Обврската за колективната одбрана на НАТО влегува во Законот за одбрана


2 копии

Протоколот пет на НАТО за колективна одбрана влегува во Законот за одбрана на Македонија, со што заштитата, но и реакцијата на земјав на закана врз која и да е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се прават последни чекори, пред Македонија и официјално да стане членка на НАТО. Наредната недела во Собранието ке се најде новиот закон за одбрана, кој е ...
| | веќе видена | слични

Со измените во Законот за одбрана како држава покажуваме дека веќе не сме сами и оти од самоодбрана преминуваме во еден колективен систем на одбрана во кој ...
| | веќе видена | слични

За обнова на објектите во одбраната од следната година ќе има повеќе средства, рече министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Одговарајќи на новинарско ...
| | веќе видена | слични

Министерството за одбрана го намалува бројот на луѓе кои имаат НАТО сертификати, со измените на Законот за класифицирани информации кој е во собраниска ...
| | веќе видена | слични

Со измените на Законот за одбрана, ќе има две различни процедури при носење одлуки за мисиите во кои ќе учествуваат припадниците на Армијата и одбрaната, ...
| | веќе видена | слични

Останато

ЕУ рече, па порече, Македонија не губи надеж. Кого најмногу го пече шамарот на недовербата? Направи ли Заев се што требаше за датумот? Дали Макрон ја прокоцка ...
сите 602 | | | веќе видена

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја осудува одлуката на европските лидери повторно да ја блокираат кандидатурата на Македонија за полноправно членство во ...
сите 606 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 38 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 171 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 624 | | | веќе видена

Заев најверојатно дома во Струмица си го чува стариот телефон, кој може да открие дали обвинетите во „Рекет“ му пишувале на премиерот.Сепак, дали знаел за ...
сите 127 | | | веќе видена

Долниот дом на британскиот Парламент вечерва ја одби агендата за дебата за договорот за Брегзит, која премиерот Џонсон предвиде да трае три дена со цел земјата ...
сите 443 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обврската за колективната одбрана на НАТО влегува во Законот за одбрана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: