе биде валиден доказ. Доколку се докаже „непресметливост“, кривичниот закон предвидува поблага казна ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Презентираниот видеоматеријал не ги расчитува дилемите покренати од страна на адвокатите, ниту на осомничените во случајот Диво Насеље, изјави адвокатот на осомничените во овој случај, Артене Адеми. „Судот ќе презентира уште едно видео од обвинителството, а по паузата адвокатите и сите осомничени ќе се произнесат во врска со тоа видео. Истиот материјал не ги расчистува дилемите покренати од страна на адвокатите ниту на осомничените. Се гледа јасно дека ова видео е сечено, монтирано и ги нема главните елементи кои би ја потврдиле фактичката состојба во Куманово, односно Диво Насеље“, рече таа. „Ние ќе се спротивставиме на прифаќање на видеото како доказ, но ако судот го прифати тоа како доказ, ќе бараме да се прави експертиза на автентичноста на видеото, а ќе бараме идентификација на гласовите бидејќи многу телефонски разговори кои беа презентирани од страна на судот, од ист телефонски број, зборуваат различни луѓе“, додаде таа. „Телефонот, пак, е на непознат сопственик. Што сака да каже обвинителеството со ...
| | веќе видена | слични

Одбраната на двајца од обвинетите во случајот Диво Насељe со медицинска документација ќе докажува пред судот дека се работи за непресметливи лица, односно за лица што не можеле да ја сфатат тежината на кривичното дело што го сториле. На денешното рочиште адвокатите на судот му доставија лекарска документација од приватна ординација од Косово со која како што велат ќе докажуваат дека се работи за лица со намалена пресметливост. Во врска со овој доказ обвинителството за гонење на организиран криминал ќе треба да се произнесе, а потоа Основниот суд Скопје 1 да одлучи дали оваа предложена документација ќе биде прифатена и ќе влезе во доказниот материјал во списите на предметот.За обвинетите за кои ќе биде докажано дека се со намалена пресметливост според Кривичниот закон следува поблага казна за кривичното дело за кое се обвинуваат, а може и судот да досуди задолжително лекување во психијатриска установа.Меѓу останатите докази пред судот адвокатите предложија да биде сослушан и Шенаси Мемеди вработен во ...
| | веќе видена | слични

Со панихида за погинатите бранители и пораки за сеќавање и почит кон нивното дело, Македонија вчера одбележа две години од терористичкиот напад во кумановско Диво Насеље. Во соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово вчера се одржа панихида за осумте загинати припадници на полицијата, кои учествуваа во оружената пресметка против терористите. Панихидата ја организира општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.- Ова е втора година по ред како се организира панихида за паднатите херои од настаните на 9 мај 2015 година, да им оддадеме почит на луѓето што за оваа земја ги положија своите животи храбро, не штедејќи се себеси, давајќи им пример на сите како треба да се брани државата, како треба да се брани народот - изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски. Во престрелките животот го загубија Љубиша Аранѓеловиќ, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Жарко Кузмановски, Исамедин Османи, Сашо Самојловски, Ненад Серафимовски и Горан Стојменовиќ, кои посмртно беа одликувани со „Медал за храброст“ за покажаната исклучителна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

И по две години во кумановската населба Диво Насеље се уште има траги од вооружената пресметка, која траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници на Министерството за внатрешни работи, додека четириесетина беа тешко повредени. Во престрелката беа убиени и 10 припадници на вооружената група. Граѓаните кои што живеат на улиците каде што беше престрелката и чии куќи беа уништени, добија оштетување и речиси сите се целосно обновени. Кумановци велат дека соживотот во градот продолжи и по настаните во Диво Насеље. -Не треба да се заборави јас бев таму, крушуми летаа наоколу, тоа беше вистински тероризам. Треба да се расчисти кој е вмешан нека одговара кој не нема, меѓу луѓето нема разлика, се дружам и со Албанци со сите, кој е човек, а кој не е и брат да ми е не зборувам-вели еден кумановец. Локалната самоуправа дава поддршка на граѓанскиот сектор за изградба на спомен обележја во чест на загинатите полициски службеници. Според градоначалникот настанот не остави траги на меѓуетничкиот живот. -Уште ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По две години од вооружениот конфликт во кумановско „Диво Насеље“, животот тече нормално. Наместо, разрушени и изрешетани куќи, на улицата „Перо Илиевски“ денеска има сосема поинаква слика. Никнале нови домови, во модерен стил, кои во меѓувреме беа изградени и обновени со средства од државата и од донации од странство. Но, жителите велат, да точно е, нови се куќите, но свежи се сеќавањата на кобните настани од 9 и 10 мај.За разлика од тогаш, овој пат жителите на Диво Насеље не беа многу расположени да евоцираат спомени. Дел од нив велеа дека им паѓа тешко да се враќаат назад затоа што вооружените престрелки им ги враќаат траумите. „Децата сè уште се будат од сон и прашуваат дали надвор повторно има ‘бум-бум’, односно дали надвор повторно се пука. Сопругата ми е болна, а од тогаш постојано ја носам по лекари.Многу тешки денови, полицијата насекаде, пукотници, врисоци на жени и деца, тие два дена како да траеја цела вечност, дури сум жив ќе ги паметам. Она што нам ни се случи, не би посакал на најголемите ...
| | веќе видена | слични

Пред точно две години, рафални истрели и експлозии ги разбудија кумановци. Чадот кој се ширеше од срцето на градот го најави почетокот на дводневниот вооружен конфликт. Низ градот со молскавична брзина се прошири информацијата дека во Диво насеље се пука. Низ улиците во населбата летаа куршуми, а стравот и неизвесноста секој момент стануваа се поголеми. Што точно се случува – немаше одговори. Јавниот сервис првите три часа дури траеше пукањето емитуваше музичка програма, а тогашниот портпарол на МВР, Иво Котевски на новинарите им одговараше само дека акцијата е во тек, но без да објасни за каква акција станува збор. По неколку часа непрекинато пукање, во Куманово пристигнаа медиуми од целиот свет, а втората по големина општина во земјава осамна на насловните страни и тв екрани. Фотографиите и снимките од ова место, пред две години го обиколија светот. Но тогаш, сликата беше сосема поинаква. Вооружени полицајци ги блокираа сите влезови во населбата, од каде пак се слушаа истрели и се ширеше густ црн чад. ...
| | веќе видена | слични

Куманово, рано наутро на 9 мај, пред две години , се разбуди од истрели и експлозии. Населбата која и без тоа не е меѓу најуредните во Куманово, по оружените престрелки и полициската интервенција се претвори во урнатини, со жртви, меѓу кои осуммина полицајци и десет лица од вооружената група. Денеска, по две години, оваа населба изгледа сосема поинаку, со нови куќи и уредна инфраструктура. Но жителите велат дека нема да го заборават 9 мај 2015. Малите деца сè уште сонуваат кошмари од тогашните настани и уште прашуваат дали има уште бомби, тие не можат да го заборават тоа што го преживеаја. За да се дознае вистината, адвокатот на одбраната , Насер Рауфи, вели дека е потребна меѓународна истрага. Тој е уверен дека во инцидентот е вмешана политиката. Мислам дека овие настани се монтирани од политички причини. Случаите Монструм и Диво Насеље беа за дефокусирање на јавноста од домашните политички збиднувања. Само со меѓународната интервенција во истрагата е можно да се дознае вистината за Диво Насеље. Овој ...
| | веќе видена | слични

Политичари, сегашни и поранешни функционери ќе бидат повикани во улога на сведоци да дадат исказ во судот за случајот Диво Насеље. Ова на последното рочиште го побара одбраната на обвинетите. Тие како сведоци ќе ги повикаат Зоран Заев, Али Ахмети, Сашо Мијалков, Митко Чавков, Гордана Јанкулоска, Артан Груби и други. Дел од нив изразија подготвеност да сведочат во судскиот процес, за како што велат, вистината да излезе на виделина. Веќе две години се води судска постапка за овој случај, кој и натаму служи за политички преписки на партиите. СДСМ истакна дека овој случај треба да се расчисти на транспарентен начин со цел да излезе вистината на виделина и да се отстранат сите дилеми. Од оваа партија нагласија дека ќе побараат меѓународна поддршка за истрагата, а како што се вели, никој нема да биде изземен од одговорност доколку се потврди дека на било каков начин биле дел од инцидентот. ВМРО-ДПМНЕ ја обвини СДСМ дека е на страната на оние кои учествувале во нападот. Од оваа партија нагласија дека секогаш ќе се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одржана панихида за загинатите припадници на полицијата во „Диво Насеље“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: