Јулија Скрипал отпуштена од болница


Ќерката на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал, која заедно со нејзиниот татко беше отруена со нервен агенс е отпушена од болница. Јулија Скрипал ја напуштила болницата синоќа и од страна на британските власти била префрлена на безбедна локација од каде ќе одлучи дали ќе прифати дополнителни мерки за нејзина заштита. „Ова не е крај на нејзиното лекување но обележува важна пресвртница. Нејзиниот татко исто така добро напредува. Во петокот објавив дека повеќе не е во критична состојба, иако тој се опоравува побавно од Јулија, се надеваме дека и тој ќе може да ја напушти болницата наскоро“, изјави директорката на болницата Кристин Бланшард. Јулија и нејзиниот татко Сергеј Скрипал на 4 март беа пронајдени во бесознание на клупа во Солсбери. Истрагата утврди дека биле затруени со нервениот агенс Новичок, на влезната врата од домот на Сергеј во Салсбери. Британската влада за труењето ја обвини Русија, по што следуваше серија протерувања на руски дипломати од повеќе западни земји. Москва која отфрла било каква ...
| | веќе видена | слични

Нервниот агенс со кој биле отруени поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка, бил во течен облик, пренесува "BBC". Nerve agent used to attack Sergei Skripal was liquid, says Defra https://t.co/UTlefFqKBs — The Guardian (@guardian) April 17, 2018 Секретаријатот за животна средина, исхрана и рурални бизниси, кој го чистел теренот на кој биле пронајдени Сергеј и Јулија Скрипал, соопштил дека е пронајдена "многу мала количина" од нервниот агенс Новичок, заедно со супстанца испорачана во течна состојба. Скрипал и неговата ќерка биле пронајдени на 4. март во несвест на клупа во Солисбери во јужна Англија. За нападот со нервен агенс Велика Британија без ниеден доказ ја обвинила Москва, што Русија демантирала. Британија започнала дипломатска војна со Русија, во која се приклучиле повеќето членки на ЕУ, па уследило взаемно протерување на дипломати.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лондон, 17 април 2018 (МИА) - Нервниот агенс искористен за труење на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, бил во течна состојба и ќе бидат потребни месеци за да се отстранат сите траги од него, соопштија денеска британските власти. Според британското Министерство за животна средина, на девет места им треба „чистење од стручни лица", вклучувајќи го ресторанот што го посетиле Сергеј и Јулија Скрипал на 4 март, дента кога беа најдени во бессознание на клупа во парк во англиксиот град Салсбери. Министерството наведува дека 190 специјално обучени војници ќе им помагаат на еколозите, здравствните работници и вработени во одбраната за „чистење на Салсбери“. Според британските власти, Сергеј и Јулија Скрипал биле затруени со нервен агенс произведен во Русија, нанесен на рачката на вратата од нивниот дом. Јулија Скрипал минатата недела беше отпуштена од болницата во Салсбери, додека нејзиниот татко се уште се наоѓа на болниќко лекување.
| | веќе видена | слични

Според информацијата од истражувачки центар во Швајцарија, која го анализирал примероците коишто експертите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW) ги подигнале од местото на наводот врз семејството Скрипал во англиски Солсбери, покажуваат дека е употребен агенсот BZ, кој го поседувале армиите на САД и Велика Британија, а не се произведувал во Русија ниту во поранешниот Советски сојуз, изјави во саботата вечерта рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров зборувајќи во Москва. Лавров рекол дека под услов за доверливост Москва го добила од швајцарскиот Центар за радиолошко и хемиско-радиолошки анализи во градот Шпиц резултатот од испитувањата на примероците собрани во Солсбери. Шефот на руската дипломатија појаснил дека овие примероци биле избрани од OPCW на местото на инцидентот и испратени од експертите на OPCW во Шпиц. Швајцарските стручњаци ги завршиле истражувањата на 27-ми март. Лавров притоа цитирал извадок од документот кој швајцарските експерти го доставила до OPCW чиешто ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека во нападот врз двојниот агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија бил користен нервен агенс од западно производство. Контра обвинувањата, Лавров ги заснова врз анализа на швајцарска лабораторија. Лавров рече дека Москва добила доверливи информации од лабораторија во швајцарскиот град Шпиц, која ги анализирала примероците од нервен агенс, пронајден во Солсбери, на барање на Организацијата за забрана на хемиско оружје. Руските медиуми пренесоа дека се работи за супстанца „БЗ“ која била во составот на вооружувањата на САД, Велика Британија и други членки на НАТО, додека Русија не произведувала таква супстанца. Организацијата за забрана на хемиско оружје претходно, како што тврдеше Британија, потврди дека во нападот врз Скрипал на 4-ти март бил користен нервен агенс, меѓутоа без да прецизира чија е одговорноста за нападот. Лондон ја обвини Москва дека стои зад обидот за труење извршено со употреба на супстанцата „новичок“. Русија ги отфрли ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека добил документи од швајцарска лабораторија, која ги анализирала примероците од нервниот гас, што беше употребен при нападот на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, кои укажуваат дека агенсот е направен на Запад. – Документите укажуваат дека во примероците од Солсбери, каде се случи нападот, се наоѓаат и траги од нервниот агенс „БЗ“, кој го има во арсеналот на САД, на Велика Британија и на другите земји-членки на НАТО. Советскиот Сојуз, а потоа и Русија никогаш не разви таков нервен агенс, наведе Лавров. Тој додаде дека во извештајот од Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) никаде не се спомнува агенсот „БЗ“ и оти за тоа ќе бара објаснување од ОПЦВ. Скрипал и понатаму е во болница и неговата здравствена состојба се подобрува, додека неговата ќерка Јулија е пуштена од болница.
| | веќе видена | слични
6 копии

Британскиот советник за национална безбедност, Марк Седвил, тврди дека руските агенции пет години ги шпионирале поранешниот агент Сергеј Скрипал и ќерка му Јулија, објавила на „Твитер“ британската агенција „Прес асосејшн“. Во писмо до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, Седвил вели дека само Русија има технички средства, оперативно искуство и мотив за нападот врз поранешниот руски двоен агент и неговата ќерка.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, добил писмо со детали во врска со труењето на Сергеј и Јулија Скрипал со нервен отров. Извештајот го подготвил британскиот шеф на национална безбедност, Марк Седвел. Според извештајот, меил-адресата на Јулија Скрипал била следена 5 години, но и дека во Волгоград се произведувал нервен отров уште во времето на СССР, а се тестирал со нанесување на кваки од врати. Ова се поклопува со случајот Скрипал, бидејќи отровот е пронајден на кваките во неговата куќа. Исто така, се наведува, Русија има и тренирана специјална единица која управува со користењето на отровните гасови. Седвел додава дека Путин е добро запознаен со програмата за нервни и други типови на отрови.
| | веќе видена | слични

Со деталите за оваа афера е запознаен и генералниот секретар на НАТО , Јенс Столтенберг , преку писмо што му го испратил Британскиот шеф на национална безбедност ,Марк Седвел. Во него се наведува дека најмалку пет години бил следен меилот на Јулија Скрипал . Воедно се открива и дека нервниот отров бил призведен во лабораторија во Волгоград уште во времето на Советскиот Сојуз , а се користел и сега како дел од таен проект наречен Фолијант. Британците откриле и дека Русите го испробувале дејството на отровот на кваки од врати , што се докажува и во случајот Скрипал , каде на вратите во неговата куќа во Солсбери  е најден токму овој отров. Се открива и дека Русија тренирала специјална единица поврзана со отровни гасови на почетокот на овој век. Седвел додава и дека рускиот претседател Путин бил одлично запознаен со програмата за нервни и други отрови .
| | веќе видена | слични

На конференцијата посветена на случајот Сергеј и Јулија Скрипал, еден бугарски новинар ја поздрави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, со зборовите кои ја оставиле во шок. Новинарот ја поздравил Захарова со зборовите “Скрипал воскресе”, што таа го оцени како лош коментар. “Тоа е неприкладно”, рече Захарова. Инаку, поздравот на бугарскиот новинар алудирал на фактот дека британските власти неодамна објавија дека поранешниот двоен шпион, Сергеј Скрипал, кој заедно со својата ќерка Јулија бил отруен на 4. март во Солисбери, Англија, сега е подобро и неговата здравствена состојба се поправа. Јулија неодамна беше пуштена од болница, а како што пренесоа медиумите, одбила помош од руската амбасада. Bulgarian journalist greets Representative of Russian MoF: “Skripal has risen” pic.twitter.com/98vbEbINGv — Mikhail Golub (@golub) April 12, 2018
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јулија Скрипал отпуштена од болница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: