Дик Марти ќе ги разведе ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ?

Еден ден пред денешното гласање за извештајот за шверц на човечки органи од известувачот на Советот на Европа (СЕ), Дик Марти, останува нејасно како ќе се изјаснат претставниците во рамки на македонската делегација во СЕ од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Александар Николовски и Игор Ивановски. Повеќе од извесно е дека Ермира Мехмети од ДУИ ќе гласа „против“. Претставниците на двете најголеми политички партии во земјава од македонскиот блок, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во рамки на тричлената македонска делегација во Советот на Европа (СЕ), до последен момент тактизираат дали на денешната зимска сесија на Собранието на СЕ во Стразбур ќе гласаат „за“ или „против“ предлог-резолуцијата врз основа на извештајот на известувачот Дик Марти за шверц на човечки органи во Косово. За разлика од нив, албанскиот партнер во владата - ДУИ, јасно даде до знаење дека во најстарата политичка организација во Европа ќе се спротивстават на оваа предлог-резолуција, која ја инкриминира групата на ОВК од Дреница, чиј шеф бил косовскиот премиер Хашим ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Брисел- Мисијата на Европската унија на Косово - ЕУЛЕКС му испрати две писма на специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти, кој неодамна објави извештај во кој го обвинува косовскиот премиер Хашим Тачи за нелегална трговија со оружје, луѓе и човечки органи. Во писмата од него се бара да поднесе судски издржливи докази за своите тврдења, изјави портпаролот на Европската комисија во Брисел. На прашањето да даде коментар на обвиненијата кон Тачи, портпаролот истакна дека ЕУЛЕКС со овој проблем се занимава од гледна точка на ЕУ. "Извештајот на Марти е мошне сериозно прифатен од страна на ЕК", додаде портпаролот, но напомена дека такви документи можат да имаат одреден ефекти, само доколку бидат претставени соодветни правни аргументи.
| | веќе видена | слични

Мисијата на Европската Унија на Косово (ЕУЛЕКС) испратила две писма до специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, во кои од него се бара да поднесе судски издржливи докази за тврдењата изнесени во извештајот, во кој косовскиот премиер Хашим Тачи го обвинува за нелегална трговија со оружје, луѓе и човечки органи - Ние ќе преземеме истрага против кого било ако се достават доволно докази, кои можат да се прифатат од судот како сериозни криминални дејства - изјавила Маја Кочијанчиќ, портпаролката на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон. На прашањето да даде коментар за обвиненијата кон Тачи, портпаролката истакнала дека ЕУЛЕКС со овој проблем се занимава од гледна точка на ЕУ. - Извештајот на Марти е мошне сериозно прифатен од страна на ЕК, но такви документи може да имаат одредени ефекти, само доколку бидат претставени соодветни правни аргументи - додала Кочијанчиќ. По усвојувањето на резолуцијата и извештајот на Марти во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), вршителот ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, смета дека неговиот извештај за трговијата со човечки органи на Косово би можело да остане само мртви зборови на хартија, пренесува новинската агенција Бета. “На Балканот, доколку станува збор за некој висок функционер во политиката или е високо во криминалната хиерархија, никогаш нема сведоци“, изјави Марти и додаде дека сведоците се плашат за својот живот и за животите на нивните фамилии. Тој додаде дека го шокирало тоа што неговиот извештај предизвика скандал, а убиствата на сведоците во последните години биле проследени со општа рамнодушност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, за британскиот инфромационене сервис BBC изјави дека неговиот извештај за трговијата со органи на Косово, би можел да остане мртва буква на хартија „Штом станува збор за процес за некој на висока политичка функција или во високите криминални кругови, констатираме дека едноставно нема сведоци“, вели Дик Марти . Тој додаде дека „сведоците и нивните семејства“ се заплашуваат, а имало случаи и на убиства на сведоци. Марти рече дека најмногу го шокирал фактот дека неговиот извештај „предизвикал скандал, додека убиствата на сведоците што се случувале последните години биле проследени со општа рамнодушност“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека Парламентарното собрание на СЕ (ПССЕ), усвојувајќи ја со огромно мнозинство резолуцијата за трговија со органи на Косово и во Албанија, испрати важна порака до сите институции, кои сега сите узвоени препораки треба да ги преточат во дела. - Извештајот за трговијата со органи е „вперување со прст“ и сега на потег се правосудните органи и политичките власти кои треба да реагираат, истакна Марти. Тој додаде дека и покрај тоа што по деликатната, тешка и сложена работа за составување на извештајот очекувал поддршка од ПССЕ, бил пријатно изненаден од „толку јасниот резултат од гласањето“. - Морам да кажам дека бев пријатно изненаден. Мислам дека станува збор за важна порака, упатена од ПССЕ, и покрај сите критики и напади врз мојот извештај. Сметам дека толку големо мнозинство гласови за извештајот покажува колкава е поддршката што ми ја дава ПССЕ, со што е испратена важна порака до сите институции, кои сега вистински треба сите усвоени препораки ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека ЕУЛЕКС, каков што е денес, е немоќен да ја истражи трговијата со човечки органи и затоа треба да се создаде ад хок структура, која би била основана посебно за истрагата на овој случај и која ќе се наоѓа надвор од Косово. Марти во интервју за франкфуртскиот весник „Вестима“ истакна дека постои опасност се да се заврши на поддршка на неговиот извештај. - Потребно е да биде создадена една правосудна структура ад хок, основана посебно за истрагата на трговијата со органи, која би се наоѓала надвор од Косово и која ќе има право да применува мерки што ќе ги штитат сведоците и нивните семејства, не само за време на процесот туку и по него. Сведоците имаат толку многу работи да кажат, но стравуваат доколку биде откриен нивниот идентитет, додаде Марти. - ЕУЛЕКС, онака како што е приморан да работи денес и како што е организиран, не верувам дека може да спроведе истрага на сериозен начин. Всушност, ако се погледнат државните судства и меѓународното ...
| | веќе видена | слични

Дик Марти вели дека работи во согласност со својата совест Парламентарното собрание на Советот на Европа вчера усвои три резолуции за западниот Балкан: за заштита на сведоците, соработката во казнувањето на воените злосторници и регионалното помирувањево. Известителот Жан Шарл Гардето рече дека мора да се обезбеди постојана заштита на сведоците, што е, вели тој, единствен начин за изнаоѓање на вистината за судирите во поранешна Југославија. Претходно, Собранието го усвои извештајот на Дик Марти за нехуманиот однос и трговијата со органи на Косово, со кој се бара истрага за неговите наводи. Но сега се поставува прашањето кој треба да ја води истрагата. Опасности Во интервју за БиБиСи на српски, Дик Марти предупреди на опасноста неговиот извештај, и покрај огромната поддршка, да остане само на хартија: -„Доколку се погледаат националните но и меѓународното правосудство во регионот - тие структури не беа способни да ги заштитат ...
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот пратеник Дик Марти, автор на извештајот, кој го поврзува актуелниот премиер на Косово Хашим Тачи со наводниот шверц со човечки органи на крајот од 90-тите години, побара сведоците да бидат ставени под посебна заштита. Марти е убеден дека сведоците ќе зборуваат ако се заштитени на ефикасен начин. - Зборував со директните сведоци, кои се плашат да сведочат, но сум убеден дека тие ќе проговорат ако им бидат дадени гаранции за нивната безбедност, рече Марти во интервју за српската државна телевизија. Тој го поздрави усвојувањето на извештајот на пратеникот од Монако, Жан-Шарл Гарда за заштита на сведоците на Балканот во Стразбур од страна на Парламентарното собрание на Советот на Европа. - Овој извештај ја нагласува важноста на заштитата на сведоците, истакна Марти, додавајќи дека овој извештај е усвоен со огромно мнозинство од Парламентарното собрание на Советот на Европа. Пред тоа беше усвоен извештајот на Марти, кој ги поврзува поранешните раководители на Ослободителната војска на Косово, ...
| | веќе видена | слични

- Извештајот за трговијата со органи е „вперување со прст“ и сега на потег се правосудните органи и политичките власти кои треба да реагираат, истакна Марти. Тој додаде дека и покрај тоа што по деликатната, тешка и сложена работа за составување на извештајот очекувал поддршка од ПССЕ, бил пријатно изненаден од „толку јасниот резултат од гласањето“. - Морам да кажам дека бев пријатно изненаден. Мислам дека станува збор за важна порака, упатена од ПССЕ, и покрај сите критики и напади врз мојот извештај. Сметам дека толку големо мнозинство гласови за извештајот покажува колкава е поддршката што ми ја дава ПССЕ, со што е испратена важна порака до сите институции, кои сега вистински треба сите усвоени препораки да ги спроведат на дело, нагласи специјалниот известувач на СЕ. Марти изјави дека како главен виновник за злосторството ја издвоил „Дреничката група“, за да не се добие впечаток да се криминализира целата Ослободителна војска на Косово (ОВК), иако „криминалниот елемент извлекол корист“ од оваа паравоена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска вели ќе ја ...
сите 166 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дик Марти ќе ги разведе ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: