Амбасадата на Полска организира изложба за 80 години од почетокот на Втората светска војна

3 копии

„Борба и страдање – полските граѓани за време на Втората светска војна“ е насловена изложбата организирана од Амбасадата на Република Полска во Скопје, која ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер ги отфрли барањата на Полска за обештетување за Втората светска војна, нагласувајќи дека тоа не е начин за ...
| | веќе видена | слични

Петнаесет месеци откако Хитлер ја заземал Австрија, сите тамошни клубови играле во првенството на Германија. На 18 јуни 1929 година, на „Олимпискиот стадион“ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Војната завршува штом ќе стивнат оружјата, но нејзините последици се чувствуваат со генерации. Полско-германското помирување преку соочувањето со вистината за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со членството на Република Северна Македонија, НАТО и Европската Унија стануваат посилни, а нашиот регион побезбеден, рече претседателот, Стево Пендаровски, на ...
| | веќе видена | слични

Полско-германското помирување преку соочувањето со вистината за минатото, но и со визијата за заедичката иднина во обединета Европа е пример за сите народи во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Амбасадата на Република Полска во Скопје и НУ Музеј на македонската борба - Скопје имаат чест да Ве поканат на изложбата БОРБА И СТРАДАЊЕ. ПОЛСКИТЕ ГРАЃАНИ ЗА ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дарко Јаневски Додека се палите како „хепо коцки“ на „бомбите“ што Фатиме Гучи и Бубе ги пуштаат во судница за „Монструм“, некако заборавате дека оние за кои ...
сите 625 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објави список од 25 лица вработени во СЈО по линии на непотизам. Обвинителот Гаврил Бубевски во СЈО си ги вработил братучедите Ефимија и Љупчо ...
сите 389 | | | веќе видена

Македонија чекаше и не дочека Турција да ја победи Финска, што ќе значеше пласман на нашите одбојкари во осминафиналето од Европското првенство. Турција загуби ...
сите 343 | | | веќе видена

Сакаме да изградиме систем во кој пациентот ќе биде во центар и сакаме да ја подобриме комуникацијата со пациентите, да го слушнеме нивниот глас „Доста е за ...
сите 279 | | | веќе видена

Жените родени во овој знак можат да заведат кој и да посакаат, додека мажите важат за најснаодливи во кревет. Се разбира, станува збор за Биковите, кои општо ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амбасадата на Полска организира изложба за 80 години од почетокот на Втората светска војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: