Почна учебната година


По еден месец одложување денеска почна новата учебна година за 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 илјади се првачиња. Училишното ѕвонче заѕвони за ...
| | веќе видена | слични

Прилепскиот градоначалник Илија Јовановски, објавил јавна набавка за компјутери а се уште не знае на колку деца им недостигаат , односно колку треба да купи. ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Министерството за образование и наука апелира до наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19 и одговорно да се однесуваат ...
| | веќе видена | слични

Учениците од подрачното основно училиште во селото Клуковец една седмица не одат на училиште. Родителите не дозволуваат педесетина деца од 1 октомври да ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 8. октомври 2020 (ИНПРЕС) – Од Министерството за образование и наука (МОН) информираат дека од почетокот на учебната година досега во изолација се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И по една недела од почетокот на новата учебна година, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, абер нема колку ученици од општинските основни и средни ...
| | веќе видена | слични

Вашето училиште е прво приватно училиште во државава кое почна со настава со физичко присуство. Што с ѐ презедовте за непречено одвивање на наставата? -Уште од ...
| | веќе видена | слични

Иако учениците од четврто до деветто одделение оваа учебна година наместо од училишните клупи наставата ја следат онлајн, Општина Аеродром набавила училишни ...
| | веќе видена | слични

Наставата од дома за едни родители значеше недоумица и нервоза да се обезбедат соодветни уреди и услови за децата за учење, за други значеше реорганизирање на ...
| | веќе видена | слични

Станиша Станковиќ од Кавадарци е ученик во четврта година во средното медицинско училиште во Битола и е сместен во ученичкиот дом „Мирка Гинова“ кој се наоѓа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Есенскиот бран на ковид не е снег во мај па да се изненади Филипче - нема вакцини за грип, нема проширени болнички капацитети, ниту план и стратегија, вели ...
сите 506 | | | веќе видена

Блискиот соработник и пријател на Амди Бајрам, Аднан Мемед преку Фејсбук ги повика граѓаните да се приклучат на погребната поворка на Амди Бајрам која ќе тргне ...
сите 195 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Пораките кои претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги испрати во вчерашниот говор, одржан по повод празникот 23 Октомври, треба да бидат водечка мисла ...
сите 304 | | | веќе видена

Вчера (18.10.2020) година се одбележаа 1 000 години од основањето на манастирот СВ. „Јован Бигорски“. Целиот настан се одвиваше во строги протоколи за заштита ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна учебната година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: