Протестот во Атина официјално закажан за 4 февруари

7 копии

Новиот протест за „одбрана на името Македонија“ официјално е закажан за 4 февруари во 14 часот на плоштадот Синтагма во Атина, соопштија на прес-конференција организациите и здруженијата кои го организираат протестот, во голем дел од дијаспората, наведувајќи дека формирале координативен комитет задолжен за организацијата и повикаа на масовно учество. Организаторите соопштија дека го повикуваат грчкиот народ да продолжи во неговата борба, бидејќи како што наведуваат, територијалниот интегритет на земјата е под закана од отстапувањето на името Македонија и оти само масовно учество на народот може да го спречи тоа
| | веќе видена | слични
4 копии

Митрополитот Амброс на својот блог ги повикува неговите браќа да се разбудат и да ги кренат гласот и тупаницата за во Атина на протестот под мотото „Македонија е една и е грчка". Грчкиот Митрополит на Калаврита и Аигалеја, Амброс нуди бесплатен превоз за неделниот протест во Атина против употребата на терминот Македонија во името на нашата држава. Митрополитот Амброс на својот блог ги повикува неговите браќа да се разбудат и да ги кренат гласот и тупаницата за во Атина на протестот под мотото „Македонија е една и е грчка". – Мои браќа, Македонија е грчка. Дел од Грција е изгубен. Разбудетете се! Станете! Кренете го својот глас! кренете ја својата тупаница! Дојдете со нас во Атина! Дојде со нас бесплатно, ние ви нудиме превоз! Мои браќа дојдете во недела на 4-ти февруари во 10 часот да ја продолжиме нашата битка во Атина! Дојдете да ги кренеме нашите гласови со грчкиот народ – пишува Амброс. Понатаму тој се повикува на изјавата на познатиот грчки композитор Микис Теодоракис кој се залага на почитување на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Грчкиот Митрополит на Калаврита и Аигалеја, Амбросиос нуди бесплатен превоз за неделниот протест во Атина против употребата на терминот Македонија во името на нашата држава. Митрополитот Амбросос на својот блог ги повикува неговите браќа да се разбудат и да ги кренат гласот и тупаницата за во Атина на протестот под мотото „Македонија е една и е грчка“. – Мои браќа, Македонија е грчка. Дел од Грција е изгубен. Разбудетете се! Станете! Кренете го својот глас! кренете ја својата тупаница! Дојдете со нас во Атина! Дојде со нас бесплатно, ние ви нудиме превоз! Мои браќа дојдете во недела на 4-ти февруари во 10 часот да ја продолжиме нашата битка во Атина! Дојдете да ги кренеме нашите гласови со грчкиот народ – пишува Амбросиос. Понатаму тој се повикува на изјавата на познатиот грчки композитор Микис Теодоракис кој се залага на почитување на одлуката од 1992 година, од состанокот на лидерите на сите грчки политички партии, за неприфаќање на име за северниот сосед со терминот Македонија. – Кога се плашиш да кажеш ...
| | веќе видена | слични

Грчката црква продолжува со кампањата на ширење омраза против македонската држава и не се согласува терминот Македонија да биде дел од името ако дојде до решеие меѓу соседите, но исто така продолжува и со поддршка на националистичките протести. Грчкиот Митрополит на Калаврита и Аигалеја, Амбросиос нуди и бесплатен превоз за утрешниот протест во Атина и ги повика грците да ја кренат тупаницата. „Мои браќа, Македонија е грчка. Дел од Грција е изгубен. Разбудетете се! Станете! Кренете го својот глас! кренете ја својата тупаница! Дојдете со нас во Атина! Дојде со нас бесплатно, ние ви нудиме превоз! Мои браќа дојдете во недела на 4-ти февруари во 10 часот да ја продолжиме нашата битка во Атина! Дојдете да ги кренеме нашите гласови со грчкиот народ“, пишува Амбросиос. Понатаму тој се повикува на изјавата на познатиот грчки композитор Микис Теодоракис кој се залага на почитување на одлуката од 1992 година, од состанокот на лидерите на сите грчки политички партии, за неприфаќање на име за северниот сосед со ...
| | веќе видена | слични

Метро станиците „Синтагма“, „Универзитет“ и „Омонија“ во центарот на Атина ќе останат затворени в недела, 4 февруари, во пресрет на големиот митинг насловен „Во одбрана на Македонија“, на кој се очекува присуство на над еден милион луѓе. Станиците, по препорака на полицијата, ќе бидат затворени од 10 часот до завршување на митингот. Возовите ќе поминуват, но нема да застануваат на овие локации, јавуваат грчки медиуми.
| | веќе видена | слични

И додека сите се во исчекување на новите масовни протести против употребата на терминот Македонија во името, кои ќе се одржат в недела во Атина, Брисел се уште молчи за говорот на омраза и палењето на македонското знаме од последниот протест во Солун Брисел нема коментар за говорот на омраза и палењето на македонското знаме во Солун на последните протести против употребата на терминот Македонија во името на нашата земја. Додека нивната членка продолжува агресивно да повикува на крв и цела Атина е излепена со постери со фашистичка содржина против Македонија во пресрет на протестите в недела, еврокомесарот Хан не одговори на прашањата на Алфа: дали има намера да реагира до Грција за недемократското однесување спротивно на европските стандарди? Дали однесувањето на јужниот сосед не им штети на преговорите и градењето доверба? Ги добивме познатите дипломатски пораки во кои нема ни збор за грчкиот говор на омраза. Неговата портпаролка само ги поздрави чекорите на ...
| | веќе видена | слични

Според грчки „Екатимерини“, полицијата планира голема операција за протестите закажани во недела во Атина, на кои националистички организации ќе го бранат терминот „Македонија“ во спорот за решавањето на името. Во Атина се очекува голем број на демонстранти како и паралелни протести на анархистички движења кои сметаат дека ваквите протести се фашистички. Операцијата која грчката полиција ја подготвува е поради страв од судир и насилство. Протестот на крајно-десничарските организации е предвидено да започне на плоштадот Синтагма во 14 часот по локално време, додека контра-протестите се организираат во непосредна близина на плоштадот, кај Универзитетот во Атина. Полицијата ќе ги придружува и автобусите кои се најавени од повеќе градови кои ќе се движат кон Атина. Според проценките, се очекуваат и до 1 милион луѓе. Како што јавува „Екатимерини“ дополнително загрижува тоа што во исто време ќе се игра фудбалското дерби помеѓу Олимпијакос и АЕК.
| | веќе видена | слични
13 копии

„На 4 февруари може да се лее крв“, предупреди грчката анархистичка група „Рубикон“ во пресрет на протестот во Атина за името „Македонија“, што го организираат десничарски здруженија со поддршка на некои политички партии и на црквата. На социјалните мрежи анархистите објавија дека „4 февруари ќе биде нивниот ден и нема да помине без жртви“ и оти тие нема да дозволат да бидат провоцирани од фашистите за време на собирот, пренесува грчки Њуз.ин. Потпретседателот на најголемата опозициска партија Нова демократија, Адонис Георгиадис, на Твитер оцени дека предупредувањето на анархистите е обид за заплашување, за да нема луѓе на протестот. – Ако маскираните од плоштадот Ексахиа дојдат да не попречуваат и употребат сила, одговорноста за тоа ќе ја има премиерот Алексис Ципрас, наведува Георгиадис.
| | веќе видена | слични

Не спласнува негативното расположение против можно решение за спорот со името во кое би можело да биде вклучено и името Македонија. На 21 јануари во Солун се одржа голем митинг на кој, според проценка на организаторите главно пан-хеленски организации од дијаспората и домашни ултрадесничарски партии, имало половина милион луѓе. Проценките на полицијата се движеа до бројка од 90.000 учесници. Меѓу веќе познатите и веќе слушнати и прочитани пароли и извици дека „Македонија е една и грчка“ овој пат забелжливи се постери од кои има наплив на говор на омраза и непримерни и вулгарни содржини. „Да ја спасиме нашата Македонија од е*ачословените“ стои напишано на постер на кој Македонија е претставена како насилник – грубијан кој граба жена, веројатно Грција, а под нив лежат избезумени деца. Нема, барем досега, никаква реакција од од официјална Атина или од грчките политички партии за јасните провокации токму на денот кога медијаторот по „оптимистичките средби“ во Атина допатува на разговори во Скопје. Социјалните ...
| | веќе видена | слични
7 копии

По масовниот протест во Солун, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина – Атина. Протестот ќе биде насочен против политиката на Сириза и на премиерот Алексис Ципрас, кој изрази подготвеност да дозволи во името на северниот сосед да биде содржан и терминот „Македонија“. Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми се упатува повик на 4 февруари во 13 часот, граѓаните да излезат во центарот на Атина во рамките на кампањата што започна под мотото „Македонија е грчка“. Грчката православна црква и официјално соопшти дека ќе го поддржи протестот во Атина. Според организаторите, на бината еден од главните говорници ќе биде познатиот грчки композитор Микис Теодоракис. Во главниот град на Грција веќе се делат летоци со повик до граѓаните да земат масовно учество на митингот. На летоците е прикажана голема крволочна мечка – која ги претставува комитите од “Македонија” кои се голема закана за Грција. Кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, грчките Андарти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протестот во Атина официјално закажан за 4 февруари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: