Плаошник

  во

  Охрид, 23. август 2018 (ИНПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во понеделник, на 27-ми август 2018 година, во црквата ...
  сите 144 | | | веќе видена

  Голем македонскиот и општохристијански празник На 9 август (нс.) се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година. Исто така, ...
  сите 11 | | | веќе видена

  На 8 и 9 август на Плаошник православните верници масовно го посетуваат храмот на Св. Климент Охридски и Св. Пантелејмон. Традиционално на овој ден се ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Охрид, 9. август 2018 (ИНПРЕС) – Голем број охриѓани, верници од други граѓани и туристи се поклонија пред светите мошти на заштитникот на Охрид, Свети Климент ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Според календарот на МПЦ денес се слави Свети Климент , архиепископ Охридски и Светиот Великомаченик Пантелејмон. Синоќа и денес илјадници верници го ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Охрид, 7. август 2018 (ИНПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во среда, на 8-ми август, во 08:45 часот ќе се служи ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Потребна е ревизија на регулативата за управувањето со светското природно и културно наследство во Охридскиот Регион. Комисијата за култура ја затвори ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Белиот лебед ја загуби битката со прекумерната урбанизација и девастација на охридското крајбрежје. Својот последен танц го одигра на звуците на лебедово ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Градските советници денеска во општинската зграда влегуваа низ огромен банер на кој пишуваше МОРАТОРИУМ. Влезот го преуредија активисти од Граѓанската ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Итно и доследно спроведување на препораката од Комисијата на УНЕСКО за прогласување мораториум за градба на охридското крајбрежје од страна на општина Охрид ...
  сите 43 | | | веќе видена