Ќе се залагаат за сојуз со Русија: Партијата на Бачев се прекрсти во „Единствена Македонија“


6 копии

Народно движење за Македонија се преименува во Единствена Македонија, ќе се залагаме за Сојуз со Русија и членство во Еворазиската унија Во изјава за медиумите, претседателот на партијата, проф. д-р Јанко Бачев рече: – „Централниот комитет како највисоко одлучувачки орган на партијата меѓу два конгреса, денес донесе одлуки од историски карактер за партијата. Прво, ЦК донесе одлука за целосно ребрендирање и во иднина партијата наместо Народно движење за Македонија ќе биде со називот Единствена Македонија. Второ, реконструкција на Извршниот комитет на партијата, во кој, меѓу останатите, ќе членуваат и проф. д-р Стефан Влахов Мицов, кој истовремено ќе биде и заменик претседател на партијата, Драган Угриновски, претседател на Македонското патриотско здружение „Тврдокорни„ кое гледаме дека е мета на одредени структури во државата со обидот за наменско промовирање на паралелно здружение со ист назив, но, како што гледате вистинското здружение Тврдокорни е денеска тука, Зоран Јованчев претседател на Здружението ...
| | веќе видена | слични

Денеска во Владата иницираме повлекување на барањето за членство на Македонија во ЕУ, што македонската влада го поднесе до Советот на ЕУ во 2004 година, изјави претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев.– Пред шест дена во Собранието поднесовме Одлука за повлекување на Одлуката за членство во НАТО што ја донесе Собранието на 23 декември 1993. Денеска во Владата иницираме повлекување на Барањето за членство на Македонија во ЕУ што македонската влада го поднесе до Советот на Европската Унија на 22 март 2004 во Даблин, Република Ирска. Ова е во согласност со желбите на македонскиот народ и еден дел од малцинствата во земјата кои не сакаат членство во ЕУ и не ја гледаат својата иднина во ЕУ. Особено сакам да потенцирам дека се лажни анкетите што наменски се сервираат во јавноста дека народот сака во ЕУ. Напротив, членството на Македонија во ЕУ во изминатите 27 години го посакуваат само политичките елити во државата, кои, во стилот на некогашната Римска империја, откако претходно ќе бидат длабоко ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Од политичката партија Единствена Македонија преку соопштение наведуваат дека се длабоко изненадени од определбата на Заев за повторно враќање на штетната тактика на екстремна кооперативност во спорот за името која, како што велат оттаму, ја применувал поранешниот претседател, Киро Глигоров. „Глигоров во спорот за името по налог на странците брзопотезно се согласи со промена на Уставот во 1992, промена на името во 1993, промена на знамето во 1995, мислејќи дека така ја импресионира европската јавност, но Македонија повратно немаше никаква корист иако практично ги потроши клучните адути во спорот за името“, наведуваат од Единствена Македонија. Како што истакнуваат оттаму, во Давос Заев тргнал по стапките на Глигоров и брзопотезно се согласил за промена на името на аеродромот и автопатот, а за возврат добил отворено мајтапење од грчкиот премиер Ципрас, кој ќе се смилувал и ќе покажел добра волја. „Заев на своевиден начин призна дека сме грешеле во изминатите 27 години со инсистирањето да бидеме Македонци“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Единствена Македонија“ е длабоко изненадена од определбата на Заев за повторно враќање на штетната тактика на екстремна кооперативност во спорот за името што ја применуваше поранешниот претседател Киро Глигоров. Да потсетиме, Глигоров во спорот за името по налог на странците брзопотезно се согласи со промена на Уставот во 1992, промена на името во 1993, промена на знамето во 1995, мислејќи дека така ја импресионира европската јавност, но, Македонија повратно немаше никаква корист иако практично ги потроши клучните адути во спорот за името. Вчера, во Давос, Швајцарија, Заев тргна по стапките на Глигоров и брзопотезно се согласи за промена на името на аеродромот, автопатот… а за возврат отворено мајтапење од грчкиот премиер Ципрас кој ќе се смилувал и ќе покажел добра волја штом Заев на своевиден начи призна дека сме грешеле во изминатите 27 години со инсистирањето да бидеме Македонци. Значи, од Македонија повторно отстапки и спремност за промена на името, а од Грција добра волја. Оттука, кога Заев веќе ...
| | веќе видена | слични

Единствена Македонија соопшти дека е длабоко изненадена од определбата на премиерот Зоран Заев за повторно враќање на штетната тактика на екстремна кооперативност во спорот за името што ја применуваше поранешниот претседател Киро Глигоров.„Глигоров во спорот за името по налог на странците брзопотезно се согласи со промена на Уставот во 1992, промена на името во 1993, промена на знамето во 1995, мислејќи дека така ја импресионира европската јавност, но, Македонија повратно немаше никаква корист, иако практично ги потроши клучните адути во спорот за името.Вчера, во Давос, Швајцарија, Заев тргна по стапките на Глигоров и брзопотезно се согласи за промена на името на аеродромот, автопатот... а за возврат доби отворено мајтапење од грчкиот премиер Ципрас кој ќе се смилувал и ќе покажел добра волја штом Заев на своевиден начин призна дека сме грешеле во изминатите 27 години со инсистирањето да бидеме Македонци. Значи, од Македонија повторно отстапки и спремност за промена на името, а од Грција добра волја“, се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Единствена Македонија“ и македонскиот народ се длабоко вознемирени од погубното залагање на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за концептот на една алтернатива наречен НАТО и ЕУ, кој опфаќа промена на името и идентитетот, па амин за влез во овие евро-атлантски фашизоидни и геноцидни организации, соопштуваат од „Единствена Македонија“. „Дотолку повеќе, не толку одамна, Русија на отворена сцена јасно порача дека е спремна да понуди алтернативи за балканските земји. Во оваа насока „Единствена Македонија“ бара од Заев, Иванов и од Мицкоски на средбата в сабота да не разговараат за предлозите на Метју Нимиц за обезличување на Македонија и Македонците, туку да договарат радикален пресврт во спорот за името. Оттука, „Единствена Македонија“ ги повикува Иванов, Заев и Мицкоски да се охрабрат и в сабота да прогласат дека проблемот за името од политичко-дипломатски терен се префла на правен терен и во иднина Македонија фокусот го насочува кон Обединетите нации бидејќи внимателната анализа на меѓународното право и правото на ОН ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Партијата на Јанко Бачев со ново име Единствена Македонија, денес во Собранието поднесе Иницијатива за донесување на Одлука за повлекување на Одлуката за стапување на Република Македонија во членство во Северно-атланската договорна организација – НАТО, што ја донесе Собранието на седницата одржана на 23 декември 1993. „Денеска во Собранието поднесовме Иницијатива за донесување на Одлука за повлекување на Одлуката за стапување на Република Македонија во членство во Северно-атланската договорна организација – НАТО, што ја донесе Собранието на седницата одржана на 23 декември 1993. Според собраниското право, претседателот на Собранието треба да ја достави Иницијативата до сите пратеници од кои очекуваме пратеник или пратеничка група да ја процесуира оваа Иницијатива. Го предупредуваме Талат Џафери да не помислува да постапи како нашиот Предлог-закон за амнестија на бранителите кога на три пати ни ги враќаше материјалите поради фуснотата што ја има и оваа наша Иницијатива дека не го признаваме за претседател до ...
| | веќе видена | слични

„Единствена Македонија ќе се залага за радикален пресврт во македонската политика со повлекувањето на актите за прием на Македонија во НАТО и ЕУ, со барање за членство на Македонија во Евроазиската економска унија и за стратешко партнерство со Русија“, изјави Јанко Бачев, претседател на партијата Народно движење за Македонија, која со одлука на Централниот комитет, се ребрендирала со новото име – Единствена Македонија, пренесува Гласот на Америка . Иако и НДМ и ребрендираната Единствена Македонија (чие име кореспондира со Серуската политичка партија – Единствена Русија на Димитриј Медведев и Владимир Путин во Русија) се маргинални партии на македонската политичка сцена, настапот на раководството на оваа партија е прво официјално барање за радикални промени во надворешната политика на Македонија, и прво и официјално разногласие во досегашниот партиски консензус околу евроатлантските интеграции на Македонија, односно, околу заложбите за исполнување на условите за прием во НАТО и ЕУ. Единствена Македонија го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Партијата на Јанко Бачев наместо Народно движење за Македонија ќе биде со називот Единствена Македонија, информираа денеска од таму. – Реконструкција на Извршниот комитет на партијата, во кој, меѓу останатите, ќе членуваат и проф. д-р Стефан Влахов Мицов, кој истовремено ќе биде и заменик претседател на партијата, Драган Угриновски, претседател на Македонското патриотско здружение „Тврдокорни„ кое гледаме дека е мета на одредени структури во државата со обидот за наменско промовирање на паралелно здружение со ист назив, но, како што гледате вистинското здружение Тврдокорни е денеска тука, Зоран Јованчев претседател на Здружението „Македонија и Русија„ – МИР, Вангел Симев универзитетски професор и поранешен пратеник кој останува запишан во македонската историја со гласањето против штетните договори во Собранието вклучувајќи го и капитулантскиот рамковен договор во 2001, Игор Јорданов приватен бизнисмен и Ацо Николовски исто така приватен бизнисмен. Новоизбраните членови, заедно со останатите членови ќе го ...
| | веќе видена | слични

„Единствена Македонија“, по теркот на „Единствена Русија“, е името на новата партија која од денес се најави како нов политички субјект на македонската политичка сцена. Централниот комитет на „Народно движење за Македонија“, одлучило денеска новата партијата да се преименува во „Единствена Македонија“ која ќе се залага за сојуз со Русија и за членство во Евроазиската унија.. Стефан Влахов Мицов, ќе биде заменик претседател, а за членови на извршниот комитет се избрани Драган Угриновски од Македонското патриотско здружение „Тврдокорни“, Зоран Јованчев претседател на Здружението „Македонија и Русија“ – МиР, Вангел Симев универзитетски професор и поранешен пратеник, како и бизнисмените Игор Јорданов и Ацо Николовски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 144 | | | веќе видена

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на ...
сите 242 | | | веќе видена

Охрид, 16. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ...
сите 208 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 130 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе се залагаат за сојуз со Русија: Партијата на Бачев се прекрсти во „Единствена Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: