СТАВРЕСКИ: Ветото крие опасност да предизвика нестабилност во економијата


Министерството за финансии денеска излезе со предупредувачка порака дека доколу се укине издавањето на државните записи тоа може да ја загрози исплатата на платите, пензиите и воопшто реализацијата на капиталните проекти. Инаку, ваквата реакција следува откако дополнителниот заменик министер за финансии од СДСМ Кире Наумов, го искористи правото на вето. За последиците од оваа одлука во првиот Дневник на МРТВ гостуваше вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Министре, што доколку се оствари ваква ситуација и колкава е опасноста од ова? „ Ветото што СДСМ го најави крие опасност да предизвика нестабилност во економијата, да не може буџетот да ги исплати првата недела во месецот, а тоа е следнава недела пензиите, да дојдат во прашање исплатата на платите за образовните и здравствените работници, за војската и полицијата и за сите други кои добиваат средства од буџетот, за социјалната помош, за реализација на проекти, за исплата на фирми, за поврат на ДДВ кон стопанството. Тоа не смее да се случи ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Сојузот на здруженијата на пензионери Драги Аргировски останува на ставот дека дополнителното задолжување кај домашните банки е за добро на граѓаните и тие пари се предвидени за исплата меѓу другото и на пензиите, откако беше прозван дека слепо ги поддржува владините политики. -Му верувам на Ставрески дека без тоа немаше да има исплата на пензиите, Владата работи за наше добро. Штом тие така велат, значи тоа е вистината. Отсекогаш пензиите се исплаќале со задолжување, ние немаме јако стопанство да биде поинаку. Јас немам причина да не им верувам на луѓето кои работат за наше добро и не би сакал да се доведеме во ситуација да нема исплата на пензии, вели Аргировски за НОВА. Иако Аргировски вели дека знае оти власта веќе еднаш се задолжила од 270 милиони евра и кажала дека со тие пари се покриваат сите исплати, сепак според него, штом власта одлучила дека е потребно ново задолжување, така треба и да биде. -Штом одлучиле дека потребно е уште едно задолжување, тогаш тоа треба да се прифати, не ...
| | веќе видена | слични

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување е доведен во состојба да не може по редовен пат да ги собере потребните пари за исплата на пензиите. Дупката во буџетот на Фондот од година во година се зголемува, што го прави сè позависен од државната каса. Ако овој тренд не запре, во една перспектива од 5, 10, 15 години, Фондот ќе се доведе во состојба да не може да исплати пензии, велaт експерти и економски аналитичари. Состојбата на буџетот на Пензискиот фонд деновиве се актуeлизира повторно, откако дополнитeлниот заменик министер за финансии од СДСМ, Кире Наумов, стави вето на новото задолжување на владата кај домашните кредитори од 100 милиони евра. Како одговор на ветото, министерот Зоран Ставрески експресно одговори дека ќе биде доведено во прашање исплаќањето на платите и пензиите кои редовно се исплаќаат секој месец во период од 5 до 15- ти. Популистичка реакција или обид да се дефокусира јавноста, оваа изјава повторно ја стави на дневен ред состојбата со пензискиот фонд. Економскиот аналитичар Слободан ...
| | веќе видена | слични

Изјавата на претседателот на СЗПМ Драги Аргировски, дека ветото на дополнителниот министер Кире Наумов ќе ја загрозело исплатата на платите и пензиите, ги става и членовите на Сојузот во позиција на продолжена рака на власта – реагираат од Партија на обединетите пензионери и граѓани на Македонија. - Со кое право еден претставник на граѓанско здружение, изигрувајќи партиски јуришник, ги става членовите на Сојузот во таква, срамна позиција, ако Сојузот не се занимава со вистинските прашања од интерес на пензионерите во Република Македонија? Ќе наведеме само некоклу: Каков е соодносот на просечната плата со просечната пензија? Зошто за исплата на пензиите мора да се земаат кредити и кој во последните 10 години е одговорен за состојбата на Фондот за ПИО? Кој ги лаже и манипулира пензионерите со наводно „покачување“ на пензиите? , прашуваат од Партијата на обединетите пензионери. Оттаму бараат одговор и на прашањето- каде се и на што се трошат парите кои на име членарина се внесуваат секој месец во касата на СЗПМ.
| | веќе видена | слични

Банките сами одлучуваат како ќе ги пласираат средствата на пазарот во зависност од својот интерес, оценуваат академиците по последната аукција на државни записи на која Владата се задолжи со 73 милиони евра. Ваквиот став доаѓа откако деновиве лидерот на опозициската СДСМ Зоран Заев, непосредно пред последната аукција на државни хартии од вредност, ги повика домашните банки да се водат од државниот и од интересот на граѓаните и да внимаваат кого финансираат. Според претседателот на МАНУ, Таки Фити, политичираите од било која партија не можат да влијаат врз одлуките на домашните кредитори. -Комерцијалните банки се под надзор на Централната банка, т.е таа го регулира банкарскиот сектор. Тие се стопански субјекти и ако некој од политичарите им рече прави вака или онака, тие и не мора да постапат така.Односно секој добар банкар и менаџер нема да го слуша она што ќе му го каже некој политичар сеедно од која политичка провиненција доаѓа, дали од едната или од другата. Банките си го гледаат својот интерес, си знаат ...
| | веќе видена | слични

Министерството за финансии по одлуката на ДИК реализира аукција на државни записи, на која продаде државни хартии во вредност од 4,47 милијарди денари, или 73 милиони евра ДРЖАВНАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА ДОЗВОЛИ АУКЦИЈА НА ДРЖАВНИ ЗАПИСИ Низа реакции и образложенија предизвика одлуката на Државната изборна комисија да го отфрли ветото на новоназначениот заменик-министер за финансии Кире Наумов за задолжување на државата преку државни записи, а за кое власта предупреди дека ги доведува во опасност исплатата на платите, пензиите, социјалните трансфери и реализацијата на капиталните инвестиции. Со мнозинство гласови членовите на ДИК потврдија дека аукцијата на државните хартии од вредност нема да влијае на изборниот процес, што беше и главната теза на СДСМ, наспроти тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ, дека опозицијата прави обид да создаде хаос во државата. - Државната изборна комисија постапувајќи по барањето на министерот за финансии за донесување одлука со мнозинство гласови од вкупниот број членови одлучи дека ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на здружението на банкари, Ѓорѓи Јанчевски, вели дека не сака да коментира политички изјави, и дека банките се раководат од нивните деловни политики. Оваа изјава на Јанчевски следува, откако вчера претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на само неколку часа пред одржувањето на закажаната аукција за заздолжување на државата ги повика банките да внимаваат дали ќе ја кредитираат државата затоа што тоа потоа може да биде предмет на дополнително законско преиспитување. Сепак, дел од банкарите, во неформален разговор посочуваат дека тие не сакаат да бидат дел од политичките препукувања на политичарите, затоа што тоа може да се одрази на вкупниот банкарски сектор. Посочуваат дека тие се раководат од своите деловни полтики, и дека имаат сопствени, но и законски лимити од кои се раководат кога одлучуваат дали и колку ќе ја кредитираат државата преку аукции на државни записи. Но, дека ставањето на банките во политичка конотација, како што е сега случајот не води никаде. Со барање банките да не бидат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Опозицискиот лидер Зоран Заев почна да врши притисок на сите страни. Откако ДИК пресече против правото на вето на Кире Наумов, човекот кој претендира да биде премиер започна да врши силен притисок врз домашните банки. Притисок е и повеќе од скандалозен, Заев доби сила да откако си постави свој партиски близок човек на местото технички заменик-министер за финансии Наумов, кој, пак, стоеше зад својот партиски лидер кога заедно се обидоа да направат притисок врз банките за свои партиско-политички цели. Зоран Заев дури им се закани на македонските банки дека без согласност од Наумов, ќе бидат предмет на дополнително законско преиспитување. -Пред денешната закажана аукција ги повикувам банките да се водат од државниот интерес и од интересот на граѓаните на Република Македонија. Како најголеми доверители банките мораат да имаат во предвид дека сите аукции на државни хартии од вредност коишто немаат согласност од дополнителниот заменик министер за финансии, ќе бидат предмет на дополнително законско преиспитување, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И покрај опструкцијата од опозицијата, вчера беше реализирана аукција на државни записи и пензионерите ќе си ги добијат пензиите во планираниот рок, односно во петок, а ќе се исплатат платите за војската, полицијата, здравствените и образовните работници, субвенциите, капиталните инвестиции Со вчерашната аукција на државни записи не се задолжуваат граѓаните со "нови# 100 милиони евра. Ова тврдење на опозициската партија СДСМ е неточно и очигледно со интенција за политичко поентирање. Министерството за финансии на вчерашната аукција продаде државни хартии во вредност од 4,47 милијарди денари или 73 милиони евра, со што истата успешно се реализираше. Министерството за финансии претходно објасни дека во декември треба да се раздолжи, односно да исплати доспеани обврски во висина од 234 милиони евра од кои 84 милиони евра се по основ на стари аукции на државни записи кои сега треба да се отплатат, а 150 милиони за еврообврзницата издадена во 2005 година, а треба да се исплати на 8 декември. Откако Државната ...
| | веќе видена | слични

Банките не дозволија да се исплашат и да паднат на притисоците од Заев. Учествуваа на аукцијата на државни записи која ја организираше министертвото за финансии. На аукцијата се јавија седум банки, една штедилница , еден пензиски фонд и три осигурителни компании кои откупија државни записи во вредност од 73 милиони евра, сума која се движи во просек на ваквите аукции. Со тоа тие покажаа интегритет и капацитет и не дозволија да се повлечат поради заканите на лидерот на СДСМ, кој се вмеша во деловните политики на приватниот сектор и кој беше осуден од сите општествени субјекти. Обидите на Зоран Заев и СДСМ да ја укинат слободата на деловното одлучување со закани и предупредувања кон банките кои беа дел од аукцијата на државни записи, ги осудија од владеачката ВМРО ДПМНЕ и побараа Зоран Заев да не се меша во работата на банките. Од ВМРО ДПМНЕ побараа Заев и СДСМ да престанат со закани кон банките и приватниот сектор и кон исте кои не ја подршуваат нивната визија за Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 99 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СТАВРЕСКИ: Ветото крие опасност да предизвика нестабилност во економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: