Човековите права во бизнис секторот се само на хартија, потребна е едукација и за вработените и за компаниите

Човековите права во бизнисот и состојбите во оваа сфера кај нас ќе бидат во фокусот на националната „Конференција за бизнис и човекови права“ што ќе се одржи ...
| | веќе видена | слични

Околу 700 барања поднеле кумановци за остварување на правото на социјална пензија од мај годинава, кога беше донесен Законот за социјална заштита, соопштија ...
| | веќе видена | слични
4 копии
3 копии

Повеќето општини во земјава не предвиделе доволно пари во своите буџети за образовни асистенти за децата со попреченост, за нивна инклузија во основните и ...
| | веќе видена | слични

Дел од штитениците во заводот во Бања Банско наскоро започнуваат самостоен живот. На почетокот од октомври се очекува првата група да ја напушти институцијата ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Се зголемува интересот за остварување на правото на социјална сигурноста на стари лица односно таканаречената социјална пензија. До Меѓуопштинскиот центар за ...
| | веќе видена | слични

До Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Скопје, досега се пристигнати 533 барања за остварување на ова право. Се очекува оваа бројка да се зголемува, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за образование и наука Арбер Адеми и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска присуствуваа на работниот состанок со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамките на проектот „Поттикнување на принципите за бизнис и човекови права“, денес во хотел Арка се одржа национална „Конференција за бизнис и човекови ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во саботата наутро во болницата „Филип Втори“ животот го загуби поранешниот пратеник Амди Бајрам, а веќе неколку часови подоцна се потврдија информациите дека ...
сите 269 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Северна Македонија попладнево пратениците со 60 гласа „за” и 32 „воздржани”, без глас „против” се согласија измените и дополнувањата ...
сите 226 | | | веќе видена

Предвидените десет легла за пациенти позитивни на Ковид 19 во Интерното одделение во Струшката Општа болница се исполнети. Во моментот, како што информира ...
сите 189 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 62 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, откако дневните статистики покажуваат рекорден број на починати лица од коронавирус, посочува дека состојбата станува ...
сите 384 | | | веќе видена

Епидемиолози влегоа и во владиниот кабинет - се прават проценики дали и кој треба да оди во изолација откако министерот за внатрешни Спасовски објави дека е ...
сите 328 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Човековите права во бизнис секторот се само на хартија, потребна е едукација и за вработените и за компаниите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: