Спасени сите 52 патника од водите кај Антарктикот

Спасени сите 52 патника од водите кај Антарктикот Сите 52 патници од рускиот туристички брод во водите кај Антарктикот денеска се префрлени со хеликоптер и сега се на сигурно во австралискиот борд „Аврора Австралиска“, соопштија спасувачите. „Аврора Аврстралиска“ ја извести АМСА дека сите 52 патници од бродот „Академик Шокалскиј“ сега се префрлени на Аврора, соопшти Канцеларијата на австралиската поморска безбедност АМСА, јавија агенциите. Претходно, во текот на денот сите агенции јавија дека нема надеж оти денеска ќе бидат спасени патниците и членовите на екипажот од насуканиот руски туристички брод, кои се наоѓаат во водите на Антарктикот од 25 декември и оти операцијата за спасување е одложена поради смрзнатиот дожд и ветерот. Иако претходно беше најавено дека спасувачката операција ќе започне, АМСА соопшти дека условите се погодни и дека нема да се случи ништо од планираното префрлување на патниците од кинескиот мразокршач со мал брод до „Аврора Австралиска“, објави тасманискиот локален сајт Меркуси ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Австралискиот мразокршач со 52 патници, преземени од бродот окован во мраз на Антарктикот, денеска го продолжи патот кон дома, оставајќи ги зад себе другите два мразокршачи и натаму заробени во мразот. Аурора Аустралис ќе ја продолжи прекинатата задача за снабдување со залихи на австралиските бази на Антарктикот пред враќањето во средината на јануари во австралиската островска држава Тасманија, со спасените научници, новинари и туристи. Вчера беше објавено дека кинескиот мразокршач „Снежен змеј“, кој замина во мисија на спасување на насуканиот руски истражувачки брод „Академик Шокалски“ во ледените води на Антарктикот, и самиот остана заробен во мразот. Сите 52 научници, туристи и новинари од рускиот брод, во меѓувреме се евакуирани со хеликоптери во сигурните води до австралискиот владин брод „Аурора“, додека кинескиот мразокршач вчера соопшти дека му е оневозможено движење поради големиот мраз и оти му е неопходна помош за да се извлече од замрзнатите води.
| | веќе видена | слични
10 копии

Кинескиот мразокршач „Снежен змеј“, што вчера ги евакуира патниците од рускиот истражувачки брод „Академик Шокалски“ кои девет дена беа заглавени во мразот крај Антарктикот, и самиот западна во ледена замка, соопшти денеска Австралиската служба за поморска безбедност. Кинескиот брод синоќа ги префрли евакуираните 52 патници на австралискиот мразокршач „Аурора Аустралис“, по што и самиот западнал во проблеми со мразот. Поради ова, Австралиската служба за поморска безбедност му наредила на бродот „Аурора Аустралис“ да остане на местото и доколку биде потребно да му укаже помош на кинескиот мразокршач. Во моментов нема непосредна опасност за „Снежниот змеј“.
| | веќе видена | слични

Кинескиот кршач на мраз што ги презеде патниците на заглавениот брод на Арктикот, сега самиот е заглавен во мраз. Сите 52-ца патници на рускиот истражувачки брод кој беше заглавен во мраз повеќе од една недела на Антарктикот беа воздушно пренесени на безбедно во четвртокот, но сега има загриженост дека кинескиот брод инволвиран во спасувањето исто така е заглавен. Во петок, екипажот на кинескиот кршач на мраз Сноу Драгон, кој го обезбеди хеликоптерот во спасувачката операција, кажа дека не е сигурен во способноста на нивниот брод да се движи низ дебелиот мраз во водата заради што неколку дена останува на местото каде што е. Австралиските поморски власти велат дека австралискиот кршач на мраз Аурора Аустралис, чија задача е да ги пренесе патниците назад во Австралија, добил упатства да остане привремено во областа во случај на Сноу Драгон да му треба помош. Властите велат дека екипажот на кинескиот брод ќе се обиде да го пробие патот до отворени води рано во сабота кога плимата ќе биде поповолна.
| | веќе видена | слични

На кинескиот мразокршач "Снежен Змеј" кој деновиве замина во мисија за спасување на рускиот истражувачки брод "Академик Шокалски" сега му е неопходна помош. Сите 52 научници, туристи и новинари од рускиот брод во меѓувреме биле евакуирани со хеликоптер во сигурни води на австралискиот владин брод "Аурора", додека кинескиот мразокршач денес пратил порака дека движењето му е оневозможено поради дебелиот мраз, пренесува агенцијата AFP. Бродот "Академик Шокалски" во замрзнатите води на Антарктикот се наоѓа уште од 24 декември.
| | веќе видена | слични

Бродот "Академик Шокалски" останал заробен во мразот од 24. декември, а на кинескиот мразокршач, чиј екипаж имал намера прв да дојде во помош, сега му е неопходна помош да се извлече од замрзнатите води. Кинескиот мразокршач "Снежен Змеј" кој заминал во мисија за спасување на рускиот истражувачки брод "Академик Шокалски" во замрзнатите води на Антарктикот, и самиот останал заробен во мразот, и не се движи со денови. Сите 52 научници, туристи и новинари од рускиот брод во меѓувреме биле евакуирани со хеликоптер во сигурни води на австралискиот владин брод "Аурора", додека кинескиот мразокршач денес пратил порака дека движењето му е оневозможено поради дебелиот мраз, пренесува агенцијата AFP. "Академик Шокалски" останал заробен во мразот од 24. декември, а на кинескиот брод, чиј екипаж имал намера прв да дојде во помош, сега му е неопходна помош да се извлече од замрзнатите води.
| | веќе видена | слични

Кинескиот брод синоќа ги префрли евакуираните 52 патници на австралискиот мразокршач „Аурора Аустралис“, по што и самиот западнал во проблеми со мразот. Поради ова, Австралиската служба за поморска безбедност му наредила на бродот „Аурора Аустралис“ да остане на местото и доколку биде потребно да му укаже помош на кинескиот мразокршач. Во моментов нема непосредна опасност за „Снежниот змеј“.
| | веќе видена | слични
2 копии

На Антарктикот се заглави и кинескиот мразокршач кој ноќеска ги спаси истражувачите од рускиот брод кој се заглави на 24 декември. Австралијските власти соопштија дека бродот, наречен „Снежен Змеј“ , ќе се обиде да се придвижи кога условите ќе бидат подобри. Австралијскиот брод, мразокршач, во кој се спасените патници, ќе остане на отворено море во реонот. Австралиската служба за поморска безбедност потврди дека патниците биле пренесени на австралиски брод во групи од по 12 патници со хеликоптер. Рускиот брод Академик Шокалски беше заглавен во дебел мраз од 24 декември. На бродот имаше 73 лица, научници туристи и новинари. Тие сакаа да ја повторат историската експедиција на Антарктикот пред еден век, која ја водеше австралискиот научник сер Даглас Мосон. Неколку претходни обиди за нивно спасување не успеаја поради лошите временски услови. Експедицијата започна пред околу три недели и требаше да се придружи на друг брод од Нов Зеланд на почетокот на месецов, но бродот наиде на големи слоеви мраз и се заглави.
| | веќе видена | слични

И кинескиот мразокршач „Снежен змеј“, со кој вчера беа евакуира патниците од рускиот истражувачки брод „Академик Шокалски“, заглави во лед, соопшти денеска австралиската Служба за поморска безбедност. Тој успеа да ги извлече патниците што девет дена беа заглавени во мразот крај Антарктикот. Кинескиот брод синоќа ги префрли евакуираните 52 патници на австралискиот мразокршач „Аурора Аустралис“, по што и самиот западнал во проблеми со мразот. Поради тоа, австралиската Служба за поморска безбедност му наредила на бродот „Аурора Аустралис“ да остане на местото и доколку биде потребно да му укаже помош на кинескиот мразокршач. Во моментов нема непосредна опасност за „Снежниот змеј“.
| | веќе видена | слични

Австралиските власти соопштија дека бродот, наречен Снежен змеј, ќе се обиде да се придвижи кога условите ќе бидат подобри. Австралискиот брод, мразокршач, во кој се спасените патници, ќе остане на отворено море во реонот. Инаку, рускиот мразо-кршач Академик Шокалски, остана заглавен во мразот во Антарктикот од 24-ти декември.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасени сите 52 патника од водите кај Антарктикот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: