Телото за помирување побара јавни дебати низ целата држава


Поширока јавна расправа за уставните измени е предлогот кој произлезе од првиот состанок на подгрупата за интеграција. По усвојување на нацрт-амандамните, пратениците сметаат дека во дебатата треба да бидат вклучени професори по уставно право од цела Македонија. Според собраниските рокови јавната расправа ќе трае најмногу 5 дена. Се договоривме, покрај во Скопје, МАНУ и другите институции кои што се наоѓаат во главниот град, јавни расправи за нацрт-амандманите да се одржат и во други градови, онаму каде што има универзитетски центри, како Битола, Штип, Тетово, но, можеби и во други градови. Нам пратениците ни е битна јавната расправа за да се види како ќе се одвиваат натамошните активности, изјави пратеникот Јован Митрески од СДСМ, кој раководи со подгрупата за интеграции. Прв состанок денеска одржа и подгрупата за реформи на собраниското тело за помирување. За почетокот пратениците утвдиле измени на 20-тина закони од правосудството, изборниот законик и работата на Собранието. Измените на Уставот ќе влезат ...
| | веќе видена | слични

Официјална причина е  патувањето во Брисел на дел од членовите. Канал пет дознава дека она што ќе им биде понудено на обвинетите за 27-ми април на оние што не биле организатори, изумители и реализатори  на настанот е дали ќе сакаат да бидат амнестирани или ќе сакаат невиноста да ја бранат пред судовите.
| | веќе видена | слични

Нема договор за амнестијата за 27 април. Работната група за помирување денеска го прекина состанокот поради тоа што се појавиле нови забелешки како правно да се формулира скалестото помилување, велат од групата. Но од таму не сакаат да прецизираат во што точно се состојат предлозите на 8-темина пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и кои се заблешеките. Од вледајчката СДСМ потврдуваат дека помирувањето се одложува. Причината биле службени патувања на пратениците, но и нови предлози. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ пак, останува на ставот дека тие ќе прифатат закон од групата запомирување само доколку со него нема да се предвиди селективна правда. Неофицијално, законското решение за амнестијата ќе чека да завршат сведочењата во судскиот процес за насилствата од 27 април. Од друга страна, собранискиот спикер Талат Џафери вели да не се прават провокации за да заврши процесот без проблеми. Засегнатите страни, ќе имаат време да го договорат помирувањето до 9 јануари. За тогаш Џафери ја закажа седницата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на законот за амнестија за 27 април. Дел од членовите за „Макфакс“ велат дека имале кратка дискусија од која произлегле некои нови предлози. И од независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата потврдуваат дека биле изнесени забелешки во врска со нивниот предлог за амнестија, за што процениле дека треба да направат пауза за дополнителни правни консултации. Работната група во која освен пратениците, членуваат и правни експерти , како и заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, најверојатно утре ќе се состане повторно бидејќи ги чекаат да се вратат од службено патување и другите колеги кои се дел од телото, како и двете копретседателки на Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција, Фросина Ременски и Емилија Александрова. Откако нацрт-законот ќе го помине филтерот на работната група, ќе биде доставен до координативното тело, кое според најавите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција во Собранието на Република Македонија, следниот состанок ќе го одржи најверојатно в среда, најавија членови на групата. Денешниот состанок на работната подгрупа за помирување беше прекинат поради нови информации за кои се потребни дополнителни консултации во врска со законското решение за амнестија на дел од учесниците во настаните во Собранието на 27 април минатата година. Претседавачот со оваа подгрупа Зекир Рамчиловиќ рече дека дополнително ќе информира за продолжението на состанокот на кој требаше да се доуреди предлог законот за амнестија. На денешниот состанок на подгрупата присуствуваше и заменик-министерот за правда Оливер Ристески.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денешниот состанок на работната подгрупа за помирување беше прекинат поради нови информации за кои се потребни дополнителни консултации во врска со законското решение за амнестија на дел од учесниците во настаните во Собранието на 27 април минатата година.Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција во Собранието на Република Македонија, следниот состанок ќе го одржи најверојатно в среда, најавија членови на групата.Денешниот состанок на работната подгрупа за помирување беше прекинат поради нови информации за кои се потребни дополнителни консултации во врска со законското решение за амнестија на дел од учесниците во настаните во Собранието на 27 април минатата година.Претседавачот со оваа подгрупа Зекир Рамчиловиќ рече дека дополнително ќе информира за продолжението на состанокот на кој требаше да се доуреди предлог законот за амнестија.На денешниот состанок на подгрупата присуствуваше и заменик-министерот за правда Оливер Ристески.
| | веќе видена | слични

И покрај најавите дека денеска во Собранието на состанокот на телото за помирување ќе биде претставен предложениот текст на законот за помирување, тоа не се случи – состанокот траеше кратко, едвај четириесетина минути, колку да се констатира дека помирувањето се уште е врзано во јазол. Овој пат, како што брифираат неифицијални извори, прагот на сопнување кон договор на текст за помирување биле забелешки за правните квалификации на предвидената амнестија за дел од учесниците во настаните од 27 април и како да се направи дистинкцијата на делата сторени на крвавиот четврток, откако премиерот Зоран Заев изјави дека терористичко загрозување на уставниот поредок не е нешто кое треба да ги опфати сите. Овие дилеми се очекува да бидат разгледани во пратеничките групи и утре да се одржи нов состанок на членовите на телото. Премиерот Заев претходно изјави дека има политичка волја за помирување, но предупреди дека црвените линии не смеат да се поминуваат за да не се поттикне влијание врз правосудниот систем. Премиерот ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Скопје, 10. декември 2018 (ИНПРЕС) – Работната група за помирување на Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција во Собранието на Република Македонија, денеска ќе го одржи вториот работен состанок. Се очекува да биде презентиран предлог законско решение за помирување за дел од учесниците во настаните во законодавниот дом од 27 април минатата година. Премиерот Зоран Заев кој учествуваше на вториот состанок на Телото за помирување рече дека постои политичка волја да се спроведе процесот, но нагласи црвените линии не смеат да се преминуваат. Целиот текст прочитајте го ТУКА .
| | веќе видена | слични

Состанок на кој се очекува да биде презентиран предлог законско решение за помирување за дел од учесниците во настаните во законодавбиот дом од 27 април минатата година. Премиерот Зоран Заев кој учествуваше на вториот состанок на Телото за помирување рече дека постои политичка волја да се спроведе процесот, но нагласи црвените линии не смеат да се преминуваат. -Сите може да се согласиме дека терористичко загрозување на уставниот поредок не е нешто кое треба да ги опфати сите. Имаме потреба да направиме јасна дистинкција и разграничување. Секако пораката на помирување и подадена рака мора да постои, но и поарака на неповторување на вакви работи исто така мора да постои, рече Заев. Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата истакна дека трите процеси на интеграција, реформи и помирување одат заедно, а особено значаен е процесот на помирување кој треба да ја подобри општата атмосфера во државата. -Ние сме транспарентни и се надеваме дека ќе охрабриме и други паретници да се ...
| | веќе видена | слични

За кои учесници во настаните во Собранието на 27 април ќе важи законот за амнестија составен од подгрупата за помирување? Според најавите, нацрт-текстот предвидува дека насилниците, нарачателите и организаторите на насилството нема да бидат опфатени со амнестијата. Дали, всушност, законот се крои за да бидат амнестирани само пратениците на ВМРО ДПМНЕ кои гласаа за уставните измени? Од СДСМ негираат, објавува телевизија Алсат М. „Апсолутно не го стеснуваме кругот. Нашиот став како СДСМ е дека треба да се направи јасна дистинкција помеѓу она што значи нарачатели, она што значи организатори и она што значи извршители“, рече Костадин Костадинов – порпарол на СДСМ. Но, Костадинов не кажа како и во која група би биле сместени пратениците кои ги отворија вратите на Собранието – чин по кој се случи крвавото насилство. „Секако оставаме на телото за помирување да излезе со јасни насоки како ќе се направи таа дистинкција. Мора да внимаваме на таа тенка линија за на ниту еден начин не извршиме упад во одлуките на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 558 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев денеска сведочи во Кривичниот суд во Скопје како сведок на Обвинителството за случајот „Рекет“, во кој се обвинети поранешната ...
сите 485 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Телото за помирување побара јавни дебати низ целата држава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: