Мирослав Пендароски: Неретко оној што насилствува друг и самиот е некому жртва


Најчести и најлесни жртви се токму оние деца што имаат предиспозиција за жртвена психологија: помалку сигурните, осамените, со ниска самодоверба, оние кои ...
| | веќе видена | слични

 Анимираните филмови отсекогаш биле форма во која најмногу уживаат децата. Адаптирани се на нивната возраст, нивните интереси и вкусови, а можат да бидат и ...
| | веќе видена | слични

 Источњачкиот начин на живот ги привлекува многумина генерално поради својата едноставност. Љубовта не е исклучок од ова. „Западната љубов“ најчесто се одвива ...
| | веќе видена | слични

Како што растеме и влегуваме во реалниот свет, имаме тенденција да забораваме на малите нешта што нè радуваа кога бевме помлади. Како што минуваат годините, ...
| | веќе видена | слични

„Малите научници“, како што ги нарекуваат децата со Аспергеров синдром, одново го разбудија интересот на многумина да научат повеќе за оваа состојба откако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сексот веќе одамна престана да биде табу тема па за него се зборува отворено. Во море од такви информации многу е лесно да да ја изгубите мислата дека е многу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ преку партиските активисти Марко Бислимовски и Панче Орцев ја контролира РКЕ. Бислимовски и Орцев не работат за интересите на народот, туку за интересите ...
сите 352 | | | веќе видена

Од следната среда, односно на 23 септември на работа се враќаат родителите на децата до шест години, лицата кои користеа продолжено породилно отсуство, додека ...
сите 356 | | | веќе видена

Координатор на пратеничката група на ДУИ ќе биде Изет Меџити, поранешниот градоначалник на Чаир. Во претходниот состав координатор на пратеничката група на ...
сите 329 | | | веќе видена

Не се знае колку јавни објекти имаат неисправна инсталација за противпожарна заштита, па затоа приоритет во годинашниот план на Дирекцијата за заштита и ...
сите 132 | | | веќе видена

Реална помош или популистичка мерка ќе биде новата платежна картичка која ја најави премиерот Зоран Заев, а која треба да се додели на пензионерите со пензии ...
сите 129 | | | веќе видена

Апсурди на македонската корона криза. Се функционира, само училиштата останаа затворени. Кога и дали ќе почнат учениците да одат на училиште? И најважното, ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мирослав Пендароски: Неретко оној што насилствува друг и самиот е некому жртва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: