Северна Кореја: 3,5 милиони доброволци се јавиле да ѝ се приклучат на војската

Северна Кореја денеска соопшти дека речиси 3,5 милиони работници, членови на партијата и резервисти доброволно се јавиле да ѝ се приклучат на војската во борбата против САД и отпорот против новите санкции на Обединетите нации.Севернокорејски весник „Родонг Синмун“ наведе дека доброволците се јавиле, откако државните медиуми во понеделникот објавија соопштение со кое се осудуваат новите санкции на ...

⇐ DailyКанал 77 ⇒