Полјаците

  во

  Во Полска синоќа се одржаа протести против омразата и насилството, како одговор на убиството на градоначалникот на Гдањск, Павел Адамович. Адамович почина ...
  сите 123 | | | веќе видена

  Во Лондон и Берлин, илјадници Полјаци излегоа на улиците во нем марш против омразата за да му оддадат почит на опозицискиот градоначалник на Гдањск Павел ...
  сите 123 | | | веќе видена

  Јапонскиот ски скокач Рају Кобајаши со денешниот триумф на скокалницата во италијанскиот Вал ди Фем ја продолжи победничката низа во Светскиот куп започнат во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Првата работа која ќе сте ја почувствувале во Полска во 1987-ма година бил мирисот - мешавина од чад, зелка и испарувањето на дизел горивата. Тоа не бил ...
  | | веќе видена

  Еден од најголемите фудбалски клубови во Полска, Висла Краковкој, е пред банкрот, а прв што се понуди да помогне е некогашниот фудбалски ас на Борусија ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Еден од најголемите фудбалски клубови во Полска, Висла Краков е пред банкрот, а прв кој се понуди да помогне е некогашниот фудбалски ас на Борусија Дортмунд, ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Кобајаши е третиот, по Штох лани и Ханавалд во 2002 година, што во 67-годишната историја на новогодишната турнеја „Четири скокалници“ триумфира на сите четири ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Ќе имаме тешка задача на претстојното СП. Имаме група со тешки ривали, а, згора на тоа, променет е и системот на натпреварување, па во следната фаза, наместо ...
  сите 96 | | | веќе видена