Венгер: Пристигнува големо засилување


Иако медиумите на Островот го најавуваа Арсенал како еден од ,,главните играчи'' на трансфер маркетот ова лето, сепак за сега нема пристигнато ниту едно големо име на Емирати. Познат е интересот на Арсенал за напаѓачите на Реал Мадрид и Ливерпул, Гонзало Игуаин, односно Луис Суарез, меѓутоа за сега не е реализиран ниту еден ,,голем'' трансфер, нешто што предизвикува немир кај навивачите на Арсенал со оглед на тоа што се наближува почетокот на новата сезона во Премиер лигата. Во меѓувреме Арсенал е на предсезонска турнеја во Азија, од каде што менаџерот на Топџиите, Арсен Венгер им порача на навивачите на Арсенал: ,,Сакате од мене да реализирам спектакуларно засилување, но не можам. Но, зад сцената правиме се` за да го засилиме нашиот тим'' - изјави Венгер и даде свој коментар за следната сезона во Премиер лигата: ,,Следната сезона ќе биде доста интересна. Многу екипи можат да ја освојат титулата. Фактот дека Сер Алекс Фергусон се пензионираше може да донесе некоја неизвесност кога е во прашање Јунајтед, но ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на Арсенал, Томас Вермален ќе отсуствува од терените до средината на октомври поради повреда на грбот. Дефанзивецот на „топчиите“ не отпатува на азиската турнеа со соиграчите, па менаџерот Арсен Венгер призна дека Вермален нема да биде подготвен за стартот на сезоната, но тврдеше дека не знае колку ќе биде без својот капитен. Снимките покажаа дека повредата е потешка отколку што се мислеше во прв момент, па Арсенал значително ќе биде ослабен на стартот од сезоната. Ова, од друга страна, може да значи дека Венгер ќе го забрза доведувањето на дефанзивецот Ешли Вилијамс.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Арсенал се расположени за голови на азиската турнеа и повторно дадоа 7 гола во пријателски меч, овојпат против Виетнам во победата од 7-1. Оливие Жиру постигна хет-трик, Акпом даде два гола, а по еднаш стрелци беа Чембрлен и Микел. Претходно, „топчиите“ од Лондон испукаа серија од 7 плотуни и против селекцијата на играчи од Првата лига на Индонезија....
| | веќе видена | слични

Навивач на Арсенал во Виетнам трчал пет километри по автобусот во кој биле фудбалерите на неговиот омилен клуб, а потоа тие го повикале да им се придружи. „Доведете го, доведете го!“, пееле играчите на Арсенал во автобусот, гледајќи го младиот Виетнамец кој во дресот на лондонскиот тим истрчал пет километри покрај возилото. Младото момче им довикувало на играчите и не престанувало со трчање. Младиот Виетнамец ништо не можело да го спречи на патот, ниту дрвата, ниту минувачите. Упорно трчал покрај автобусот, радосен што може во живо да ги види идолите што ги гледа на телевизија. После истрчаните пет километри, играчите на Арсенал го повикале во автобусот, а тоа предизвикало нова хистерија и воодушевување. Сите сакале да се фотографираат со него, вклучувајќи го и тренерот Арсен Венгер.
| | веќе видена | слични

Навивачите на разни начини ја искажуваат својата љубов и приврзаност кон саканиот клуб. Така фудбалерите на англискиот премиерлигаш Арсенал по доаѓањето во Ханој, престолнината на Виетнам, го пречекаа околу 500 верни навивачи од оваа земја. Сепак, еден од нив се истакна со својата упорност само да биде близу до играчите на "топчиите". Еден навивач трчаше цели пет километри за да ги поздрави играчите на Арсенал, кои го охрабрувале и го "препорачуваа" на менаџерот Арсен Венгер да потпише договор со Виетнамецот поради неговата физичка подготвеност. Не можеше ништо да го спречи во намерата, дури се судираше и со дрвје, но на крајот го доби она што го сакаше. Познатиот "професор" реши да го сопре автобусот за неверојатно упорниот навивач да влезе внатре и да се поздрави со своите идоли, а со тоа да си обезбеди и најубав спомен од престојот на лондонскиот тим во Ханој.
| | веќе видена | слични

Доаѓањето на фудбалерите на Арсенал во главниот град на Виетнам, Ханој, предизвика вистинска еуфорија меѓу стотиците фановите кои се собраа да ги поздрават популарните „топџии“. Тие ги следеа своите херои покрај автобусот, а еден од нив беше најупорен и трчаше 5 километри за да ги поздрави фудбалерите. Фудбалерите го храбреа и му порачаа на менаџерот Арсен Венгер да потпише договор со упорното момче, со оглед на нековата кондициска подготвеност. На крајот Венгер попушти, го повика момчето да влезе во автобусот за да се поздрави со играчите.
| | веќе видена | слични

Англискиот премиер лигаш Арсенал е на турнеја низ Азија, каде секојдневно се сретнува со навивачи подготвени да направи се само за да се сликаат со своите омилени фудбалери. Еден навивач на Арсенал од Индонезија го привлече вниманието со својата неверојатна упорност. Фанот на топџиите трчаше цели 5 километри по автобусот со фудбалерите на Арсенал само за да се слика со нив. Неговата потера по автобусот траеше цели 15 минути ,а фудбалерите на Арсенал со воодушевување од автобусот го следеа овој неверојатен потег на нивниот голем фан. Оливие Жири на својата камера го сними овој неверојатен потег, а некој фудбалери на Арсенал порачаа дека момчето заслужува да добие договор со клубот. Упорноста на крајот му се исплатеше , возачот го запре автобусот и навивачот од Индонезија влезе во автобусот и се сликаше со своите омилени фудбалери.
| | веќе видена | слични

Арсенал се наоѓа на азиска турнеја, а веќе во првите неколку дена од престојот, поточно во Виетнам, фудбалерите доживеаја нешто навистина интересно. Случката не само што беше интересна, туку и мотивациска за „Топџиите“. Имено, еден фан на англискиот тим трчаше речиси 5 километри по автобусот со кој се возеа фудбалерите на Арсенал, само што подолго да биде во нивна близина. Играчите го бодреа, дури имаше и извици како што се „ангажирајте го“, а на крајот момчето ја доби заслуженјата награда. Автобусот застана, вратата се отвори, а тој доби можност да се фотографира со фудбалерите на Арсенал. Се разбира, на крајот доби и дрес со автограми од играчите.
| | веќе видена | слични

Останато

Прашања околу можните причини за пожарот во Нотр Дам се множат, откако неделниците Маријан и Канар аншене, открија дека на покривот на катедралата на главната ...
сите 224 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 351 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 123 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венгер: Пристигнува големо засилување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: