Експерти: Македонските компании тешко стануваат добавувачи на големите странски компании, проблем е менталитетот

Домашните компании да ги надминат суетата и егото и да работат на менталитетот, ако сакаат да соработуваат со странските фирми. Со доцнење во испораката , ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со цврсти законски гаранции ги олеснуваме и охрабруваме инвестициите на компаниите во технолошко унапредување и отворање нови работни места, порача ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонските компании да понудат квалитетни и стандардизирани производи, да се намали административниот товар и да продолжат реформите во образованието во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Стопанската комора на Македонија, во соработка со Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Техничкиот универзитет во Виена, организира ...
| | веќе видена | слични

Македонските компании се скапи, а имаат послаб квалитет, немаат серитфикати и се бавни при испорака на производите. Затоа е слаба соработката со странските ...
| | веќе видена | слични

Во едногодишен процес беа имплементирани шест реални индустриски проекти кои што се темелат на претходно спроведените обуки. Целиот проект беше насочен кон ...
| | веќе видена | слични

На македонските мали и средни компании им недостасуваат соодветни сертификати, квалитет, опрема и технологија за поуспешно да се вклучат во синџирот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Во моментите кога се преговарало и разговарало за јазикот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека е добро законот да се испрати и во ...
сите 352 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека од неговото шпански колега Педро Санчез добил уверување оти Парламентот на Шпанија до крајот на јануари ќе го ...
сите 214 | | | веќе видена

Еден од туристите кои го напуштиле островот во Нов Зеланд каде што се случи трагедија по ерупција на вулканот, бил Џеф Хопкинс кој раскажал дека никогаш нема ...
сите 109 | | | веќе видена

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради намалување на ...
сите 60 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 130 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по првичното објавување на аудио снимки на „Јутуб“ објавени на каналот „U6e Big“, ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експерти: Македонските компании тешко стануваат добавувачи на големите странски компании, проблем е менталитетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: