Триумф на „12 години ропство“ и на „Американска измама“


Триумф на „12 години ропство“ и на „Американска измама“ Филмот „12 години ропство“ е добитник на наградата „Златен глобус“ во категоријата драма, додека „Американска измама“ е награден во категоријата мјузикли/комедии на церемонијата што се одржа синоќа во Лос Ангелес а со која почнува хиливудската сезона на награди чие финале е доделувањето на наградата „Оскар“ на 2 март. „Американска измама“, комедијата за измамници од 70-те години на минатиот век која ја режирал Дејвид Расел, е победник на вечерта со три Глобуси од седум номинации, додека филмот за СИДА „Далас Баерс Клуб“ со Метју Меконахи е добитник на два Глобуси за него и неговиот колега Џаред Лето. Филмот „12 години ропство“ на Стив Меквин, што се заснова на вистинита приказна на слободнен црнец Соломон Нортуп кој бил продаден во ропство, освои само една награда од седум номинации. Филмот не доби ниту една актерска награда иако се сметаше за фаворит во таа категорија. Примајќи ја наградата за најдобра драма, најзначајниот Глобус, Меквин изјави ...
| | веќе видена | слични

"American Hustle", комедијата за измамниците, која ја режираше Дејвид О.Расел, е победник на вечерта со три Глобуси од седум номинации, додека филмот за сидата, "Dallas Buyers Club", со Метју Меконахи собра две од овие награди.Филмот "12 Years a Slave" на Стив Меквин, направен според вистинската приказна на слободниот црнец Соломон Нортуп кој е продаден во ропство, освои само една награда за најдобра драма, од седум категории. Филмот не доби ниту една награда за глума, иако беше фаворит во таа категорија.
| | веќе видена | слични

Водителките Тина Феј и Ејми Полер беа толку забавни и "остри" што повеќето медиуми ги пренесуваат нив како главна вест. На пример, добитникот на Златниот глобус за најдобра машка улога во комедија или мјузикл го најавија вака: "Како на вагина од супермодел, да му посакаме топло добредојде на Леонардо Ди Каприо"... Весело доделување на наградите "Златен глобус" се случи завчера во Холивуд. Водителките Тина Феј и Ејми Полер беа толку забавни и "остри" што повеќето медиуми ги пренесуваат нив како главна вест, а не кој бил добитник! Уште на стартот тие ги поздравија сите жени и геј-мажи кои преносот го гледаат на малите екрани, по што следеше бурен аплауз, кој не престана! За филмот добитник на Златен глобус за режија, "Гравитација" од Алфонсо Куарон, водителките рекоа: "Ова е приказна за тоа како Џорџ Клуни попрво би лебдел низ вселената и би умрел отколку да помине уште една минута со жена на негови години", мислејќи на Сандра Булок, неговата партнерка во филмот. Полер дури и сочно го бакна пејачот Боно од ...
| | веќе видена | слични

Филмот „American Hustle“ (Американски измамници) однесе најмногу Златни глобуси на синоќешното доделување на престижните награди кои даваат добар увид кои се фаворитите за еминентниот Оскар. Криминалистичката комедија во режија на Дејвид о. Расел освои награда за најдобра комедија или мјузикл, надобра актерка во комедија или мјузикл и најдобра споредна улога. Во категоријата драми, победата ја однесе филмот „12 Years a Slave“ на режисерот Стив Меквин, кој се темели на вистинска приказна за Афроамериканец кој е продаден во ропство во периодот пред американската Граѓанска војна. Од овој филм многу повеќе се очекуваше со оглед на тоа дека имаше седум номинации, но на крајот се закити со еден Златен глобус. Наградата за најдобар режисер ја освои Мексиканецот Алфонсо Куарон, чиј филм „Гравитација“ стана вистински хит во кината ширум светот, а собра и одлични критики. Најдобар драмски актер е Метју Меконахи за улогата во филмот „Dallas Buyers Club“. Во категоријата најдобра драмска актерка победи Кејт Бланшет, ...
| | веќе видена | слични

Телевизијата „Е!“ во живо го пренесуваше доделувањето на Златните глобуси, како и атмосферата од црвениот килим, а преносот се обиде да го збогати со графики на помалку познати факти за познатите. Така во делот „Забавен податок“ наведено е дека Мајкл Џ. Фокс во 1991 година дознал дека боледува од Паркинсонова болест. Сите се запрашаа, што е тука забавно?! Но, тоа не беше сè. Актерката Робин Рајт покажа и повеќе од што планираше во фустанот без градник, кога во текот на примањето на нагрaдата ги видовме лентите за лепење на фустанот на голи гради. Кога Џеклин Бисет излезе да ја прими наградата за најдобра споредна улога во мини серија или тв филм, беше забележливо „вон себе“. Актерката најпрвин долго молчеше и се ѕвереше во камера, а потоа почна да „блебети“. Помеѓу другото, таа им се заблагодари на сите кои „ѝ пружиле задоволство и други срања“. Водителките Тина Феј и Ејми Пулер го посрамотија Леонардо Дикаприо, познат како голем љубител на манекенки, а кој беше во врска со повеќе супермодели. „Ајде сега ...
| | веќе видена | слични

Светската филмска елита прексиноќа се собра во Лос Анџелес на доделувањето на наградите „Златен глобус“, со што почна годинашната сезона на награди во седмата уметност, што ќе кулминира со доделувањето на „Оскарите“ на 2 март. Филмот, кој на годинашната церемонија однесе најмногу награди, е криминалистичката комедија сместена во 70-тите години на минатиот век, „Американски измамници“, на режисерот Дејвид Расел. Филмот победи во категориите најдобра комедија/мјузикл, најдобра актерка во комедија или мјузикл и најдобра актерка во споредна улога. Најдобар филм во категоријата драма е прогласен „Дванаесет години ропство“ во режија на Стив Меквин, кој е снимен врз основа на вистинска приказна за слободен Афроамериканец, кој бил продаден за ропство во периодот пред Граѓанската војна во Америка. Иако имаше седум номинации, филмот ја освои само оваа награда. Токму овие два филма беа главните фаворити за наградите „Златен глобус“. Но ниту Расел, но ни Меквин не ја однесе дома наградата за најдобар режисер, туку таа ...
| | веќе видена | слични

Гламур, елеганција, свечени тоалети и беспрекорни смокинзи, по некоја модна утка, блескав накит, солзи и среќа, црвен килим…вчера беа доделени наградите „Златни глобуси“ кои беа вистинска прилика за „загревање“ и подготовка за престижните Оскари. „Златните глобуси“ поминаа во знакот на добитниците, филмот „American Hustle“ и „12 Years a Slave“, но покрај нив, секако се зборуваше и за елегантните модни парчиња. Водителките Тина Феј и Ејми Фелер во интимна и прилично поопуштена атмосфера отколку што е случајот со „војнички“ испланираните оскари правеле шеги на сметка на најмоќните во публиката – Мерил Стрип, Мет Дејмон и Џорџ Клуни. Феј ја насмеала публиката со својата верзија на „Гравитација“: „Џорџ Клуни порадо би лебдел сам во вселената отколку да мине една минута со жена на негови години“. Глобусот за најдобра глумица во драма ѝ бил доделен на Кејт Бланшет за улогата на осиромашена богаташка во трагикомедијата на Вуди Ален „Синиот јасмин“ (Blue Jasmine). Леонардо ДиКаприо добил награда за улогата на ...
| | веќе видена | слични

Филмот „12 години ропство“ е овогодишен добитник на Златниот глобус за најдобра драма. Голем добитник на вечерта на доделување на Златните глобуси во Лос Анџелес сепак беше комедијата „Американски измамници“. Делото на режисерот Стив Меквин е добитник на главната награда во Лос Анџелес. Златниот глобус за најдобра филмска драма е доделен на филмот „12 години ропство“ (на насловната фотографија дел од екипата), кој се темели на вистинска приказна за Афроамериканец кој е продаден во периодот пред американската Граѓанска војна. Од овој филм се очекуваше многу повеќе со оглед на тоа дека имаше седум номинации. Кејт Бланшет Голем победник на вечерта, со три освоени Златни глобуси, е комедијата „Американски измамници“, кој исто така имаше седум номинации. Филмот, меѓу другото, ја доби наградата за најдобра комедија. За најдобри актери во машка и женска конкуренција во категоријата драма се прогласени Кејт Бланшет (Блу Џасмин) и Метју Меконахи (Далас Бајерс Клуб). Ејми Адамс е прогласена за најдобра актерка во ...
| | веќе видена | слични

Филмот „12 години роб“ (12 Years A Slave) го доби Златниот глобус во категоријата драма, додека „Американска измама“ (American Hustle) е награден во категоријата мјузикл/комедија на синоќешната церемонија со која почнува холивудската сезона на награди, која ќе кулминира со Оскарите на 2 март.„Американска измама“ е комедија за измамници од 1970-тите, која ја режирал Дејвид О. Расел, и е победник на вечерта со три глобуси од седум номинации, додека филмот за сидата „Далас бајерс клаб“ со Метју Меконахи доби два глумечки глобуси за него и колегата Џаред Лето.Филмот „12 години роб“ на Стив Меквин е заснован на вистинита приказна за слободниот црнец Соломон Нортап, кој бил продаден во ропство и освои само една награда од седум номинации. Филмот не доби ниту една награда за глума иако беше фаворит во таа категорија.Земајќи ја наградата за најдобра драма, најзначајниот глобус, Меквин кажал дека е изненаден, а потоа ѝ се заблагодарил на сопругата, која ја нашла книгата според која е снимен филмот, како и на глумецот ...
| | веќе видена | слични

Американски измамници, филм на режисерот Дејвид О. Расел, освои награди во три категории: најдобра комедија или мјузикл, најдобра актерка во комедија или мјузикл и најдобра споредна улога. Златниот глобус во категоријата најдобра филмска драма, му припадна на филмот „12 Години ропство“ (12 Years a Slave), на режисерот Стив Меквин. Алфонсо Куарон за филмот Гравитација (Gravity), го освои Златниот глобус за најдобра режија, додека за најдобар странски филм е прогласен италијанскиот „The Great Beauty“. За најдобра женска улога во филмска драма е наградена актерката Кејт Бланшет, за филмот на Вуди Ален „Blue Jasmine“, додека најдобар актер во оваа категорија е Метју Меконахи, за улогата во филмот „Dallas Buyers Club“. Леонардо Дикаприо е најдобар актер во категоријата комедија или мјузикл. Дикаприо ја имаше главната улога во филмот „Волк од Вол Стрит“ (The Wolf of Wall Streat), додека во истата категорија за најдобра актерка е прогласена Ејми Адамс (American Hustle). Спајк Џонс го напишал најдоброто сценарио за ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 477 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 167 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 128 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Триумф на „12 години ропство“ и на „Американска измама“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: