Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА Професорката Тања Каракамишева - Јовановска, од Институтот за уставно право и политички систем, вели дека оние кои зацртуваат "втор мандатар“ всушност проповедаат флагрантно кршење на ...

⇐ DailyВечер ⇒