Славјанск

  во

  Главниот уредник на истражувачкиот весник „Инсајдер“, Роман Доброхотов, во Стразбур, на Светскиот форум за демократија, ја доби наградата за иновации во демократијата токму за иницијативата „Инсајдер“. „Инсајдер“ е истражувачки весник што објавува информации за актуелната политичка, економска и социјална ситуација во Русија, но истовремено ги разобличува лажните вести во руските медиуми и им помага на читателите да прават разлика меѓу релевантните информации и лажните вести и пропагандата. Во интервју за МКД.мк зборува за инструментите на Кремљ за руска пропаганда, вклучувајќи ги и лажните вести на Раша тудеј и на Спутник.Зборувате за руска пропаганда на Балканот. Зошто Русија е заинтересирана за овој регион?Не Русија, туку Кремљ е тој што се обидува да изврши притисок врз земјите врз кои смета дека може да има некакво влијание. Тоа се земјите од Источна Европа, Балканот и Централна Азија. Може да кажеме дека повеќето од овие земји се земји што порано биле под советско влијание, па на некој начин Кремљ се ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Дронове кружат постојано над линијата на раздвојување допир. Вооружените сили на Украина пренесуваат воена техника во зоната на операцијата во Донбас. Ова го соопшти претставник на Народната милиција на самопрогласената Луганска народна република Андреј Марочко, соопштува Интерфакс. Според него, вчера голема колона, вклучувајќи тенкови, самоодни артилериски лансери и ракетни системи “Град” и “Ураган” БМП, БТР, а исто така и автомобили со персонал и муниција, тргнале од населбата Изјум во Харковска област и се превезени кон пределот на позната антитерористичка операција во Донбас. Марочко истакна дека колоната се разделила во реонот на населеното место Славјанск. Дел од оружјето оди кон Авдеевка, а другиот дел кон Мироновскиј. Претставникот на Народната милиција на ЛНР истакна дека ВСУ концентрира сили за можни посамоуверени активности во областа на Авдеевка и Дебалцево. Марочко се повикува на податоци на разузнавањето, тој додал дека во ноќта на 9 февруари ВСУ префрлиле воена техника во фарма во реонот на ...
  | | веќе видена

  Границите на сепаратистичките региони во источна Украина беа повлечени пред две години. Во овие подрачја живеат многу етнички Руси. Каков е животот денес на оние кои се наоѓаат на киевската страна? Иако војната се одвива 200 километри подалеку, таа ве „допира“ веднаш штом ќе го напуштите градот Харков во источна Украина. Преполн со дупки, автопатот М-03 веќе станал воен пат. На патот можат да се видат воени камиони кои пренесуваат топови и конвои од товарни камиони кои се движат на исток. Дел од билбордите покрај патот покажуваат реклами за украинската армија, а другиот дел - реклами за евтин автобуски превоз до Москва. Додека стигнете до градот Славјанск, а и претходно, последиците од војната стануваат видливи: остатоците од бомбардираниот мост се застрашувачки спомен на борбите кои тука сѐ уште се водат. Пред точно две години, на почетокот на септември, Украина го потпиша првиот договор за прекин на огнот со проруските сепаратисти во Доњецк и Луганск. Истиот траеше неколку недели, но фронтот кој се отвори ...
  | | веќе видена

  Пред две години Игор Стрелков беше најпознатата личност од војната во источна Украина. Поранешниот офицер од руските сили за безбедност, со сив мустак и склоност кон историска реконструкција, го раководеше заземањето на Славјанск во 2014 година, што го навести вооружениот конфликт во целиот регион. Во Киев го доживуваат како брутален воен злосторник – агент на Кремљ, испратен од Москва да шири хаос во Украина. Во Русија го опишуваат како храбар воен херој, кој ги раководеше локалните бунтовнички сили во битката против Киев. Во тоа време Стрелков-Гиркин чекореа по ходниците во штабот на Донецките бунтовници, опашан со пиштол “Стечкин” со старата дрвена рачка и придружуван од тешко вооружени телохранители, пишува британскиот весник “Гардијан”. Две години подоцна, во малата московска канцеларија, тој е совршено различен. Во цивилна облека и благо здебелен, тој дава интервју за дописникот на “Гардијан”, галејќи огромна мачка, која лежи на масата пред него. Во последните недели Стрелков го насочи огнот кон ...
  | | веќе видена

  Британскиот актер и амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ, Орландо Блум (39), ги посети училиштата на истокот на Украина за да ја подигне свеста на јавноста за тоа на кој начин конфликтот во тоа подрачје ги погодува децата. УНИЦЕФ објави видео-снимка и фотографии на кои се гледа како Блум си игра со деца, разговара со нивните родители и наставници, и влегува во подрум кој служи како засолниште од бомби. Холивудскиот актер кон крајот на април посети училиште во Славјанск, кое беше меѓу првите погодено во гранатирањето откако пред две години изби судирот помеѓу сепаратистите и украинската војска . Тоа училиште е едно од 57-те училишта за кое Меѓународниот фонд за деца и младинци обезбедил помош за обнова. Според проценката на УНИЦЕФ, з аоколу 300.000 деца во конфликтната зона се уште е неопходна помош за продолжување на школувањето.
  | | веќе видена

  Британскиот актер и амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ, Орландо Блум (39), ги посети училиштата на истокот на Украина за да ја подигне свеста на јавноста за тоа на кој начин конфликтот во тоа подрачје ги погодува децата. УНИЦЕФ објави видео-снимка и фотографии на кои се гледа како Блум си игра со деца, разговара со нивните родители и наставници, и влегува во подрум кој служи како засолниште од бомби. Холивудскиот актер кон крајот на април посети училиште во Славјанск, кое беше меѓу првите погодено во гранатирањето откако пред две години изби судирот помеѓу сепаратистите и украинската војска . Тоа училиште е едно од 57-те училишта за кое Меѓународниот фонд за деца и младинци обезбедил помош за обнова. Според проценката на УНИЦЕФ, з аоколу 300.000 деца во конфликтната зона се уште е неопходна помош за продолжување на школувањето.
  сите 2 | | | веќе видена

  Деновиве мојата 16-годишна ќерка ме замоли да и раскажам каква е таа приказна со руското девојче во Берлин. Почнав незгодно да одговарам дека имаше еден доста спорен телевизиски извештај со наводно една погрешна теза и дека од гледна точка на нормалното новинарство правило е да се каже дека во суштина за тоа што се случило се знае многу малку и треба полека да се види за што станува збор пред да се прават заклучоци. – Добро, рече ќерка ми уморна од мојата дидактика, да претпоставиме дека тоа е погрешно, но зошто? Геополитиката против црната хроника и битовите драми Навикнат на антизападната пропаганда, беќе одамна не сум се замислил за тоа. Всушност навистина, зошто? Во приказната за „распнатото момче“ во Славјанск, на пример, се беше јасно – тоа е отворена, директна пропаганда. Така се дискредитира непријателот, за што како виновници беа посочени Украинците. Освен тоа, се стимулираше солидарноста со жителите на Донбас и велат дека „распнатото момче“ довело таму многу искрени доброволци. Но, зошто да се ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Деновиве мојата 16-годишна ќерка ме замоли да и раскажам каква е таа приказна со руското девојче во Берлин. Почнав незгодно да одговарам дека имаше еден доста спорен телевизиски извештај со наводно една погрешна теза и дека од гледна точка на нормалното новинарство правило е да се каже дека во суштина за тоа што се случило се знае многу малку и треба полека да се види за што станува збор пред да се прават заклучоци. - Добро, рече ќерка ми уморна од мојата дидактика, да претпоставиме дека тоа е погрешно, но зошто? Геополитиката против црната хроника и битовите драми Навикнат на антизападната пропаганда, беќе одамна не сум се замислил за тоа. Всушност навистина, зошто? Во приказната за „распнатото момче“ во Славјанск, на пример, се беше јасно – тоа е отворена, директна пропаганда. Така се дискредитира непријателот, за што како виновници беа посочени Украинците. Освен тоа, се стимулираше солидарноста со жителите на Донбас и велат дека „распнатото момче“ довело таму многу искрени доброволци. Но, зошто да се ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Дојче веле – Берлин Деновиве мојата 16-годишна ќерка ме замоли да и раскажам каква е таа приказна со руското девојче во Берлин. Почнав незгодно да одговарам дека имаше еден доста спорен телевизиски извештај со наводно една погрешна теза и дека од гледна точка на нормалното новинарство правило е да се каже дека во суштина за тоа што се случило се знае многу малку и треба полека да се види за што станува збор пред да се прават заклучоци. – Добро, рече ќерка ми уморна од мојата дидактика, да претпоставиме дека тоа е погрешно, но зошто? Геополитиката против црната хроника и битовите драми Навикнат на антизападната пропаганда, беќе одамна не сум се замислил за тоа. Всушност навистина, зошто? Во приказната за „распнатото момче“ во Славјанск, на пример, се беше јасно – тоа е отворена, директна пропаганда. Така се дискредитира непријателот, за што како виновници беа посочени Украинците. Освен тоа, се стимулираше солидарноста со жителите на Донбас и велат дека „распнатото момче“ довело таму многу искрени доброволци. ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Дојче веле – БерлинДеновиве мојата 16-годишна ќерка ме замоли да и раскажам каква е таа приказна со руското девојче во Берлин. Почнав незгодно да одговарам дека имаше еден доста спорен телевизиски извештај со наводно една погрешна теза и дека од гледна точка на нормалното новинарство правило е да се каже дека во суштина за тоа што се случило се знае многу малку и треба полека да се види за што станува збор пред да се прават заклучоци.– Добро, рече ќерка ми уморна од мојата дидактика, да претпоставиме дека тоа е погрешно, но зошто?Геополитиката против црната хроника и битовите драмиНавикнат на антизападната пропаганда, беќе одамна не сум се замислил за тоа. Всушност навистина, зошто? Во приказната за „распнатото момче“ во Славјанск, на пример, се беше јасно – тоа е отворена, директна пропаганда. Така се дискредитира непријателот, за што како виновници беа посочени Украинците.Освен тоа, се стимулираше солидарноста со жителите на Донбас и велат дека „распнатото момче“ довело таму многу искрени доброволци. Но, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Украинскиот претседател Петро Порошенко во изјава за РФИ го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ја сака „цела Европа", оценувајќи дека е можна агресија на Русија врз Финска и балтичките држави Украинскиот претседател Петро Порошенко во изјава за РФИ го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ја сака „цела Европа", оценувајќи дека е можна агресија на Русија врз Финска и балтичките држави. - Путин ќе оди онолку далеку колку што ќе му се одобри. Тој ја сака цела Европа, изјави Порошенко. Тој додаде дека со анексијата на Крим и агресијата на исток во Украина, Путин го разорил меѓународниот безбедносен систем. - Дали е можна агресија врз Финска? Да. Финска е многу свесна за тоа. Агресијата на балтички држави, дали е можна? Сигурно. Агресијата на просторот на Црно Море дали е можна? Да, предупредува Порошенко. Тој вели дека Украинците кои се борат на исток во државата се борат за демократија. слобода и безбедност на европскиот континент. Порошенко информираше и дека украинските воздушно-десантни ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Украинскиот претседател Петро Порошенко во изјава за РФИ го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ја сака „цела Европа", оценувајќи дека е можна агресија на Русија врз Финска и балтичките државиУкраинскиот претседател Петро Порошенко во изјава за РФИ го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ја сака „цела Европа", оценувајќи дека е можна агресија на Русија врз Финска и балтичките држави.- Путин ќе оди онолку далеку колку што ќе му се одобри. Тој ја сака цела Европа, изјави Порошенко.Тој додаде дека со анексијата на Крим и агресијата на исток во Украина, Путин го разорил меѓународниот безбедносен систем.- Дали е можна агресија врз Финска? Да. Финска е многу свесна за тоа. Агресијата на балтички држави, дали е можна? Сигурно. Агресијата на просторот на Црно Море дали е можна? Да, предупредува Порошенко.Тој вели дека Украинците кои се борат на исток во државата се борат за демократија. слобода и безбедност на европскиот континент.Порошенко информираше и дека украинските воздушно-десантни ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Украинските воздушно-десантни единици загубиле 387 припадници, убиени во воените дејствија во Донбас, информира денеска украинскиот претседател Петро Порошенко при работната посета на Славјанск по повод Денот на мобилните десантни единици во земјата. -Триста осумдесет и седум „летечеки пешадинци“ не се вратија од борбените задачи, рече Порошенко, цитиран од ТАСС. Порошенко додаде дека „сега се зголемува борбениот потенцијал на момобилните десантни единици“. -Јас како претседател на Украина, како врховен командант и шеф на Вооружените сили, доброволечките организации, како и целиот украински народ полагаме максимални напори на десантните единици да им го обезбедиме целото современно вооружување и целата неопходна опрема, подвлече украинскиот претседател. сд/ 16:11
  сите 13 | | | веќе видена

  Украинските воздушно-десантни единици загубиле 387 припадници, убиени во воените дејствија во Донбас, информира денеска украинскиот претседател Петро Порошенко при работната посета на Славјанск по повод Денот на мобилните десантни единици во земјата. -Триста осумдесет и седум „летечеки пешадинци“ не се вратија од борбените задачи, рече Порошенко, цитиран од ТАСС. Порошенко додаде дека „сега се зголемува борбениот потенцијал на момобилните десантни единици“. -Јас како претседател на Украина, како врховен командант и шеф на Вооружените сили, доброволечките организации, како и целиот украински народ полагаме максимални напори на десантните единици да им го обезбедиме целото современно вооружување и целата неопходна опрема, подвлече украинскиот претседател.
  сите 14 | | | веќе видена

  Украинските воздушно-десантни единици загубиле 387 припадници, убиени во воените дејствија во Донбас, информира денеска украинскиот претседател Петро Порошенко при работната посета на Славјанск по повод Денот на мобилните десантни единици во земјата. -Триста осумдесет и седум „летечеки пешадинци“ не се вратија од борбените задачи - рече Порошенко, цитиран од ТАСС. Порошенко додаде дека „сега се зголемува борбениот потенцијал на момобилните десантни единици“. -Јас како претседател на Украина, како врховен командант и шеф на Вооружените сили, доброволечките организации, како и целиот украински народ полагаме максимални напори на десантните единици да им го обезбедиме целото современно вооружување и целата неопходна опрема - подвлече украинскиот претседател.
  сите 15 | | | веќе видена

  Украинските воздушно-десантни единици загубиле 387 припадници, убиени во воените дејствија во Донбас, информира денеска украинскиот претседател Петро Порошенко при работната посета на Славјанск по повод Денот на мобилните десантни единици во земјата. -Триста осумдесет и седум „летечеки пешадинци“ не се вратија од борбените задачи, рече Порошенко, цитиран од ТАСС. Порошенко додаде дека „сега се зголемува борбениот потенцијал на мобилните десантни единици“. -Јас како претседател на Украина, како врховен командант и шеф на Вооружените сили, доброволечките организации, како и целиот украински народ полагаме максимални напори на десантните единици да им го обезбедиме целото современно вооружување и целата неопходна опрема, подвлече украинскиот претседател.
  сите 16 | | | веќе видена

  Украинските воздушно-десантни единици загубиле 387 припадници, убиени во воените дејствија во Донбас, информира денеска украинскиот претседател Петро Порошенко при работната посета на Славјанск по повод Денот на мобилните десантни единици во земјата.-Триста осумдесет и седум „летечеки пешадинци“ не се вратија од борбените задачи, рече Порошенко, цитиран од ТАСС.Порошенко додаде дека „сега се зголемува борбениот потенцијал на момобилните десантни единици“.-Јас како претседател на Украина, како врховен командант и шеф на Вооружените сили, доброволечките организации, како и целиот украински народ полагаме максимални напори на десантните единици да им го обезбедиме целото современно вооружување и целата неопходна опрема, подвлече украинскиот претседател.
  сите 17 | | | веќе видена

  Претходно се забележани неколку обиди за отстранување на статуата, а исто така, постојано непознати лица истурале боја врз неа. Статуата на Ленин во градот Славјанск кој украинската армија го превзеде од про-руските сили по неколку месеци борба, е ставен на продажба. Како што е цитирано од страна на локалните медиуми, статуата на Ленин била отстранета од местото каде што се наоѓала и е изложена за продажба. Градот Славјанск е добро познат како важно упориште на про-руските сепаратисти. Статуата на Ленин, која се наоѓала во центарот на градот утрово го отстраниле членовите на радикалната украинската националистичката организација "Десен сектор". Министерот за внатрешни работи Арсен Аваков на социјалните мрежи, пишува како е отстранета статуата на Ленин. "Рано утринава Десниот сектор ја отстрани статуата на Ленин. Многу цивилизирано", напишал министерот. Според локалните медиуми, градските власти ја ставиле статуата во магацин се додека не се појави купувачот. Претходно се забележани неколку обиди за ...
  | | веќе видена

  Претходно се забележани неколку обиди за отстранување на статуата, а исто така, постојано непознати лица истурале боја врз неа.Статуата на Ленин во градот Славјанск кој украинската армија го превзеде од про-руските сили по неколку месеци борба, е ставен на продажба.Како што е цитирано од страна на локалните медиуми, статуата на Ленин била отстранета од местото каде што се наоѓала и е изложена за продажба.Градот Славјанск е добро познат како важно упориште на про-руските сепаратисти.Статуата на Ленин, која се наоѓала во центарот на градот утрово го отстраниле членовите на радикалната украинската националистичката организација "Десен сектор".Министерот за внатрешни работи Арсен Аваков на социјалните мрежи, пишува како е отстранета статуата на Ленин."Рано утринава Десниот сектор ја отстрани статуата на Ленин. Многу цивилизирано", напишал министерот.Според локалните медиуми, градските власти ја ставиле статуата во магацин се додека не се појави купувачот.Претходно се забележани неколку обиди за отстранување на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во зоната на борбени дејствија во побунетиот рускојазичен регион Донбас на истокот на Украина, присутни се наемници од САД, Груција и Полска, па и од арапските земји, кои војуваат на страната на Вооружените сили на Украина, изјави во неделата претставникот на ткн министерство за добрана на самопрогласената Народна република Донецк. „Во местото Врехенеторецкое откриена е чета од 60 до 100 луѓе, од составот на ‘Грузискиот доброволечки баталјон’. На контролниот пункт Ветерок, меѓу Горловка и Џержинск воочена е чета војници од САД и Полска“, рекол Басурин, пренесува агенцијата ТАСС. Полските единици, според разузнавањето на силите на рускојазичните бунтовници од Донецк, се наоѓаат во Џержинск, Димитрово, Славјанск, Мороновск, Константиновка и во Краматорск, места кои се под контрола на украинските сили. Вкупната бројност на овие единици се проценува на околу 1.000 луѓе. Во Красногоровка биле забележани две чети на доброволечкиот баталјон „Ичкерија“. Во селото Ласточкино е регистриран штаб на баталјон со 800 ...
  сите 4 | | | веќе видена