Филе: Македонија ќе добие фер и реален Извештај од ЕК

Дијалогот меѓу Скопје и Атина го достигнал моментумот што не треба да се пропушти. Политичка реалност е дека решавањето на прашањето во многу ќе помогне за почеток на пристапните преговори, изјави еврокомесарот Новиот Извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија ќе биде фер, базиран на факти и ќе го рефлектира напредокот во земјата во последните 12 месеци, ја уверил еврокомесарот за проширување Штефан Филе македонската вицепремиерка за европски прашања Теута Арифи, на средбата што ја имаа завчера попладнето во Брисел. Освен за Извештајот, Филе и Арифи разговарале и за прашањето за името, како и за состојбата во Македонија. По средбата Филе изјави дека со Арифи имале отворен и конструктивен разговор, во кој, како што наведе, ја уверил дека Македонија ќе добие фер Извештај од ЕК. Во врска со прашањето за името еврокомесарот изрази уверување дека дијалогот меѓу Скопје и Атина го достигнал моментумот што не треба да се пропушти. - Политичка реалност е дека решавањето на прашањето во многу ќе ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 24 септември - Вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи по посетата во Брисел на сите средби кои ги имала таму за забележала отвореност и желба за комуникација. За тоа дали може да се реши името до декември, вицепремиерката Арифи рече дека е неблагодарно да се влегува во концепции на датум, но дека Брисел е заинтересиран не само да го помогне процесот туку и да ни даде дополнителна поддршка во реформите, вклучувајќи го и спорот за името. „Вреди да очекуваме позитивни вести во однос на Извештајот на ЕК. Ценам дека ќе ја задржиме и препораката која ја имаме повеќе години и со надежта, која беше искажана од претставниците на ЕК ќе успееме да ги надминеме другите политички спорови кои го држат блокиран европскиот процес“, изјави на денешната прес-конференција во Владата вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи. Таа информира за средбите од нејзината прва официјална посета на Брисел со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, со Стефано Санино генерален директор при Генералниот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вреди да очекуваме позитивни вести во однос на Извештајот на ЕК. Ценам дека ќе ја задржиме и препораката која ја имаме повеќе години и оти со надежта, која беше искажана од претставниците на ЕК дека ќе успееме да ги надминеме другите политички спорови кои го држат блокиран европскиот процес, изјави на денешната прес конференција во Владата вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи. Таа информира за средбите од нејзината прва официјална посета на Брисел со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, со Стефано Санино генерален директор при Генералниот директорат на ЕК и со известувачот во ЕП за Македонија Ричард Ховит, со европратенците Јоргос Шацимаркакис и Едуард Кукан, со Мишел Ватле белгискиот министер за миграции и азил и со Александра Касграње директор за проширување при ЕУ. Посочи дека средбите биле отворени и конструктивни, а позитивно била оценета и нашата работа во однос на реализирање на листата на задачи што ја примивме пред повеќе месеци од Филе и Санино. Исто така, позитивно ...
| | веќе видена | слични

"Отворени и конструктивни средби во Брисел, со позитивна оценка на работата на Република Македонија во однос на реализирање на листата на задачи доделени од Европската комисија.Ова е заклучокот кој денес го истакна вицепремиерката за европски прашања по првата официјална посета на Брисел и одржаните средби со еврокомесарот Штефан Филе, Стефано Санино генерален директор при Генералниот директорат на ЕК, со европратеници и известувачи на Македонија.Вреди да очекуваме позитивни вести во однос на Извештајот на ЕК. Ценам дека ќе ја задржиме и препораката која ја имаме повеќе години и оти со надежта, која беше искажана од претставниците на ЕК дека ќе успееме да ги надминеме другите политички спорови кои го држат блокиран европскиот процес, изјави на денешната прес конференција во Владата вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи.Позитивно била оценета целата регионална активност и иницијативите на земјата, а особено дијалогот што власта го отвора со медиумите. Околу спорот за името, Арифи истакна ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе ја задржи препораката за преговори, но потребно е брзо решавање на спорот со името. Ова се двете главни пораки кои на вицепремиерката Арифи и биле соопштени во Брисел. Без да открива детали и слаби точки во извештајот, Арифи изјави дека се нотирани позитивни оценки за реформскиот процес. - Во делот на реформите се признава делот каде сме направиле прогрес, но во делот на реформите на администрацијата и судството сметам дека ќе се бара повеќе работа, но тоа е нешто што веќе го знаеме и нема многу да се разликува од минатогодишниот извештај за напредок - изјави Арифи. Арифи повторно барала засилен ангажман од Брисел околу преговорите со Грција. Ако до декември, кога е Самитот на лидери, се постигне напредок, Македонија може да добие датум за преговори со Унијата. - Брисел е заинтересиран не само да го помогне процесот туку и да ни даде дополнителна поддршка во реформите, вклучувајќи го и спорот за името. Не само Хауит и другите европски колеги, кои работат на Македонија, се наши лобисти, ...
| | веќе видена | слични

Новиот извештај ќе биде налик минатогодишниот. Вицепремиерката Теута Арифи откако ја виде драфт верзијата на Европската Комисија убедува дека ќе биде позитивен проследен со трета препорака за старт на преговори со Европската Унија. Вицепремиерката по клучните средби во Брисел се врати со оптимистички прогнози. Македонија го задржува прогресот и има напредок во реформите. - Во делот на аки-то се нотирани многу позитивни елементи, додека во делот на реформите се признава прогрес во одредени области, а се нотира и делот каде е потребен дополнителен прогрес, како реформите во јавната администрација и во судството, вели Теута Арифи. Ова само ги потврдува најавите кои стигаа уште пред неколку месеци дека Македонија по добро спроведените избори праќа добра порака до меѓународните институции. Препорака за старт на преговори ќе има, но останува и натаму неизвесно прашањето со името. - Неблагодарно да се влегува во концепции на датум, но дека Брисел е заинтересиран не само да го помогне процесот туку и да ...
| | веќе видена | слични

Брисел е мошне заинтересиран за решение на македонско-грчкиот спор за името и дополнително пружање на поддршка за земјава, изјави денеска на прес-конференција вицепремиерката за евроинтеграции, Теута Арифи, по престојот во седиштето на Европската унија. Таму, меѓудругото, се сретна и со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, а средбата во пресрет на објавувањето на Извештајот за напредок од Европската комисија. - Од страна на еврокомесарот Филе била позитивно оценета работата во однос на листата задачи кои ѝ беа дадени на Македонија за исполнување - регионалната активност, спроведувањето на реформите како и отворениот дијалог со медиумите. Вреди да очекуваме позитивни и добри вести за извештајот. Очекувам позитивни елементи и белешки во делот на реформите, каде ќе биде признаен прогресот. Сметам дека Македонија ќе ја задржи позитивната оценка и овој извештај нема да се разликува од минатогодишниот - истакна Арифи. Она што го нагласи таа е дека не може датумски да одреди кога ќе биде решен спорот, кој ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи по посетата во Брисел истакна дека на сите средби што ги имала била забележлива отвореноста и желбата за комуникација. Арифи посочи дека од страна на еврокомесарот Штефан Фуле била позитивно оценета работата во однос на листата задачи кои и биле дадени на Македонија за исполнување, регионалната активност, спроведувањето на реформите како и отворениот дијалог со медиумите. -Вреди да очекуваме позитивни и добри вести за извештајот. Очекувам позитивни елементи и белешки во делот на реформите каде ќе биде признаен прогресот. Сметам дека Македонија ќе ја задржи позитивнта оценка и овој извештај нема да се разликува од минатогодишниот, истакна Арифи. Таа додаде дека засега не може датумски да се одреди кога ќе биде решен спорот со името, но нагласи дека Брисел е мошне заинтересиран за решение на спорот и дополнително пружање на поддршка за Македонија.
| | веќе видена | слични

Извештајот за напредокот на Македонија што го подготвува Европската комисија ќе биде фер, базиран на факти и ќе го рефлектира напредокот во земјата во последната година, изјави комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, по вчерашната средба со вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи во Брисел Оцена на Штефан Филе - Решавањето на прашањето за името многу ќе помогне за почнување на пристапните преговори - рече Филе, оценувајќи ја политичката реалност. Тој, како што изјави, верува дека „дијалогот меѓу Скопје и Атина го достигнал моментот што не треба да се пропушти“. На средбата Арифи - Филе неизбежно се наметнала и темата за состојбата со медиумите. - Ја поздравив и тркалезната маса за состојбата на медиумите што на 14 септември се одржа во Скопје и со која претседаваше вицепремиерката Арифи. Тоа е позитивен сигнал дека новинарските асоцијации и неколку невладини организации се посветени на дијалог. Силно ги охрабрувам сите да ги продолжат напорите за одржување на дијалогот меѓу Владата и ...
| | веќе видена | слични

За време на посетата на Брисел, каде што се сретна и со еврокомесарот за прошитување, Штефан Филе, вицепремиерката за евроинтеграции, Теута Арифи, видела делови од Годишниот извештај за напредок на Македонија од Европската комисија, кој треба да биде објавен на 12 октомври. Ова Арифи го признава во интервју за Дневник, во кое вели дека не може да открие ништо повеќе во однос на извештајот, освен дека тој е иста како и оние од претходните години. - Можам само да ви кажам дека е тој огледало на нашата реалност - кратко одговори Арифи. Во однос на средбата со Филе, таа изјави: - Р азговаравме за тоа што ние очекувавме од извештајот и меѓу другото, како треба понатаму да ги развиваме односите со ЕУ. Јас ги информирав за сите активности што ги преземаме. Тие активности се високо ценети овде и мислам дека ќе треба да се држиме до европската ориентација, да го држиме курсот на реформите и да работиме да се реши спорот со името. Меѓу другото, кажавме дека треба да се има политичка волја на двете страни, затоа што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 339 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

– Скандалите на ДУИ се континуирани, но во македонското општество тие се заштитени како бели мечки, претходно од ВМРО, а сега од СДСМ. Сепак сметам дека крајот ...
сите 112 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филе: Македонија ќе добие фер и реален Извештај од ЕК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: