МИЛЕВСКИ ГИ СОБИРА МЛАДИТЕ: Новата генерација на четиридневни тренинзи


Фудбалерите што ќе бидат дел од квалификациски циклус ќе имаат собир Селекторот на репрезентацијата на Македонија до 21 година, Благоја Милевски, денеска ги собира фудбалерите што ќе бидат дел од националниот тим во следниот квалификациски циклус. Момците на кои се смета во следниот период ќе имаат можност да ги покажат квалитетите и да потврдат дека ќе можат да го повторат успехот што го постигнаа играчите што веќе се пласираа на Европското првенство во Полска. Составот нема да биде комплетен бидејќи има и повредени играчи, но дефинитивно Милевски ќе има на располагање одлични фудбалери меѓу кои и неколку што настапуваат надвор од Македонија. Овие играчи ќе ги има на тренинг до недела кога ќе биде одигран тренинг-натпревар, така што ќе може на дело да се увери во квалитетите на сите играчи. СОСТАВ ЗА МЛАДИНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ГОЛМАНИ: Филип Илиќ (Гандзасар, Ерменија), Боби Целески (Македонија Ѓ.П.). ОДБРАНА: Давид Атанасковски (Академија Пандев), Нехар Садики (Работнички), Костадин Чешмеџиев (Македонија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На само девет дена до дебито на Европското првенство за фудбалери до 21 година, македонската селекција засилено се подготвува за најголемиот испит. Под будното око на Боби Милевски, фудбалерите работат напорно на скопското сонце. Плејмејкерот на Ујпешт, Енис Барди не стравува од никого, напротив смета дека само да бидат здрави нашите фудбалери имаат шанси против секој ривал. – Важно е да сме сите здрави, работиме секојдневни и мислам дека во добра форма ќе отпатуваме во Полска. Дај Боже да продолжиме каде што застанавме минатата година. Докажавме дека можеме да играме против Франција, па зошто да не играме против Шпанија, Португалија и Србија. Само да бидеме здрави и живи, па ќе се надигруваме – смета Барди. Македонската селекција на 12 јуни околу пладне ќе отпатува за Полска со чартер лет, а своја база ќе има во Сопот. Натпреварите од групната фаза момците на Милевски ќе ги играат во Гдиња и Бидгошч.
| | веќе видена | слични

Настапот на неколку талентирани играчи на претстојното Европско првенство (ЕП) во Полска за фудбалери до 21 година (16-30 јуни) е неизвесен, поради притисокот со кој се соочуваат од страна на нивните клубови, чии водечки луѓе и тренери сметаат дека тие веќе се ѕвезди со квалитет што го надминува турнирот на младите селекции. Клубовите сега бараат нивните играчи да го избегнат натпреварувањето, кое во минатото послужи за афирмација на голем број познати фудбалери, како што се, Луис Фиго, Фабио Канаваро, Андреа Пирло, Петр Чех, Хуан Мата, Тјаго Алкантара и други.Со проблеми се соочуваат и ривалите на Македонија во групата Б, Србија и Шпанија. Според последните информации, Србија ќе настапи без Сергеј Милинковиќ-Савиќ (22), еден од носителите на играта, поради противењето на неговиот клуб, италијански Лацио, кој наводно го искористил правилото на ФИФА за да стави вето на учеството на играчот за врска на ЕП, бидејќи турнирот не се игра во термин за официјални мечеви, кој завршува на 12 јуни. Засега не е познато ...
| | веќе видена | слични

Младинската репрезентација на Македонија важи за најголем аутсајдер на претстојното Европско првенство за играчи до 21 година, според коефициентите што се објавени од страна на светските обложувалници. „Бет 365“ ги објави квотите за ЕП за младинци во Полска, при што нашите фудбалски надежи се последнопласирани на ранг-листата. Конкретно, коефициентот за Македонија изнесува 50, па за едно вложено евро на успех на „црвено-жолтите“ би добиле 50 евра. Главен фаворит за европската круна на претстојниот европски шампионат е селекцијата на Германија, за која коефициентот изнесува 2,75. Шпанија, која е прв ривал на нашата селекција во Полска, е втор фаворит со квота три, а за силата на нашата група доволно говори фактот дека Португалија е трет фаворит за златото, со квота седум. Македонија својот прв натпревар на Европското Првенство во Полска ќе го игра на 17 јуни, против „црвената фурија“. ЛИСТА НА ФАВОРИТИ НА „БЕТ 365“ Германија 2,75 Шпанија 3 Португалија 6 Италија 7 Англија ...
| | веќе видена | слични

Младата фудбалска репрезентација на Македонија без проблеми ги спроведува подготовките за настапот на ЕП во Полска. Здравствениот билтен е поволен и сите до еден очекуваат добар настап на првото континентално првенство за Македонија Списокот на играчи е комплетиран на 24 и селекторот Милевски со своите соработници се обидуваат да ги подготват фудбалерите за тешките исцрпувачки натпревари во Полска. За само 7 дена од 17-23-ти јуни ќе се одиграат три средби со Шпанија, Србија и Португалија. Еден од столбовите во нашата игра е Енис Барди кој еден од најдобрите играчи во Унгарското првенство. Македонија го освои првото место во квалификациската група пред Франција која се смета за една од најсилните европски селекции. За Барди игрите против оваа репрезентација се репер за начинот на кој треба да им се спротиставиме на нашите противници во Полска. Младата селекција во Македонија ќе се подготвува до 12-ти јуни кога околу пладне со чартер ќе отпатува за Полска каде ќе продолжат подготовките до првиот ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година со полна пареа се подготвува за Европското првенство во Полска оваа лето. Тренерот Благоја Милевски и играчите почнале детално да ги анализираат своите противници од групата Б – Шпанија, Србија и Португалија. „Секој ден работиме интензивно за да ù парираме на Шпанија на првиот натпревар. Се концентрираме за првиот натпревар и ќе видиме како ќе течат работите. Сите сме здрави што е најважно и се надеваме ќе продолжиме таму каде што ги завршивме квалификациите.“ – изјави Енис Барди- играч на У 21 Македонија По сè изгледа Милевски и младите играчи нашле начин како да ја изненадат Шпанија. Се фокусираат на физичката подготвеност и брзото реагирање на теренот, со што би му вршеле притисок на противникот. „Повеќе работиме на експлозивноста и агресивноста на теренот бидејќи Шпанија е репрезентација кон која треба да играме брзо и верувам дека овие тренинзи ќе ни помогнат да ја подобриме експлозивноста и да бидеме агресивни.“ – вели Барди Барди верува дека и ...
| | веќе видена | слични

Младата македонска фудбалска репрезентација за играчи до 21 година влегува во завршната фаза од подготовките за премиерниот настап на еден државен тим кој првпат ќе заигра на завршница од ЕП. Избраниците на селекторот Благоја Милевски се во комплетен состав и полни со верба дека можат да го продолжат победничкиот од и во групата на ЕП во Полска каде што за противници ќе ги имаат Шпанија, Србија и Португалија. „Црвено-жолтите“ за дебито на ЕП се изборија како првопласирани во квалификациската група, каде што фаворит беше Франција. Ривалите Шпанија и Србија иако имаат освојувано европски и светски титули до Полска стигнаа преку бараж-мечеви. Португалија е актуелен вицепрвак во оваа конкуренција. Предизвикот за македонските надежи е голем. - Самодовербата ќе биде најсилниот адут и на Европското првенство. На располагање се истите фудбалери кои одиграа одлични квалификации. Нема речиси да менуваме ништо во нашиот пристап во играта. Желбата да се прикажеме во најдоброто издание е максимална кај сите - порачува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Младата фудбалска репрезентација на Србија прва патува за Полска од четирите репрезентации, кои се во тешката Б група за Европското првенство за играчи до 21 година. Популарните „Орли" денеска тргнаа на пат кон Бидгошч, а веднаш по нив утре во истиот град ќе пристигнат и Португалците. Во оваа група се и нашите фудбалски херои, избраниците на Благоја Милевски, а Македонија на средба со историјата ќе патува на 12. јуни каде ќе бидеме сместени во Сопот, а ќе играме во Гдиња два меча и еден во Бидгошч. Интересно е што Шпанците со нас играат на 17. јуни, а за Полска ќе патуваат само два дена претходно на 15. јуни, Шампионатот почнува на 16. јуни со натпреварот меѓу актуелниот шампион Шведска и Англија од 18 часот, а потоа меѓусебе ќе играат и домаќинот Полска со Словачка. Следниот ден се два натпревари од нашата Б група, а премиерата е за Португалија и Србија од 18 часот. Од 20,45 часот Македонија ќе дебитира на европските шампионати во меч против Шпанија.
| | веќе видена | слични

Младата репрезентација на Македонија од денеска во комплетен состав ги продолжи подготовките за Европското првенство во Полска, со приклучувањето на членот на јапонската Јокохама, Давид Бабунски. За Бабунски е задоволство, како што ни изјави, што оваа селекција на Македонија сега се подготвува за големиот настан во Полска во момент кога очигледно се чувствува силен позитивен спортски набој во земјава… „Секогаш кога доаѓам на собир на репрезентацијата се чувствувам прекрасно. Сега сум уште помотовиран затоа што се подготвуваме за еден толку голем настап како Европското првенство. Пресреќен сум што ги гледам сите соиграчи, што гледам дека постои истиот оној мотив за успех како и претходно“ – ни изјави Бабунски по денешниот тренинг на тренинг центарот „Петар Милошевски“, и веднаш дополнувајќи обземен и од прославата на европската шампионска титула на РК Вардар. „Среќен сум и што гледам дека нешто позитивно ни се случува во Македонија на спортски план, во повеќе спортови. Гледам и чувствувам една победничка ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на младата фудбалска репрезентација на Македонија за играчи до 21 година, Благоја Милевски, го комплетира списокот со фудбалери кои ќе патуваат на Европското првенство (ЕП), од 16 до 30 јуни во Полска. Милевски на ЕП во Полска ќе поведе 24 фудбалери, од кои тројца голмани.На првичниот список од 17 играчи сега се додадени седуммина. Трет голман на списокот на Милевски е Филип Илиќ, а повикани се и Елиф Елмас, Тихомир Костадинов, Јован Попзлатанов, Петар Петковски и Алекса Амановиќ, како и најмладиот во овој состав, Давор Здравковски (17), за кој селекторот рече дека игрите и односот му го обезбедиле повикот во генерацијата на поискусните колеги.Македонија првпат во историјата оствари пласман на една ваква манифестација како ЕП, притоа низ игрите во квалификациите успеа да елиминира репрезентација од калибарот на Франција, поранешен шампион во оваа конкуренција од 1988 година и сега полна со ѕвезди.Во Полска ЕП ќе се игра во шест града, Лубин, Киелце, Гдинија, Бидгошч, Краков и Тичи. Македонија е во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 252 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 233 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 185 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Пендаровски ги повике граѓаните во недела, на 21 април, со својот глас  за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава Со ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МИЛЕВСКИ ГИ СОБИРА МЛАДИТЕ: Новата генерација на четиридневни тренинзи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: