Жбогар: ЕУ ги поддржува преговорите, но нема да се ангажира директно


2 копии

Според евроамбасадорот Семуел Жбогар, преговорите кои се водат со јужниот сосед и спорот околу името на Република Македонија одат во добра насока, а ЕУ нема да се ангажираат директно врз тој процес. Со овој став, Жбогар одговори на новинарско прашање во врска со евентуална промена на форматот на преговорите и вклучување на европската дипломатија. – Преговорите за прашањето со името под покровителство на ОН, течат добро. Сметам дека тие во овој формат треба и да продолжат. Такашто не очекувам дека промената на форматот на преговорите ќе придонесе кон постигнување на договор и решение за прашањето со името. Сметам дека таа одлука, односно решение треба да ја донесат двете инволвирани страни. Во моментов и двете страни се одлучни тоа да го направат. Европската унија е тука да го поддржи процесот и да ги охрабри двете страни да дојдат што поскоро до конечното решение, рече Семуел Жбогар, шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија на прес конференцијата по посетата на Гостивар. Тој ја повтори и изјавата на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

За одредени прашања има приближувања, за други сѐ уште се преговара, направени се чекори, а позитивно е тоа што има политичка волја, вели заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Јанис Аманатидис, во интервју за грчкото радио Реал ФМ. - Постојат прашања за кои има доближување, дури и договор, а постојат и прашања за кои се разговара. Затоа, во овој период ќе се направи оцена на преговорите што ги водеше министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и ќе имаме следна средба на 30 март во Виена, со присуство на посредникот Метју Нимиц. Постојат точки по кои постои многу добро доближување и точки за кои сѐ уште се разговара и се во преговори. Направени се чекори, постои политичка волја и од другата страна, и покрај тешкотиите што постојат и во ПЈРМ, за преговорите да одат напред и ова е позитивно - изјави заменикот на Коѕијас, истакнувајќи дека нема да открие за кои точки се приближени позициите, а за кои се преговара.
| | веќе видена | слични
7 копии

Како што се доближуваат преговорите до јадрото на проблемот, се појавуваат пречки и ќор-сокак, смета одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос. Тој вели дека постојат големи несогласувања и разлики и, според него, поверојатно е да има компликации, отколку решение.- Во овој момент се чини дека како што доаѓаат преговорите до јадрото на тешките прашања, има пречки и ќор-сокак. Во овој момент, според она што го знаеме, а не сме информирани одговорно и сериозно од Владата, според она што можеме да го дознаеме, имам чувство дека сме поблиску до компликација, отколку поблиску до решение - коментира Кумуцакос во интервју за грчката телевизија Скај.Во однос на тоа дали Нова демократија ќе го поддржи евентуалното решение во грчкиот парламент, Кумуцакос вели дека прво треба да го видат комплетниот предлог за решение, а потоа да заземат став, „затоа што и чувствата на Грците се дел од оваа равенка“.
| | веќе видена | слични

По долгата неизвесност кои се, всушност, македонските ставови во преговорите за името со соседна Грција и кои можат да бидат нашите црвени линии, конечно беа соопштени и станаа општопознати. Тоа се случи во вистински момент, при посетата на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во Скопје, чија посета македонската влада ја искористи првпат пред своите државјани јавно ги претстави своите гледања за можните предлози за името. Преку изјавите на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, Македонија јасно ја потврди позицијата за прифаќање име со географска одредница, но без менување на Уставот и без ерга омнес и менувања на идентитетот, јазикот и другите суштински нешта, со новото евентуално договорено име.Посетата на грчкиот министер за надворешни работи, иако помина во протоколарно пријателска атмосфера и со дипломатско филувани изјави, недвосмислено покажа дека почетните разлики меѓу двете страни не се надминати. Ефектите од таа средба се далеку под нивото на почетниот оптимизам што го ...
| | веќе видена | слични

Димитров на петочната средба во Скопје со Коѕијас најави дека по Виена, ќе отпатува за Атина на уште една средба со својот грчки колега. Димитров, инаку, изрази „претпазлив оптимизам“ по средбите со Коѕијас во Скопје. Оваа недела се очекува да биде клучна за можно поместување во преговорите за решавање на проблемот со името, со најавената средбата на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, кои на средба во Виена во петок, заедно со посредникот на ОН Метју Нимиц, ќе се обидат да ги најдат допирните точки на двете страни. На средбата во Виена, на која што ќе присуствуваат и работните групи од двете министерства, ќе се процени досегашниот напредок во преговорите. Димитров на петочната средба во Скопје со Коѕијас најави дека по Виена, ќе отпатува за Атина на уште една средба со својот грчки колега. Димитров, инаку, изрази „претпазлив оптимизам“ по средбите со Коѕијас во Скопје. На досегашните средби е јасно дека грчката страна бара измени во македонскиот Устав, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Оваа недела се очекува да биде клучна за можно поместување во преговорите за решавање на проблемот со името, со најавената средбата на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, кои на средба во Виена во петок, заедно со посредникот на ОН Метју Нимиц, ќе се обидат да ги најдат допирните точки на двете страни. Оваа недела се очекува да биде клучна за можно поместување во преговорите за решавање на проблемот со името, со најавената средбата на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, кои на средба во Виена во петок, заедно со посредникот на ОН Метју Нимиц, ќе се обидат да ги најдат допирните точки на двете страни.На средбата во Виена, на која што ќе присуствуваат и работните групи од двете министерства, ќе се процени досегашниот напредок во преговорите.Димитров на петочната средба во Скопје со Коѕијас најави дека по Виена, ќе отпатува за Атина на уште една средба со својот грчки колега. Димитров, инаку, изрази ...
| | веќе видена | слични

По посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас на Скопје, а во пресрет на новата преговарачка рунда со посредство на Метју Нимиц во Виена, портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за грчкото радио „Сто кокино“ вели дека на двете страни постои политичка волја да се најде решение и дека останува да се најде одговор на некои, како што вели, технички и правни прашања. – Мислам дека постојат политички услови, но останува да се исполнат уште техничките предуслови. Политичката волја е изразена од двете страни. Сепак, уште постојат технички прашања, правни прашања и прашања на реална спротивставеност на ставовите за низа прашања. Знаете дека власта на поранешната југословенска република Македонија поставува некои прашања во однос на уставна ревизија, ние од наша страна инсистираме на потребата од ревизија на Уставот во однос на името на соседот, бидејќи тоа е потребно за да важи условот ерга омнес, да се однесува и на нашиот сосед – вели Ѕанакопулос. Во однос на потребното ...
| | веќе видена | слични

На средбата во Виена, на која што ќе присуствуваат и работните групи од двете министерства, ќе се процени досегашниот напредок во преговорите. Димитров на петочната средба во Скопје со Коѕијас најави дека по Виена, ќе отпатува за Атина на уште една средба со својот грчки колега. Димитров, инаку, изрази „претпазлив оптимизам“ по средбите со Коѕијас во Скопје. На досегашните средби е јасно дека грчката страна бара измени во македонскиот Устав, името да биде и за внатрешна и за надворешна употреба, но бара и договорот да е со непреведено име, додека „црвената линија“ за македонската страна е идентитетот. Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека на 30 март ќе знаеме во кој правец се движиме во однос на прашањето за името. - Фокусот е на 30 март кога очекувам суштина во самиот процес на преговорите, затоа што дури и кога стигнуваат текстовите тие се обично форма или рамка. Не може никој да стави нешто внатре додека нема некоја суштина во преговарачкиот процес. Очекувам дека ќе се направи следен чекор којшто ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Првичниот оптимизам за брзо решавање на спорот за името спласна. Високи извори на грчкото МНР за ,,Катимерини‘‘ изјавиле дека патот до решение може уште долго да трае. ,,На почетокот постоеше оптимизам дека периодот до Велигден може да доведе до конечен договор, што едноставно ќе се ратификуваше во април или мај, на начин на кој ќе одбереше секоја страна. ПЈРМ сигурно со референдум. Меѓутоа, во пракса разликите се покажаа многу посериозни од тоа што беа оценети на почетокот, не толку многу поради дипломатското растојание, туку поради сериозните политички пречки со кои што се соочуваа и двете влади во претходните месеци“, пишува „Катимерини“. Главните точки на несогласување поврзани со промени во Уставот, идентитетските прашања, но и обликот на името, слеано и непреведено, остануваат што се потврдило и на прес конференцијата на двајцата министри во Скопје. „По новото претставување на позициите, на 29 и 30 март под покровителство на ОН, не се очекуваат нови случувања пред Велигден, туку потоа, а можеби и многу ...
| | веќе видена | слични

На крајот на март ќе се знае во кој правец се движиме во однос на решение за името, изјави премиерот Зоран Заев во врска со очекувањата за спорот по посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на земјава и неговите пакет предлози. На 30 овој месец во Виена е најавена средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Димитров и Коѕиас со медијаторот Нимиц во обид да се приближат ставовите за изнаоѓање прифатливо решение. „Фокусот е на 30 март кога очекувам суштина во самиот процес на преговорите, затоа што дури и кога стигнуваат текстовите тие се обично форма или рамка. Не може никој да стави нешто внатре додека нема некоја суштина во преговарачкиот процес. Очекувам дека ќе се направи следен чекор којшто ќе биде прифатлив за двете страни, а според мене би бил втор од крај последен чекор или трет од крај последен чекор. Така да очекувам да се движиме кон нешто кое што можеби ќе не доведе до решение.“ - - изјави Зоран Заев – претседател на Владата на РМ. А, во Грција додека од владејачкото ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 101 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 46 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жбогар: ЕУ ги поддржува преговорите, но нема да се ангажира директно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: