Ангеловска-Бежоска на „Македонија 2025“: Треба да забрза процесот на реална конвергенција кон економијата на Европската Унија

„Со оглед на фактот дека нивото на доходот кај нас е само околу 37% од европскиот просек, еден од главните предизвици за нашата економија е постигнувањето ...
| | веќе видена | слични
7 копии
4 копии

Со размена на писма за соработка помеѓу гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и директорот на Генералниот директорат за економски и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Народната банка потпиша Договор за соработка во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување. Договорот го потпишаа гувернерката на Народната банка, ...
| | веќе видена | слични

Ова, како што соопштува Народната банка , е предвидено со Договорот за соработка во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување, што е склучен со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Народната банка постигна значајни резултати во унапредувањето на своето работење со поддршка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Со спроведувањето низа ...
| | веќе видена | слични

Гувернерката на македонската Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска е со став дека соработката меѓу Народна банка и Меѓународниот монетарен фонд е на високо ...
| | веќе видена | слични

Заклучоците од извештајот на ММФ по последниот годишен преглед како и можностите за поддршка за дополнително унапредување на работата на Народната банка, преку ...
| | веќе видена | слични

 Со спроведувањето низа проекти поддржани од ММФ, монетарната политика на земјата достигна ниво што е високо оценето од страна на меѓународните институции. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Албанските членови на Судскиот совет излегоа со став спротивен на претседателот на Советот, Кире Здравев. Тие се оградуваат од изјавата на Здравев дека ...
сите 314 | | | веќе видена

Тимот на британскиот премиер Борис Џонсон сè уште е во славеничка атмосфера откако Конзервативната партија извојува голема изборна победа, освојувајќи ...
сите 171 | | | веќе видена

Новозеландската влада на чело со премиерката Џасинда Ардерн и граѓаните ширум Нов Зеланд со минута молч денеска им оддадоа почит на жртвите, точно недела дена ...
сите 147 | | | веќе видена

 Сè што правите - од објавување на социјалните мрежи, па до барање паркинг место, одзема дел од вашето време. Но сте се запрашале ли колку време трошите во ...
сите 174 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 219 | | | веќе видена

Велат од СС за МИА во врска со повикот што вчера од трибината „На прав пат" во Скопје го упати премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев до Советот да направи ...
сите 113 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска на „Македонија 2025“: Треба да забрза процесот на реална конвергенција кон економијата на Европската Унија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: