Просветен инспектор во основното училиште во чиј двор јавно беше тепана ученичка


Просветен инспектор влезе во oсновното општинско училиште „Гоце Делчев” од Неготино во чиј двор, според јавно објавената снимка на интернет, беше претепано девојче од други две девојчиња, во присуство на други деца. Директорот Петар Мантев рече за МИА дека го погледнал видеото од вчера и оти се преземени сите мерки. „Повикани се учениците, изречена им е педагошка мерка, пратени се писма до родителите нивни за да дојдат на советување, известена е и полициската станица“, нагласи Мантев. Директорот откри дека децата што тепаат биле всушност проблематични и за нив и претходно имало изречени мерки. 
| | веќе видена | слични
2 копии

По сликите на насилство меѓу ученици, кои ја загрижија јавноста, психолози и социјолози велат дека тоа е аларм за општеството. Тие велат дека одговорност треба да има и препорачуваат семјството и училиштето поактивно да се вклучат во воспитување на децата. Стручните лица изразуваат загриженост во врска со способноста и заинтересираноста на државата да го постави прашањето околу сериозноста на концепт на образование и нa воспитување на децата во време кога насилството меѓу врсниците ја потресува јавноста. Снимката која деновиве беше објавена и на која се гледа како две ученички тепаат и влечат за коса друга соученичка, додека останатите деца само немо набљудуваат без да превземат отвара многу прашања, вели социологот Ѓорги Тоновски. „Се поставува покрупно прашање, како никој од соучениците не реагираше. Тоа е голем индикатор за состојбите меѓу младите, но и институциите не може да се изземат од одговорност. Очигледно е дека во училиштето се случува сè, само не работа со учениците, а и институциите немаат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка. Пријава е поднесена и против лицето вработено како обезбедување во училиштето за несовесно работење. „Полицијата поднесе известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години, сите три од Неготино, ученички во основното училиште ‘Гоце Делчев’ поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело насилство“, соопшти денеска МВР. Инцидентот се случи на 11 април. Трите ученички физички нападнаа своја соученичка, на возраст од 14 години, при што девојчето доби повреди. Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А. (31) од Неготино поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело несовесно работење во службата. Тој е вработен како обезбедување во училиштето, а пријавата е поднесена затоа што, како што велат од МВР, не ги извршувал дејствата што бил должен да ги врши.
| | веќе видена | слични

Случајот со бруталното претепување на 14 годишното девојче во дворот на основното училиште “Гоце Делчев” во Неготино и нападот врз двајцата професори од гостиварската гимназија го отвори прашањето за агресијата, која според дел од психолозите се шири низ целото општество. Училишниот психолог Ана Попризова вели дека не постои доволно развиен систем на воспитни мерки во училиштата, правилниците за постапување во случаи на агресивно однесување се застарени и не се во согласност со новите воспитни трендови за постапување при случаи на инциденти на насилство. Понекогаш, како што вели притисокот од родителите врз наставниците и директорите е голем, па често се случува тие да се немоќни да преземат нешто. “Во случаи на агресивно однесување најпрво треба да се истражи случајот, да се вклучат наставниците, родителите и учениците во изнаоѓање на мерки кои би биле во насока на работа со тие деца со стручни служби, бидејќи секое дете кое покажува агресивно однесување е потенцијална жртва на агресија или има ...
| | веќе видена | слични

Три малолетнички кои учествувале во бруталното тепање на соученичка во неготинското училиште ќе одговараат за насилство. Полицијата поднесе посебен извештај за ученичките до велешкото јавно обвинителство. Кривична пријава заработи и обезбедувачот кој навреме не реагирал за да го спречи инцидентот. И додека јавноста се уште е шокирана од скандалозната снимка од Неготино, МВР евидентираше нов случај на насилство во средното училиште Боро Петрушевски во Скопје. 16-годишен средношколец со нож прободел во стомак соученик. Кавгата им почнала уште во автобус кога оделе на настава и кулминирала пред влегување во училница. Малолетникот ќе одговара за кривично дело - тешка телесна повреда. Засега е нејасно како влегол со нож во образовна институција а покрај полицијата увид ќе прави и државниот просветен инспекторат. За првата детска амбасада Меѓаши е алармантно што и скопскиот и неготинскиот настан се случуваат во училишен двор. -Погубно е за граѓанството, кога родители гледаат што се случува во училиштата, што ...
| | веќе видена | слични

Во билтенот на министерството за внатрешни работи стои дека малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14 годишна ученичка од истото училиште и нанеле телесни повреди. Надворешната канцеларија за криминалистички работи - Неготино поднесе Известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години сите три од Неготино, ученички во Основно училиште "Гоце Делчев" во Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „насилство“, казниво по член 386 став 2 од Кривичниот законик на Македонија. Во билтенот на министерството за внатрешни работи стои дека малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14 годишна ученичка од истото училиште и нанеле телесни повреди. Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А.(31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во ...
| | веќе видена | слични

Уште еден тепачка, два часа пред онаа што се појави на Јутјуб се случила во близина на неготинското основно училиште „Гоце Делчев“ минатата среда. Во неа учествувале истите малолетни актери кои јавноста ги виде на снимката, а на двете напаѓачки кои брутално тепаа своја врсничка, претходно им се придружила и трета. Подоцна, кога во дворот на училиштето девојчето беше тепано и влечено за коса, третата насилничка се повлекла. Полицијата денеска против сите три ученички, на возраст од 13, 14 и 15 години поднесе известување до обвинителството. Ги сомничи дека сториле кривично дело насилство. По извршените разговори и спроведената истрага, полицијата утврдила дека нападнатото 14 годишно девојче имало повреди од тепањето. За истиот настан, кривична пријава доби и вработен во агенцијата која го обезбедува училиштето. Иако можел, тој не го спречил дивеењето на малолетничките. „Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А. (31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено ...
| | веќе видена | слични

Полицијата достави кривична пријава до јавното обвинителство за трите ученички од НЕготино. Се сомничат дека сториле кривично дело насилство. Понатамошното постапување ќе биде условено од законските одредби и возраста на децата кои имаат 13, 14 и 15 години Според јавното обвинителство, поблаг третман е предвиден за лица под 14 години. ОЈО ТЕЛОП Она што може Јавното обвинителство да направи за деца под 14 години е да се упати барање до центарот за социјална работа за превземање дејствија предвидени со закон како што е на пример советувањето. Пред да биде донесена одлука за тоа каква ќе биде постапката против 15 годишното девојче ќе бидат превземени дејствија за утврдување факти за расветлување на настанот. Кривична пријава е поднесена и против вработен во агенцијата која која го обезбедува училуштетп поради сомнение за несовесно работење, односно како што пишува во известувањето не ги извршувал дејствијата кои бил должен да ги извршува. Очигледно е дека се бара одговорност, но таа не треба да се бара ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе Известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години сите три од Неготино, ученички во Основно училиште Гоце Делчев во Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „насилство“, казниво по член 386 став 2 од КЗ на РМ. Малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14 годишна ученичка од истото училиште и нанеле телесни повреди. Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А.(31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, казниво по член 353 в став 1 од КЗ на РМ. Имено пријавениот на 11 април, на работното место обезбедување на училиштето од агенција за обезбедување „SOS“, не ги извршувал дејствијата за кои бил должен да ги извршува.
| | веќе видена | слични

Неготинската полиција поднесе Известување до Основното јавно обвинителство против трите малолетни ученички кои тепаа соученичка во дворот на училиштето „Гоце Делчев“ во Неготино, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „насилство“, казниво по член 386 став 2 од КЗ на РМ. Ученичките се на возраст од 13,14 и 15 години и сите учат во Основното училиште „Гоце Делчев“. Малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14 годишна ученичка од истото училиште и нанеле телесни повреди. За истиот настан, полицијата поднесе кривична пријава и против обезбедувањето на училиштето поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, казниво по член 353 в став 1 од КЗ на РМ. Имено пријавениот на 11.04.2018 година, на работното место обезбедување на училиштето од агенција за обезбедување “SOS”, не ги извршувал дејствијата за кои бил должен да ги извршува. Снимката како три маолетнички тепаат соученичката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 119 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 234 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 201 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Просветен инспектор во основното училиште во чиј двор јавно беше тепана ученичка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: